BiznesINFO.pl
Problem z otwarciem granic dla Wielkiej Brytanii

Rex Features/East News

Na brytyjskiej granicy emocje sięgnęły zenitu. Kierowcy starli się z policją

24 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Udostępnij:

Ogromny korek, by przekroczyć granicę Wielkiej Brytanii. Kierowcy ciężarówek utknęli w porcie w Dover. Niektórzy stali tam już od poniedziałku. Doszło do starć z policją.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co z zamknięciem granic w Wielkiej Brytanii,

  • Dlaczego granice zostały zamknięte.

Problem z przekroczeniem granicy

Wczorajszy ranek był bardzo trudny dla kierowców, którzy próbowali wyjechać z Wielkiej Brytanii. Emocje sięgnęły zenitu - kierowcy próbowali wyładować swoją frustrację na policjantach i urzędnikach. Doszło nawet do przepychanek, przekazał Reuters.

Wiele państw zamknęło granice z Wielką Brytanią i zawiesiło loty ze względu na nową odmianę koronawirusa, która zaczęła rozprzestrzeniać się w Anglii. Francja zamknęła granicę dla przyjezdnych z Wysp aż na dwie doby.

We wtorek, późnym popołudniem, Francja i Wielka Brytania zawarły porozumienie, które umożliwiało kierowcom ciężarówek i obywatelom Francji przekroczenie granicy i przejazd kanałem La Manche do kraju, podało CNN.

Obywatele Francji i pozostałych państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz ich współmałżonkowie, dzieci, a także rezydenci Francji i pozostałych państw EOG oraz wszystkich osób odbywających niezbędne podróże, zajmujących się międzynarodowym transportem towarów, załóg kutrów rybackich oraz kierowców autobusów i pociągów ponownie zyskali możliwość wjazdu na terytorium kraju.

Polsat News przekazał, że według relacji agencji Associated Press, pierwszy prom przybił do francuskiego portu w Calais  jeszcze nad ranem. Rano zaczęły także działać pociągi przewożące pasażerów i towary pod kanałem, jednak rozładowanie potężnego korka, który utworzył się w Dover, miało zająć i tak sporo czasu.

Na święta nie wrócą do domu

- Jesteśmy dobrej myśli. Na święta w domu już nie zdążymy, ale może ktoś zdąży do bliskich na pierwszy, drugi dzień świąt - relacjonował sytuację w Dover Rafał Urbaś na antenie Polsat News. Kierowca poinformował wówczas, że jest mniej więcej w połowie drogi do wyjazdu. 

- Nikt nie wie, ile może potrwać rozładowanie tego korka. Bardziej dni niż godziny - przekazał Urbaś.

O ocenę sytuacji został poproszony także szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk na antenie Radia Plus. Dworczyk zdradził, że według jego informacji premier Mateusz Morawiecki, który rozmawiał wcześniej z prezydentem Francji i premierem Wielkiej Brytanii, uzyskał deklarację pomocy w rozwiązaniu tego problemu - cytuje Polsat News.

Pomoc kierowcom czekającym na wyjazd z Wielkiej Brytanii to priorytet MSZ. Przed chwilą odbyły się w tej sprawie rozmowy telefoniczne wiceministra vel Sęka z sekretarzem stanu ds. europejskich Francji Clementem Beaune i wiceministra Przydacza z wiceminister SZ Wielkiej Brytanii Wendy Morton. - poinformował resort w poście na Twitterze.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >