Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Godzina policyjna jeszcze w tym tygodniu? Niepokojąca deklaracja rządu
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 28.03.2021 01:00

Godzina policyjna jeszcze w tym tygodniu? Niepokojąca deklaracja rządu

Godzina policyjna niewykluczona. Jest jednak haczyk.
fot. Piotr Drabik, flickr.com, CC BY 2.0

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co o godzinie policyjnej mówią rządzący

  • Jakie obostrzenia obowiązują w Polsce

  • Jak Polska wypada na tle innych krajów w kwestii obostrzeń

Godzina policyjna coraz bliżej?

O wprowadzeniu godziny policyjnej mówi się coraz częściej i coraz głośniej. Okazuje się, że polscy eksperci ds. walki z pandemią oraz rządzący stoją przed trudną decyzją, która pociągnie za sobą jeszcze dalej idące środki niż te, które wprowadzono w Sylwestra. Ówczesny zakaz przemieszczania może zostać zastąpiony godziną policyjną.

- Jedynym elementem, który odróżnia nas w poważny sposób od innych krajów, to zastosowanie godziny policyjnej. To nie zawsze jest stosowane w ramach stanów wyjątkowych - powiedział minister zdrowia, Adam Niedzielski na antenie RMF FM. Dodał, że godzinę policyjną należałoby wprowadzić ustawą.

Dziennikarz stacji, Krzysztof Ziemiec dopytywał o możliwość wprowadzenia godziny policyjnej. Szef resortu przyznał, że pod uwagę brane są wszystkie scenariusze, poczynając od tych bardziej optymistycznych, a na czarnych kończąc.

- Jeżeli sytuacja będzie taka, że w ciągu najbliższego tygodnia, półtora tygodnia nie będziemy widzieli, że dochodzi do przesilenia, że zmieniają się trendy, to na pewno będziemy musieli rozważać takie scenariusze - mówił.

Godzina policyjna a inne obostrzenia

W programie "Fakty po faktach" o godzinę policyjną został zapytany także prof. Andrzej Horban, główny doradca Rady Medycznej przy Premierze RP. Powiedział, że nie jest to wykluczony scenariusz. Z kolei w rozmowie z "Rzeczpospolitą" przyznał, że "trwa wyścig z czasem".

Pogłębiony lockdown w Polsce obowiązuje od soboty. Rządzący zdecydowali się na zamknięcie sklepów budowlanych i meblowych o powierzchni 2 tys. mkw., salonów kosmetycznych i fryzjerskich oraz przedszkoli i żłobków (z wyjątkiem dzieci służb mundurowych i medycznych). Dodatkowo w kościołach wprowadzono limit jednej osoby na 20 mkw., a w placówkach handlowych powyżej 100 mkw. przypada jedna osoba na 20 mkw. W sklepach do 100 mkw. obowiązuje limit 15 mkw. na jedną osobę. Obiekty sportowe działają tylko pod kątem sportu zawodowego, natomiast obowiązuje zakaz udziału w zgromadzeniach.

Należy pamiętać, że wciąż obowiązują obostrzenia, które do tej pory miały charakter jedynie regionalny. Pozostają zamknięte galerie handlowe, hotele, miejsca kultury, solaria i sauny. Dzieci uczą się w trybie zdalnym.

Minister zdrowia przyznaje, że sytuacja z zakażeniami w Polsce jest dramatyczna. Wczoraj resort poinformowało o ponad 31 tys. nowych przypadkach zakażeń koronawirusem, a ze słów Adama Niedzielskiego wynika, że to jeszcze nie koniec.

- Niestety nie ma tutaj żadnych pozytywnych sygnałów. Trzeba się spodziewać, że apogeum trzeciej fali będzie w okresie okołoświątecznym - przyznał.

Godzina policyjna, zakaz wyjazdu i inne obostrzenia. Polska na tle innych

Godzina policyjna w Polsce nie jest odosobnionym przypadkiem na tle Unii Europejskiej. Portal gazeta.pl informuje, że Czechy są jednym z najbardziej odczuwających pandemię krajem. U naszych południowych sąsiadów obowiązuje zakaz przemieszczania się wewnątrz kraju, a od godz.: 21:00 do 5:00 panuje godzina policyjna.

Słowacja zabroniła swoim obywatelom opuszczać domy bez podania ważnej przyczyny. Co więcej, aby wyjść do pracy, czy do banku należy posiadać negatywny test na obecność koronawirusa. Z kolei Hiszpania i Portugalia zapowiadają wprowadzenie mocniejszych obostrzeń na Wielkanoc.

Równie mocne restrykcje obowiązują w Wielkiej Brytanii, gdzie zakaz wyjazdu z kraju bez ważnej przyczyny zagrożony jest karą do 5 tys. funtów. Poza tym w kraju praktycznie wszystkie punkty usługowe oraz sportowe pozostają zamknięte. Podobne restrykcje obowiązują także w Irlandii.