BiznesINFO.pl
Grzywna na grzybobraniu

źródło własne

Pojedziesz do lasu na grzyby, możesz wrócić z grzywną 500 zł. Na grzybiarzy czekają niemałe kary

21 Października 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Grzybobranie może skończyć się nie tylko koszykiem pełnym okazów, ale i dotkliwą grzywną. Na grzybiarzy łamiących prawo czekają funkcjonariusze straży leśnej. Podpowiadamy, jak zachowywać się na grzybobraniu, aby uniknąć kary.

Zasady grzybobrania w Polsce na tle innych państw europejskich

Grzybobranie to jedna z ulubionych jesiennych aktywności Polaków. W przeciwieństwie do Niemiec czy Holandii, zbieranie leśnych okazów na terenie Polski jest bezpłatne i w pełni legalne. Tuż za naszą zachodnią granicą jedna osoba może wynieść z lasu maksymalnie 2 kg grzybów. Z kolei w Holandii grzybobranie to aktywność całkowicie zabroniona.

Mimo że polskie regulacje prawne są mniej surowe to entuzjaści grzybów i tak mają powody do obaw. Portal radomsko.naszemiasto.pl podaje, że istnieje pokaźny katalog czynności, które mogą sprawić, że z grzybobrania wraca się nie tylko z koszem pełnym zbiorów, ale i z grzywną.

Grzybobranie w niedozwolonych miejscach zwiększa szanse na grzywnę

Jedną z najważniejszych zasad, której nieprzestrzeganie wiąże się z karą, jest nieuprawniony wjazd do lasu oraz parkowanie w niedozwolonych miejscach. Samochodem można poruszać się po dróżkach leśnych tylko wtedy, gdy są odpowiednio oznakowane.

Na grzywnę naraża się też grzybiarz, który poszukuje zbiorów w niewłaściwym miejscu. Grzybobranie jest zabronione na terenach prywatnych, obszarach należących do instytucji i w rezerwatach przyrody. Zakaz wstępu obowiązuje także w przypadku niektórych terenów leśnych np. upraw leśnych, obszarów zagrożonych erozją, źródlisk rzek czy ostoi zwierząt. Grzywna czeka także na osoby, które wybrały się na grzybobranie do miejsc, w których istnieje zagrożenie pożarowe.

1. Kultowa dziennikarka przed śmiercią ujawniła kulisy pracy Elżbiety Jaworowicz. Jak znalazła się w TVP?2. Maryla Rodowicz ma koronawirusa? Opublikowała bardzo niepokojące zdjęcie, fani przerażeni3. Poczta Polska zaskoczyła wszystkich, nowa usługa wielkim udogodnieniem. Klienci mają powody do radości 

Grzywna za nieodpowiednie praktyki w czasie grzybobrania

Co więcej, grzywnę można otrzymać także za nieodpowiedni sposób zbierania grzybów. Z dotkliwymi konsekwencjami finansowymi powinien liczyć się każdy, kto wyrywając grzyba, zniszczył runo leśne.

Warto także pamiętać o dobrych praktykach panujących w lasach, których należy przestrzegać w czasie grzybobrania. Niedopuszczalne jest m.in. niszczenie drzew, traw, krzaków, krzewów i innej roślinności czy płoszenie zwierząt. 

Portal money.pl przypomina, że w lasach obowiązuje także bezwzględny zakaz biwakowania, śmiecenia, hałasowania i grillowania. - Nie stosujemy żadnej taryfy ulgowej wobec takich osób. Jeśli pobyt w lesie, to bez ognia – oświadczyli zdecydowanie przedstawiciele Lasów Państwowych.

Grzywna za nieprawidłowe zachowanie na grzybobraniu lub zbieranie okazów w niedozwolonym miejscu wynosi od 20 zł do 500 zł. Za wymierzanie kar odpowiadają strażnicy leśni. W 2019 r. Straż Leśna wlepiła 784 mandaty, a 24 sprawy skierowała do sądu.

Podobne artykuły

Emerytura na nowych korzystniejszych zasadach dla ponad 60 tys. osób

Twój portfel

Tysiące Polaków z zaniżonymi emeryturami. Rząd już zapowiedział naprawienie sytuacji

Czytaj więcej >
samochod-ri_ya-pixabay.com

Twój portfel

Szukasz oszczędnego auta? TOP 10 najmniej palących samochodów

Czytaj więcej >
paliwo-pexels-skitterphoto

Twój portfel

Bak zatankuj lepiej jeszcze dzisiaj. Po weekendzie 4,57 zł za popularne paliwo

Czytaj więcej >
Wypłata gotówki w bankomatach Planet Cash z limitami

Twój portfel

Wypłata gotówki już nie wszędzie taka prosta. Weszły kolejne ograniczenia

Czytaj więcej >
Bon turystyczny powinny otrzymywać nie tylko osoby z dziećmi?

Twój portfel

Czy bon turystyczny powinien trafić do wszystkich pracujących? Dyskusje nie ustają

Czytaj więcej >
Mandat za postój z włączonym silnikiem

Twój portfel

Będziesz chciał się trochę ochłodzić, a załapiesz się na mandat. Ochronisz się przed upałem, ale nie karą

Czytaj więcej >