BiznesINFO.pl
Hulajnogi pod lupą UOKIK

Obraz aixklusiv z Pixabay

Niebezpieczne hulajnogi? UOKIK: Prawie 13 proc. może stwarzać zagrożenie z powodu wad konstrukcyjnych

16 Października 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

UOKiK zbadał hulajnogi. Raport jest wstrząsający. Inspekcja Handlowa przyjrzała się stojącym na polskich ulicach jednośladom. Połowa z nich budzi poważne wątpliwości w zakresie bezpieczeństwa.

Elektryczne hulajnogi, które stały się hitem polskich miast znalazły się pod lupą Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Inspekcja Handlowa przebadała jednoślady. Wątpliwości wzbudza prawie co druga. Raport poraża. Czy możemy czuć się bezpiecznie na chodnikach i ulicach? Jakie zastrzeżenia ma urząd antymonopolowy?

Hulajnogi pod lupą

Inspekcja Handlowa zakwestionowała 18 z 39 partii hulajnóg. Stanowi to aż 46,2 proc. sprzętu, który został skontrolowany, podaje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Co wynika z raportu? Kolorowo nie jest. Aż 41 proc. wszystkich skontrolowanych hulajnóg zawiera błędna oznakowanie, 37 proc. zawierało nieprawidłowo skonstruowane instrukcje użytkowania, były one niepełne. Aż 13 proc. może stwarzać niebezpieczeństwo z powodu wad konstrukcyjnych. W trzech z 39 partii bezzasadnie znajdował się znak CE, czyli oznaczenie spełniania wymagań "nowego podejścia" Unii Europejskiej. W dwóch partiach, mimo, że hulajnogi są sprzętem elektronicznym, znalazło się oznaczenie selektywnej zbiórki odpadów.

Do laboratorium Inspekcji Handlowej trafiło 7 partii hulajnóg. 6 z nich nie przeszło testów pomyślnie. Aż w 5 wykazano błędy konstrukcyjne, z czego trzy były dodatkowo nieprawidłowo oznakowane. Tylko jedna z "niezaliczonych" partii miała wyłącznie niewłaściwe oznaczenie. UOKiK wskazuje, że nieprawidłowości stwierdzono aż u 10 przedsiębiorców, co odpowiada za 66 proc. skontrolowanych ogółem. Najczęściej pojawiającym się uchybieniem były braki w oznaczeniu klasy hulajnogi oraz brak stosownych ostrzeżeń na produktach.

Tagi:

UOKiKhulajnoga elektryczna

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Auta z instalacją LPG nie wjadą do stref czystego transportu

Polska i Świat

Warszawa planuje wprowadzić strefę czystego transportu. Ruszają konsultacje społeczne

Czytaj więcej >
Nauka zdalna będzie konieczna przez wysokie opłaty za ogrzewanie? Jest jasna deklaracja ministra Czarnka

Polska i Świat

Minister edukacji Przemysław Czarnek o maturze. Wymagania egzaminacyjne zostaną obniżone

Czytaj więcej >
FLickr/Olgierd Rudak

Polska i Świat

Zaczepił kobietę na ulicy. Musi zapłacić 500 zł grzywny za molestowanie

Czytaj więcej >
Niemcy

Polska i Świat

Ogromna inwestycja Mercedesa w Polsce. Będzie praca dla tysiąca osób

Czytaj więcej >
Wiatraki

Polska i Świat

Ustawa wiatrakowa. Nowa poprawka zmienia odległość od zabudowań

Czytaj więcej >

Polska i Świat

BNP Paribas i Bank Pocztowy ukarane przez UOKiK. Chodzi o nieprawidłowości przy wakacjach kredytowych

Czytaj więcej >