BiznesINFO.pl
EN 01522090 1294

NIKOLAY DOYCHINOV/AFP/East News

Gazprom właśnie ogłosił, odcina Finlandię od gazu. Helsinki wyprzedziły jednak Moskwę

20 Maja 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Finlandia w sobotę 21 maja dokładnie o godz. 7 rano przestanie otrzymywać gaz z Rosji. Gazprom zerwie tym samym kontrakt długoterminowy, jaki ma podpisany z fińską spółką energetyczną Gasum. Helsinki przygotowały się jednak na taką ewentualność i poinformowały o swojej alternatywie dla dlaszych dostaw gazu. Informacje praktycznie zbiegły się w czasie.

Finlandia odcięta od dostaw gazu ziemnego

Gasum a komunikacie prasowym poinformowało, że po 7 rano dnia jutrzejszego będzie nadal dostarczać swoim klientom gaz za pomocą gazociągu Balticconnector, jednak gaz ziemny będzie pochodził już z innego źródła niż rosyjskie.

Mika Wiljanen, prezes Gasum zapewnia jednocześnie, że klienci nie muszą obawiać się o brak gazu ziemnego, produkt ma być do nich nadal dostarczany bez zakłóceń.

Gazprom zdecydował się na odcięcie Finlandii od dostaw po tym, gdy Finowie nie zgodzili się na płatności w rublach.

Finlandia zaopatrzy się w LNG

Również w piątek fińska minister finansów Annika Saarikko potwierdziła, że Finlandia uzgodniła już czarter pływającego terminalu LNG na okres 10 lat z amerykańską spółką Excelerate Energy, podaje dzisiaj Reuters.

W ubiegłym miesiącu Helsinki i Tallin informowały świat o chęci wyczarterowania statku umożliwiającego dostawy LNG drogą morską przez Finlandię i Estonię. Dzisiaj umowa ta doszła do skutku.

Koszt użytkownika pływającego terminalu LNG Exemplar

10-letnia dzierżawa pływającego terminalu ma kosztować 460 mln euro, czytamy w komunikacie fińskiego rządu. Finlandia ma pokryć 80 proc. kosztów, w stosunku do 20 proc. wyłożonych przez Estonię.

Są to jednak koszty samej dzierżawy, należy więc doliczyć do niej przygotowanie nabrzeży w Estonii i Finlandii, koszty eksploatacji i gazu LNG kupowanego przez Tallin i Helisnki.

"Pojemność terminala LNG Exemplar wynosi 151 000 metrów sześciennych, co odpowiada około 68 000 ton skroplonego gazu ziemnego (LNG). LNG z rynku światowego będzie dostarczane do terminalu na tankowcach, które mają zawijać do terminalu 2-3 razy w miesiącu. Na pokładzie statku skroplony gaz ziemny jest odparowywany i wprowadzany do sieci przesyłowej gazu ziemnego." - informuje rząd fiński.

Tagi:

gaz ziemny

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Energetyka

PGNiG odpiera zarzuty Newsweeka. Zarzuca podawanie nieprawdziwych danych

Czytaj więcej >
Pixnio

Energetyka

Od dzisiaj obowiązuje całkowity zakaz importu rosyjskiego węgla do Unii Europejskiej

Czytaj więcej >

Energetyka

Rząd ogłosił, że węgla będzie jeszcze więcej. Import będzie zwiększony

Czytaj więcej >
Odkrycie w Norwegii

Energetyka

Norwegia zamierza ograniczyć eksport energii. Dla Europy to fatalne wieści

Czytaj więcej >

Energetyka

Orlen wkracza na rynek węgierski. Chociaż jeszcze się to nie stało, to już pojawia się wiele wątpliwości

Czytaj więcej >
pieniądze

Energetyka

Polacy kupują pompy ciepła jak najęci. Wzrosty sprzedaży są największe w Europie

Czytaj więcej >