BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Ile rząd wygrał na strajku nauczycieli? Zaskakująco dużo

2 Maja 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

"Rzeczpospolita" postanowiła przeprowadzić badanie opinii publicznej na temat ostatniego strajku nauczycieli. Gazeta zapytała respondentów o to, czy ich zdaniem strajk wygrali nauczyciele czy rząd? Za zwycięzcę uznano rząd i PiS.

Strajk nauczycieli, już zwany największym protestem w tym stuleciu, został wstrzymany. Szef ZNP postanowił zawiescić strajk tak, aby uczniowie zdający w tym roku matury mogli swobobnie przystąpić do egzaminów. Broniarz zakłada wznowienie strajku od września, jeżeli rzadzący nie przemyślą postulatów nauczycieli i ich nie uwzględnią. 

Ankietowani: Rząd "wygrał" strajk nauczycieli 

Sondaż przeprowadzony przez IBRIS na zlecenie "Rzeczpospolitej", w którym spytano się kto wyszedł zwycięzko z ostatniego starcia pomiędzy rządem i nauczycielami. Większość uznała, że to rząd wyciągnie więcej profitów z ostatniej zawieruchy społecznej. 

Dlaczego? Gabinet Morawieckiego nie ugiął się bowiem pod rządaniami nauczycieli. Spektakularny protest podzielił Polaków, wzburzył, a może nawet zrewoltował środowiska nauczycielskie i mocno wpłynął na kampanię przed wyborami do PE. Rząd Mateusza Morawieckiego przetrzymał strajkujących. Nie ustąpił w sprawie żądań płacowych wyrażanych przez ZNP i komitety strajkowe. To polityczna wygrana - tak sondaż komentuje "Rzeczpospolita". 

Ze szczegółowych odpowiedzi wynika, że: według 41% badanych najwięcej na strajku zyskał rząd, a więcej ankietowanych, bo 44%. - wskazuje PiS. Jeśli chodzi zaś o straty i ich ocenę, to najwięcej osób uznało (65,4%), że najwięcej na strajku stracili uczniowie, 55,7% za stratnych uznało rodziców, a 59,9% - samych nauczycieli. Prawie połowa, bo 48,5% wskazuje jeszcze jednego poszkodowanego, czyli opozycję. 

Tylko jedna czwarta pytanych odpowiedziała, że dzięki strajkowi sytuacja nauczycieli będzie lepsza, pisze także "Rz". Zdecydowana większość jest zdania, że sytuacja nie ulegnie żadnej poprawie, trochę ponad 30% ankietowanych nie potrafi się wcale odnieść do kwestii ewentualnych korzyści, jakie mieliby ze strajku czeprać nauczyciele. 

Pomimo wszystko, strajk to metoda skuteczna 

Chociaż odpowiedzi wskazują na to, że społeczeństwo prostest nauczycieli uznało za nieefektywny, to i tak większość pytanych zapytana o to, jaka forma walki z rządem jest najlepsza, wybrała właśnie protest. Tak zadecydowało 66,4% zapytanych. Przeciw strajkowi opowiedziało się jedynie 27,7%, co świadczy o tym, że Polacy wcale nie tracą wiary w siłę protestów. 

undefined

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polska i Świat

Zerowy PIT nie dla wszystkich rodziców

Czytaj więcej >
Iberion

Polska i Świat

20 tys. zł na niepełnosprawne dziecko. Rząd nadal nie ma rozwiązania

Czytaj więcej >
Screen z filmu

Polska i Świat

Netflix nie zapłacił twórcom serialu „Ranczo”. Bo nie musiał

Czytaj więcej >
Zdjęcie autorstwa Gustavo Fring z Pexels

Polska i Świat

Zmiany w fotowoltaice. Rząd PiS chce zmiany prawa

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Polska i Świat

Andrzej Duda wyremontuje swoje rezydencje za miliony

Czytaj więcej >
east news

Polska i Świat

Węgiel stał się towarem deficytowym. Zaczyna go brakować

Czytaj więcej >