Grypa w zeszłym sezonie zebrała rekordowo tragiczne żniwo
pixabay/sweetlouise
Autor Radosław Święcki - 29 Lutego 2020

Wszyscy mówią o koronawirusie. Jednak od września 24 osoby zabiła całkiem inna choroba

Grypa zbiera tragiczne żniwo. Od września na tę chorobę zmarły 24 osoby - wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny.

Grypa znalazła się nieco w cieniu koronawirusa, tymczasem jak pokazują meldunki epidemiologiczne Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny, przytoczone przez Puls Medycyny, w okresie od 1 września ub.r. do 22 lutego br., odnotowano łącznie 2 839 154 zgłoszeń przypadków zachorowań lub podejrzeń zachorowań na grypę w naszym kraju. Z powodu choroby zmarły 24 osoby, a tylko w dniach 16-22 lutego jej ofiarami padło dziewięć osób.

Już nikt cię nie nabierze na używane auto. Od marca rewolucja w ogłoszeniachJuż nikt cię nie nabierze na używane auto. Od marca rewolucja w ogłoszeniachCzytaj dalej

Grypa zabiła 143 osoby!

Według NIZP-PZH dotychczasowy przebieg narastania zapadalności i podejrzeń grypy nie odbiega od sytuacji w ostatnich dwóch sezonach (2017/18 i 2018/19) i utrzymuje się na wysokim poziomie. Warto przypomnieć, że w poprzednim sezonie grypowym (od 1 września 2018 r. do 7 kwietnia 2019 r.) odnotowano niemal 3,7 mln zachorowań i podejrzeń zachorowań z powodu grypy i aż 143 zgony - najwięcej od ponad pięciu lat.

DZISIAJ GRZEJE:
1. W listopadzie zapłaciłbyś za niego 25 zł. Dzisiaj można go sprzedać za 40 razy tyle
2. Był twarzą TVP przez 25 lat, dziś nie ukrywa rozgoryczenia. "Niewyobrażalna paranoja"

Z danych Instytutu wynika, że od początku tego roku odnotowano niższą liczbę zgłoszeń (tydzień do tygodnia w odniesieniu do lat ubiegłych), który według ekspertów powinno się interpretować jako nieznaczne opóźnienie typowego dla stycznia i lutego trendu wzrostowego zachorowań, a nie jego zauważalne obniżenie się. Specjaliści ostrzegają, że z tego względu należy oczekiwać dalszego wzrostu liczby zgłoszeń zachorowań na grypę.

Najwyższa zapadalność na grypę wystąpiła u dzieci w wieku 0-4 lata i osób w wieku 5-14 lat, natomiast najniższa w wieku 65 plus, co może wskazywać na korzystne działanie szczepień ochronnych z refundacją oraz w ramach programów samorządowych.

Kiedyś nieodzowni, dziś niewielu o nich pamięta. TOP 10 zawodów sprzed latKiedyś nieodzowni, dziś niewielu o nich pamięta. TOP 10 zawodów sprzed latCzytaj dalej

Eksperci z Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy nie mają wątpliwości, że skutecznym sposobem zapobiegania infekcjom i powikłaniom powodowanym przez wirusy grypy są szczepienia.

- Zawsze należy pamiętać o wykonaniu szczepienia przeciwko grypie sezonowej przed sezonem grypowym lub w trakcie jego trwania, co zminimalizuje ryzyko zakażenia się wirusami grypy i uchroni przed wystąpieniem groźnych powikłań choroby. Odporność zyskujemy już po tygodniu – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Małgorzata Kożuchowska miała kolizję. Jaguar uderzył w mercedesa w centrum Warszawy
  2. Została skierowana do psychiatry. Sama dowiedziała się, jak można wyleczyć jej nowotwór
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Nie żyje wyjątkowy podróżnik i łowca przygód. Jego książki czytały miliony, wielka strata
Absolutna awangarda elektroniczna. TOP 10 smartfonówAbsolutna awangarda elektroniczna. TOP 10 smartfonów

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News