BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Spowolnienie gospodarcze postępuje. Nadchodzi kres "rynku pracownika"

21 Września 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Polska gospodarka nie jest w dobrej kondycji. Dane opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny są niepokojące - podaje portal forsal.pl. Poziom produkcji przemysłowej spadł w sierpniu o 1,3 proc. w porównaniu do zeszłego roku. Jest to drugi spadek w prze

Gospodarka traci

Po części można obwiniać za to liczbę dni roboczych w ciągu miesiąca, która jest mniejsza w stosunku do zeszłego roku, jednak eksperci, znając kalendarzowe różnice oczekiwali wzrostu produkcji o 1,5 proc. Według analityków mBanku jeśli nie dojdzie skokowego wzrostu produkcji we wrześniu, to trzeci kwartał okaże się najsłabszym od 2012 roku i jednym z gorszych w historii.

Przyczyn niekoniecznie należy szukać w spowolnieniu w strefie euro i recesji w Niemczech. Eksperci ING Banku podkreślają, że w sektorach eksportowych polskiej gospodarki produkcja nadal rośnie, jednak problem pojawia się w tych branżach, które są związane z sektorem budowlanym.

Firmy boją się zatrudniać

Maleje też zatrudnienie w przedsiębiorstwach. W takich, które posiadają co najmniej 10 pracowników w sierpniu obniżyło się o ponad 8 tys. etatów w porównaniu do lipca- wychodzi na to, że jest to najgorszy sierpień na rynku pracy od 8 lat. Na przestrzenii 6 lat poziom zatrudnienia w firmach w tym okresie raczej się nie zmieniał. Wahania były bardzo małe. Jednak teraz wynik jest tak niski, że znalazł się za poziomem z marca. Ostatnia taka sytuacja miała miejsce w 2012 roku (w trakcie ostatniego poważnego spowolnienia gospodarczego).

Nadchodzi kryzys gospodarki

Ekonomista Jakub Borowski uważa, że przedsiębiorstwa już teraz przygotowują się na  duży wzrost kosztów pracy spowodowany wprowadzaniem Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK), podniesieniem składek na ZUS (w wyniku zniesienia limitu 30-krotności) i zapowiadanym wzrostem płacy minimalnej. Ekspert twierdzi, że te czynniki wzmocnią procesy restrukturyzacji w firmach. Firmy nie chcą zatrudniać, bo za chwilę mogą być zmuszone do zwalniania pracowników.

Dochodzi do tego wzrost sprzedaży detalicznej o 4,4 proc. Eksperci pytani przez PAP prognozowali wzrost o 5,4 proc., także ten wynik też można interpretować jako zawód. Słabszy wynik odnotowano tylko w marcu.

Natomiast konsumenci cały czas są zadowoleni. Wynagrodzenia rosnące o 6 proc. rocznie i coraz więcej świadczeń socjalnych wprawiają w hurraoptymizm, przy którym trudno zobaczyć oznaki nadchodzącego kryzysu.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
MAREK KUDELSKI/AGENCJA SE/East News

Polska i świat

Obsesja bursztynu. Polacy tłumnie szukają go przy przekopie Mierzei Wiślanej

Czytaj więcej >