BiznesINFO.pl
Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy?

Materiały Partnera

Ile trzeba zarabiać, aby dostać kredyt gotówkowy?

5 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Barbara Daszuta

Udostępnij:

Kredyt gotówkowy to często najlepszy sposób na zdobycie dodatkowych środków na wydatki, na które zabrakło oszczędności. Ten niecelowy kredyt może być bowiem przeznaczony na dowolne pomysły. Nie ma w tym zakresie ograniczeń. Z kredytu nie skorzysta jednak każdy. Żeby wziąć kredyt gotówkowy w wybranym banku, niezbędna jest odpowiednio wysoka zdolność kredytowa, która w ogromnej mierze zależy od wysokości zarobków. Ile w takim razie trzeba zarabiać, żeby móc ubiegać się o finansowanie z banku? 

Wydawać by się mogło, że kredyt gotówkowy przeznaczony jest przede wszystkim dla osób, które mają mniejsze zarobki. W końcu osoby w dobrej sytuacji finansowej mogą pozwolić sobie na to, żeby opłacić wydatki z oszczędności. W rzeczywistości jednak nie jest tak do końca. Banki bowiem niechętnie pożyczają pieniądze klientom, którzy nie dają swoimi zarobkami gwarancji, że spłacą zobowiązanie terminowo. Na szczęście dostępne są również inne sposoby zabezpieczenia kredytu. Jakie oczekiwania mają banki w tym zakresie?

Kredyt gotówkowy – kto może go otrzymać?

Żeby otrzymać kredyt gotówkowy, musisz spełniać określone kryteria formalne. Są one niezależne od tego, w którym banku złożysz wniosek. Te kryteria to:

  • ukończony osiemnasty rok życia,

  • pełna zdolność do czynności prawnych,

  • odpowiednio wysoka zdolność kredytowa,

  • pozytywna historia kredytowa w bazach informacji gospodarczej,

  • poprawnie wypełniony wniosek o przyznanie kredytu.

Zazwyczaj banki nie wymagają dodatkowych zabezpieczeń kredytu gotówkowego. Jeśli Twoja sytuacja finansowa jest stabilna, nie będziesz musiał dostarczać poręczenia czy zaświadczeń o posiadanym majątku.  

Kredyt gotówkowy a zdolność kredytowa – czy niskie zarobki uniemożliwiają wzięcie kredytu?

Dla banku kluczowym czynnikiem, na którym opiera decyzję o udzieleniu kredytu gotówkowego, jest odpowiednio wysoka zdolność kredytowa. Na jej ocenę wpływa natomiast w ogromnym stopniu wysokość osiąganych dochodów. Im wyższy jest dochód, tym wyższe są szanse na uzyskanie kredytu. Nie jest to jednak jedyny czynnik, który banki biorą pod uwagę. Ważne są również wydatki klienta. Jeśli zarabiasz dużo, ale też wydajesz większość z tego, co zarobisz, możliwość wzięcia kredytu znacząco maleje.

Musisz pamiętać jednak, że do oceny zdolności kredytowej bank bierze nie tylko Twoje dochody z tytułu umowy o pracę. Uwzględnia również legalne dochody z innych źródeł. Jeśli więc masz stosunkowo niskie zarobki i boisz się, że nie będą one wystarczające dla banku, aby uzyskać kredyt gotówkowy, rozwiązaniem może być podjęcie dodatkowej pracy po godzinach, która podniesie wysokość wpływów na Twoje konto.

Żeby uzyskać kredyt gotówkowy, musisz jednak dostarczyć odpowiednie dokumenty do banku. Muszą one potwierdzać źródło Twoich dochodów. W większości przypadków będzie to więc wyciąg z konta bankowego, na które przelewane jest wynagrodzenie. Mogą być to jednak również rachunki wystawiane zleceniodawcy, odcinki z otrzymywanej renty lub emerytury, czy też decyzja o przyznaniu innego świadczenia.

Kredyt gotówkowy a wskaźnik DTI

Większość osób, które są zainteresowane kredytem gotówkowym, zastanawia się, jak dużo trzeba zarabiać, żeby na pewno otrzymać pozytywną decyzję kredytową. Niestety nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Każdy przypadek jest bowiem analizowany oddzielnie. Analitycy posługują się każdorazowo wskaźnikiem DTI, który pozwala określić, jaka jest aktualna relacja dochodów klienta do  obciążających budżet zobowiązań. Dzięki niemu, w przejrzystym procentowym ujęciu można zobaczyć udział długu w wysokości zarobków klienta.

 Żeby dowiedzieć się, jak wysoki jest Twój wskaźnik DTI, możesz wykonać odpowiednie obliczenia jeszcze w domu. Wystarczy, że zsumujesz wysokość kredytów oraz podzielisz je przez dochody netto przypadające na dany miesiąc, a będzie łatwiej Ci ocenić, czy jest sens wypełniać wniosek kredytowy. Jeżeli DTI nie przekracza trzydziestu procent, kredyt gotówkowy jest dla banku bezpieczny i masz duże szanse, aby Twoja decyzja została rozpatrzona pozytywnie. 

 Twoja sytuacja wygląda mniej korzystnie, jeśli DTI jest wyższy. Zgodnie z rekomendacją Komisji Nadzoru Finansowego, banki powinny dokładniej rozważyć udzielnie finansowania, jeżeli wskaźnik jest wyższy niż czterdzieści procent, a klient nie przekracza przeciętnego poziomu wynagrodzeń. W pozostałych przypadkach wartością graniczną jest pięćdziesiąt procent.

Ile trzeba zarabiać, żeby uzyskać kredyt gotówkowy?

Tak naprawdę nie ma minimalnej wysokości dochodów, które trzeba osiągnąć, żeby móc starać się o kredyt gotówkowy. Niekiedy jednak nie będzie przysługiwać Ci najtańszy kredyt gotówkowy. Jeśli Twoja zdolność kredytowa nie jest najwyższa, bank może bowiem odmówić Ci udzielenia kredytu gotówkowego bez wykupienia ubezpieczenia lub innych dodatkowo płatnych form zabezpieczeń. W takiej sytuacji warto przeanalizować również inne oferty kredytowe. Pomoże Ci w tym ranking kredytu gotówkowego.

Tekst zewnętrzny

Barbara Daszuta

Copywriter, specjalistka z dziedziny reklamy natywnej. Absolwentka UKSW, z wykształcenia: teolog, pedagog i dietetyk kliniczny. Po godzinach: gamerka i miłośniczka technologii 4K (koc, książka, kawa, kot)

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Obliczanie domowego budzetu, miesieczne koszty utrzymania

Finanse

ZUS przerażony ilością wniosków o ponowne przeliczenie emerytury. W większości odmowy

Czytaj więcej >
Bukmacherzy w Polsce

Finanse

Bukmacherzy w Polsce

Czytaj więcej >
Zarobki w Polsce

Finanse

Zarobki w Polsce: jaka jest średnia i czy płace wzrosną?

Czytaj więcej >
Jak napisać rezygnację z ubezpieczenia na życie?

Finanse

Jak napisać rezygnację z ubezpieczenia na życie?

Czytaj więcej >
ubezpieczenie kredytu hipotecznego

Finanse

Na czym polega ubezpieczenie kredytu hipotecznego?

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Karta kredytowa i smartfon.

Finanse

Aion Bank wszedł na polski rynek. Zaprezentował swoje propozycje dla klientów

Czytaj więcej >