biznes finanse video praca handel Eko Energetyka polska i świat O nas
Obserwuj nas na:
BiznesINFO.pl > Handel > GIS ostrzega: cała partia napoju wycofana ze sprzedaży. Klienci mogą otrzymać zwrot pieniędzy
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 08.08.2026 12:18

GIS ostrzega: cała partia napoju wycofana ze sprzedaży. Klienci mogą otrzymać zwrot pieniędzy

GIS ostrzega: cała partia napoju wycofana ze sprzedaży. Klienci mogą otrzymać zwrot pieniędzy
fot. Michal Zebrowski/East News

Kolejna partia popularnego napoju gazowanego została wycofana z rynku po interwencji państwowych służb sanitarnych. Decyzja wzbudziła niepokój wśród konsumentów, którzy mogli wcześniej kupić większą ilość produktu. Wykryty problem okazał się na tyle istotny, że konieczne było natychmiastowe działanie organów kontrolnych. 

7 sierpnia Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące wykrycia nieprawidłowości organoleptycznych w napoju herbacianym. Osoby, które mają napój z objętej ostrzeżeniem partii, mogą zwrócić produkt i odzyskać pieniądze. 

Systemowe wyzwania w kontroli bezpieczeństwa żywności

Produkcja napojów i żywności na masową skalę wiąże się z ryzykiem wystąpienia problemów technologicznych, dlatego wymaga nieustannej kontroli na każdym etapie procesu. W Polsce bezpieczeństwo żywności regulują rygorystyczne przepisy unijne, a jednym z kluczowych narzędzi zapobiegania zagrożeniom jest system HACCP, czyli analiza zagrożeń i krytycznych punktów kontroli. Jego zadaniem jest ograniczenie ryzyka, że niebezpieczne substancje lub zanieczyszczone produkty trafią do sprzedaży.

Nawet zaawansowane linie produkcyjne i szczegółowe procedury kontrolne nie są jednak w stanie całkowicie wykluczyć błędów pracowników czy awarii urządzeń. W takich sytuacjach konieczne może być natychmiastowe wstrzymanie dystrybucji konkretnej partii produktów, a następnie jej wycofanie z rynku. Dla producenta oznacza to nie tylko straty finansowe, lecz także ryzyko pogorszenia reputacji oraz konieczność wdrożenia odpowiednich działań naprawczych.

Dla konsumentów, którzy podczas promocji robią większe zapasy ulubionych produktów i mogą nie wiedzieć o wykrytej nieprawidłowości, szczególnie ważne jest śledzenie komunikatów publikowanych przez sklepy oraz Główny Inspektorat Sanitarny. Dzięki temu można szybko sprawdzić, czy posiadany produkt został objęty ostrzeżeniem lub wycofaniem z rynku.

Czytaj więcej: GIF wydał alert. Popularny lek na serce wycofany z obrotu w całej Polsce

GIS ostrzega: cała partia napoju wycofana ze sprzedaży. Klienci mogą otrzymać zwrot pieniędzy
fot. Marek BAZAK/East News

GIS wycofuje partię gazowanego napoju herbacianego. "Nie spożywaj"

Proces produkcyjny napojów wymaga stosowania substancji chemicznych do czyszczenia i dezynfekcji instalacji w standardzie CIP. Jeśli po cyklu odkażania linia nie zostanie prawidłowo przepłukana, resztki roztworów myjących mogą przedostać się do gotowego wyrobu. Drobne przeoczenie na etapie kontroli jakości staje się wówczas bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia i życia konsumentów. 

Przepisy prawa żywnościowego wyraźnie wskazują, że to podmiot wprowadzający produkt do obrotu ponosi pełną odpowiedzialność za jego bezpieczeństwo. Gdy zawodzą mechanizmy zakładowe, ostatnią linią obrony stają się państwowe inspekcje, które reagują na zgłoszenia od zaniepokojonych klientów lub samych dystrybutorów.

Właśnie z takim niebezpiecznym incydentem mamy do czynienia w najnowszym komunikacie opublikowanym przez GIS. Ostrzeżenie publiczne dotyczy popularnego napoju, który musiał zostać błyskawicznie usunięty z półek sklepowych. 

W kilku butelkach napoju Arizona Green Tea 0,45 l z tej samej partii stwierdzono nieprawidłowości organoleptyczne – zmieniony kolor (bezbarwny), chemiczny zapach, piekący, gorzkawy smak - czytamy w komunikacie GIS.

Powodem interwencji organów kontrolnych były zgłoszenia od samych konsumentów, którzy wyczuli w produkcie wyraźny chemiczny zapach oraz intensywny, piekący smak. Takie objawy organoleptyczne jednoznacznie wskazują na obecność obcych substancji chemicznych, które nie powinny znaleźć się w składzie artykułu spożywczego.

Szczegóły wycofanego produktu. Jak odzyskać pieniądze?

GIS w swoim komunikacie podał szczegóły produktu. Chodzi o:

  • Nazwa produktu: ARIZONA ORGINAL GREEN TEA WITH HONEY 450 ml PET. 
  • Numer partii: LOT0409. Najlepiej spożyć przed końcem: 31.10.2027. 
  • Producent: AriZona Europe Cooperatief U.A. PO Box15678 1001 ND, Amsterdam, Niderlandy. 
  • Dystrybutor: BevGroup Sp. z o.o., ul. Okólna 45, 05-270 Marki.
GIS ostrzega: cała partia napoju wycofana ze sprzedaży. Klienci mogą otrzymać zwrot pieniędzy
fot. gov.pl

Producent oraz dystrybutorzy we współpracy z inspekcją sanitarną rozpoczęli proces wycofywania wskazanego asortymentu z hurtowni i marketów w całym kraju. Klienci, którzy posiadają w domach napój o podanych w komunikacie numerach serii, powinni kategorycznie powstrzymać się od jego spożycia, gdyż może to doprowadzić do poważnych podrażnień układu pokarmowego.

Zgodnie z wytycznymi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, klienci, którzy zakupili partie, w których wykryto nieprawidłowości, mają pełne prawo do otrzymania zwrotu pieniędzy bez konieczności okazywania paragonu. Sprzedawca ma prawny obowiązek przyjąć towar i oddać środki. 

Cała sprawa pokazuje, jak istotna dla bezpieczeństwa rynku pozostaje czujność samych konsumentów oraz szybki przepływ informacji między obywatelami a organami państwowymi. Ostateczne przyczyny powstania wady produkcyjnej wykaże dopiero szczegółowy audyt w zakładzie produkcyjnym.

Bądź na bieżąco - najważniejsze wiadomości z kraju i zagranicy
Google News Obserwuj w Google News
Ewa Matysiak
O autorze
Ewa Matysiak
Redaktor BiznesINFO
Redaktorka i wydawczyni główna serwisu BiznesINFO, związana z grupą Iberion od 2020 roku. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z turystyką oraz komunikacją cyfrową, analizowaną w kontekście społecznym, technologicznym i kulturowym. Szczególną uwagę poświęca wpływowi nowych form komunikacji na branżę turystyczną oraz ich roli w kształtowaniu zachowań i trendów konsumenckich. Przez lata przeszła wszystkie szczeble kariery redakcyjnej - zaczynała jako redaktorka, następnie pełniła funkcje wydawczyni i redaktorki naczelnej serwisów swiatzwierzat.pl i turysci.pl, by ostatecznie w styczniu 2025 roku objąć swoje obecne stanowisko. Ukończyła japonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. W ramach rocznego programu stypendialnego Mizuta studiowała na Uniwersytecie Josai (城西大学), specjalizując się w mediach i marketingu.
Zobacz wszystkie artykuły autora >
Wybór Redakcji
Jagody słoik
Tak oszukują na jagodach. Przed zakupem koniecznie sprawdź jeden szczegół
Tankowanie paliwa
Ceny paliw w przyszłym tygodniu. Na stacjach benzynowych czeka nas zaskoczenie
Pieniądze
Nawet 1978,49 zł co miesiąc za urodzenie dziecka. Tym kobietom należy się dodatek z ZUS
Konto bankowe
Bank może zamknąć konto nieużywane przez dłuższy czas. Jak wypłacić z niego pieniądze?
None
Ten olej ma w domu każdy. UOKiK dopatrzył się nieprawidłowości
telefon z PRL
Arcytrudny quiz o PRL. To nie tylko długie kolejki i kartki na mięso. Sprawdź się
Wybór Redakcji
BiznesINFO.pl
Obserwuj nas na: