Anna Zalewska, źródło fot.: Fakty RMF FM
Autor Kasper Starużyk - 2 Maja 2019

Ile rząd wygrał na strajku nauczycieli? Zaskakująco dużo

"Rzeczpospolita" postanowiła przeprowadzić badanie opinii publicznej na temat ostatniego strajku nauczycieli. Gazeta zapytała respondentów o to, czy ich zdaniem strajk wygrali nauczyciele czy rząd? Za zwycięzcę uznano rząd i PiS.

Strajk nauczycieli, już zwany największym protestem w tym stuleciu, został wstrzymany. Szef ZNP postanowił zawiescić strajk tak, aby uczniowie zdający w tym roku matury mogli swobobnie przystąpić do egzaminów. Broniarz zakłada wznowienie strajku od września, jeżeli rzadzący nie przemyślą postulatów nauczycieli i ich nie uwzględnią. 

Ankietowani: Rząd "wygrał" strajk nauczycieli 

Sondaż przeprowadzony przez IBRIS na zlecenie "Rzeczpospolitej", w którym spytano się kto wyszedł zwycięzko z ostatniego starcia pomiędzy rządem i nauczycielami. Większość uznała, że to rząd wyciągnie więcej profitów z ostatniej zawieruchy społecznej. 

Dlaczego? Gabinet Morawieckiego nie ugiął się bowiem pod rządaniami nauczycieli. Spektakularny protest podzielił Polaków, wzburzył, a może nawet zrewoltował środowiska nauczycielskie i mocno wpłynął na kampanię przed wyborami do PE. Rząd Mateusza Morawieckiego przetrzymał strajkujących. Nie ustąpił w sprawie żądań płacowych wyrażanych przez ZNP i komitety strajkowe. To polityczna wygrana - tak sondaż komentuje "Rzeczpospolita". 

Ze szczegółowych odpowiedzi wynika, że: według 41% badanych najwięcej na strajku zyskał rząd, a więcej ankietowanych, bo 44%. - wskazuje PiS. Jeśli chodzi zaś o straty i ich ocenę, to najwięcej osób uznało (65,4%), że najwięcej na strajku stracili uczniowie, 55,7% za stratnych uznało rodziców, a 59,9% - samych nauczycieli. Prawie połowa, bo 48,5% wskazuje jeszcze jednego poszkodowanego, czyli opozycję. 

Tylko jedna czwarta pytanych odpowiedziała, że dzięki strajkowi sytuacja nauczycieli będzie lepsza, pisze także "Rz". Zdecydowana większość jest zdania, że sytuacja nie ulegnie żadnej poprawie, trochę ponad 30% ankietowanych nie potrafi się wcale odnieść do kwestii ewentualnych korzyści, jakie mieliby ze strajku czeprać nauczyciele. 

Pomimo wszystko, strajk to metoda skuteczna 

Chociaż odpowiedzi wskazują na to, że społeczeństwo prostest nauczycieli uznało za nieefektywny, to i tak większość pytanych zapytana o to, jaka forma walki z rządem jest najlepsza, wybrała właśnie protest. Tak zadecydowało 66,4% zapytanych. Przeciw strajkowi opowiedziało się jedynie 27,7%, co świadczy o tym, że Polacy wcale nie tracą wiary w siłę protestów. 

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News