Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Jacek Sasin dostał nową misję od rządu. Zorganizuje prawdziwe igrzyska
Maria Glinka
Maria Glinka 13.11.2020 01:00

Jacek Sasin dostał nową misję od rządu. Zorganizuje prawdziwe igrzyska

Igrzyska Europejskie zorganizuje Jacek Sasin
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Igrzyska Europejskie pod wodzą Jacka Sasina

Igrzyska Europejskie to zawody sportowe organizowane co cztery lata. Wydarzenie o randze nieco niższej niż prestiżowe Igrzyska Olimpijskie odbyło się pierwszy raz w 2015 r. w Azerbejdżanie (Baku). Gospodarzem kolejnej edycji była Białoruś (Mińsk). Teraz przyszedł czas na Polskę.

W 2023 r. Igrzyska Europejskie rozegrają się w Krakowie. Impreza odbędzie się w dniach 9-23 czerwca. Za organizację tego sportowego święta ma odpowiadać nie kto inny jak „człowiek do zadań specjalnych” – Jacek Sasin, który został powołany na pełnomocnika rządu ds. Igrzysk Europejskich.  

„Powrót do normalności będzie wymagać gospodarczych impulsów. Przygotowanie wydarzenia sportowego, które zgromadzi zawodników i kibiców z 50 krajów Europy może być jednym z elementów. Przemyślane inwestycje będą służyć w długiej perspektywie @krakow_pl oraz @malopolskaPL”, czytamy we wpisie wicepremiera na Twitterze.

Dyscypliny na Igrzyskach Europejskich

Jednak Jacek Sasin nie będzie osamotniony w przygotowaniach do Igrzysk Europejskich. W Ministerstwie Aktywów Państwowych powstało bowiem Biuro Koordynacji Igrzysk Europejskich 2023.

Według doniesień Onetu we wrześniu Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich zaakceptowało wstępny program trzeciej edycji sportowej imprezy, w którym znalazły się 23 dyscypliny sportowe. Będą to: badminton, biegi górskie, gimnastyka, judo, kajakarstwo (slalom, sprint), karate, kolarstwo (MTB, szosowe), koszykówka 3×3, łucznictwo, pięciobój nowoczesny, piłka ręczna plażowa, pływanie artystyczne, podnoszenie ciężarów, rugby 7-osobowe, siatkówka (halowa, plażowa), skoki narciarskie na igelicie, strzelectwo sportowe, szermierka, taniec sportowy, tenis stołowy, triathlon, wspinaczka sportowa i zapasy.

1. Prawo do emerytury jest dla nich przekleństwem. Pożegnają się z pracą, w podobnej sytuacji jest prawie 40 tys. osób2. Wysokość emerytury arcybiskupa Głódzia może zadziwiać. To jedynie szczątkowa część jego gigantycznego majątku3. Biedronka chce ponowić ostatni sprzedażowy sukces. Dzisiaj sklepy czeka szturm klientów, czekali na powtórkę

Czy Jacek Sasin podoła nowemu wyzwaniu?

Mimo że Jacek Sasin równo od roku pełni funkcje wicepremiera i ministra aktywów państwowych to w jego karierze na próżno szukać wielkich sukcesów. Serwis bezprawnik.pl podsumował jego dotychczasowe aktywności jeszcze sprzed czasów piastowania tych prestiżowych urzędów.

W 2014 r. Jacek Sasin bez powodzenia ubiegał się o stanowisko prezydenta Warszawy. Mimo porażki nie porzucił stolicy i planował jej rozszerzenie o 32 gminy. Jednak już w 2017 r. zrezygnował z autorskiego pomysłu utworzenia metropolii warszawskiej.

Kierowanie resortem aktywów państwowych również nie należy do najbardziej udanych w wykonaniu Jacka Sasina. Portal bezprawnik.pl przypomina, że jego jednym z głównych zadań miało być przywrócenie kontroli PiS nad spółkami Skarbu Państwa. Tymczasem podmioty cały czas działają samodzielnie, choć w strukturach władzy zasiadają osoby bardziej lub mniej powiązane z partią rządzącą.

Jedną z najbardziej znanych porażek Jacka Sasina są bez wątpienia wybory kopertowe za 70 mln zł, które ostatecznie się nie odbyły. Rok 2020 to również czas wzmożonej aktywności wicepremiera. Jacek Sasin jest częstym gościem rozgłośni radiowych i chętnie wypowiada się o działaniach władzy w trakcie pandemii. Jednak jego wypowiedzi nierzadko okazują się być niefortunne – niedawno minister uznał, że to brak zaangażowania lekarzy jest źródłem pandemicznych problemów w polskiej służbie zdrowia. Z jego słów tłumaczyli się potem inni politycy PiS.

Czy Igrzyska Europejskie będą pierwszym udanym przedsięwzięciem Jacka Sasina? Przekonamy się już za niecałe trzy lata.