Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Kolejna duża zmiana w godzinach dla seniorów, warto o niej wiedzieć. Rozporządzenie wejdzie w życie już jutro
Maria Glinka
Maria Glinka 25.10.2020 02:00

Kolejna duża zmiana w godzinach dla seniorów, warto o niej wiedzieć. Rozporządzenie wejdzie w życie już jutro

Godziny dla seniorów na nowych zasadach
Jakub Kaminski/East News

Godziny dla seniorów do zmiany

Godziny dla seniorów zostały wprowadzone, aby osoby najstarsze mogły w komfortowy i bezpieczny sposób kompletować zakupy. Po raz pierwszy osoby starsze znalazły się na uprzywilejowanej pozycji  w trakcie wiosennego lockdownu. Od 31 marca do 4 maja do sklepów między 10 a 12 miały wstęp miały wyłącznie osoby po 65 roku życia.

Wraz z jesienną falą koronawirusa władza postanowiła ponownie sięgnąć po „sprawdzone” rozwiązanie. Tym razem godziny dla seniorów dotyczą osób po 60 roku życia i obowiązują wyłącznie od poniedziałku do piątku. Gdzie mogą zrobić zakupy? Właśnie ten punkt rozporządzenia Rady Ministrów budzi wiele wątpliwości.

Od czwartku 15 października godziny dla seniorów wprowadzono w sklepach spożywczych, drogeriach, aptekach oraz obiektach świadczących usługi pocztowe. Jednak rządowy dokument objął tym obostrzeniem również sklepiki szkolne. W praktyce oznacza to, że uczniowie nie mogą korzystać z tych punktów w trakcie przerw między lekcjami w godzinach 10-12.

Godziny dla seniorów na nowych zasadach od 26 października

TVN24 podaje, że już jutro wchodzi w życie rozporządzenie Rady Ministrów z 23 października, które modyfikuje ten absurdalny zapis. W najnowszym dokumencie wprowadzono wyjątek, który wskazuje, że godziny dla seniorów nie znajdują zastosowania w placówkach działających w szkołach lub placówkach oświatowych.

Warto pamiętać także o drugim wyjątku od godzin dla seniorów, który dotyczy sprzedaży „produktu leczniczego, wyrobu medycznego albo środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego” w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia. Ten zapis obejmuje także handlu hurtowego.

1. Kiedy 14. emerytura? Znany jest już termin i propozycje kwot, jednak niektórzy emeryci zostaną z niczym2. Robert Mazurek znokautował Michała Dworczyka pytaniem o ustawę antyaborycjną i wpływ na TK. Minister się miotał, oburzające3. Nie dostaniesz się do lekarza na NFZ? Jest pomysł, żebyś miał zrefundowaną wizytę w prywatnym gabinecie 

Kontrowersje wokół godzin dla seniorów

W dalszym ciągu nie gaśnie dyskusja na temat zasadności powrotu godzin dla seniorów. W ocenie wiceprezesa Polskiej Izby Handlu Macieja Ptaszyńskiego to rozwiązanie zupełnie nie odpowiada zachowaniu, które prezentują uprzywilejowane osoby. - Osoby starsze i tak robią zakupy w różnym czasie, a sklepy między 10 a 12 były niemal puste. Natomiast po godzinie 12 w rezultacie tworzyły się w nich kolejki, a jak wiemy tłok w czasie pandemii nie jest pożądany – wyjawił, nawiązując do sytuacji w sklepach spożywczych w trakcie wiosennego lockdownu.

Organizacje branżowe wskazują, że w obliczu pogarszającej się sytuacji epidemicznej bardziej rozsądne niż wprowadzenie godzin dla seniorów byłoby czasowe odwieszenie handlu w niedziele. Jednym z głównych orędowników tego pomysłu jest Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. W ich ocenie powrót niedziel handlowych przełożyłby się na rozładowanie ruchu w sklepach w ciągu tygodnia, co wydaje się kluczowym aspektem w ocenie ryzyka zakażenia koronawirusem.

Na nieefektywności godzin dla seniorów zwraca uwagę także prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji Renata Juszkiewicz. - Godziny dla seniorów w praktyce oznaczają minimalny ruch w ciągu tych 2 godzin i ograniczony dostęp innych osób do niezbędnych produktów – wyznała ekspertka.

Mimo głosów sprzeciwu nic nie wskazuje na to, aby godziny dla seniorów zniknęły z jesiennej strategii przeciwdziałania pandemii opracowanej przez polski rząd.