Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Gazprom właśnie ogłosił, odcina Finlandię od gazu. Helsinki wyprzedziły jednak Moskwę
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 20.05.2022 15:01

Gazprom właśnie ogłosił, odcina Finlandię od gazu. Helsinki wyprzedziły jednak Moskwę

EN 01522090 1294
NIKOLAY DOYCHINOV/AFP/East News

Finlandia w sobotę 21 maja dokładnie o godz. 7 rano przestanie otrzymywać gaz z Rosji. Gazprom zerwie tym samym kontrakt długoterminowy, jaki ma podpisany z fińską spółką energetyczną Gasum. Helsinki przygotowały się jednak na taką ewentualność i poinformowały o swojej alternatywie dla dlaszych dostaw gazu. Informacje praktycznie zbiegły się w czasie.

Finlandia odcięta od dostaw gazu ziemnego

Gasum a komunikacie prasowym poinformowało, że po 7 rano dnia jutrzejszego będzie nadal dostarczać swoim klientom gaz za pomocą gazociągu Balticconnector, jednak gaz ziemny będzie pochodził już z innego źródła niż rosyjskie.

Mika Wiljanen, prezes Gasum zapewnia jednocześnie, że klienci nie muszą obawiać się o brak gazu ziemnego, produkt ma być do nich nadal dostarczany bez zakłóceń.

Gazprom zdecydował się na odcięcie Finlandii od dostaw po tym, gdy Finowie nie zgodzili się na płatności w rublach.

Finlandia zaopatrzy się w LNG

Również w piątek fińska minister finansów Annika Saarikko potwierdziła, że Finlandia uzgodniła już czarter pływającego terminalu LNG na okres 10 lat z amerykańską spółką Excelerate Energy, podaje dzisiaj Reuters.

W ubiegłym miesiącu Helsinki i Tallin informowały świat o chęci wyczarterowania statku umożliwiającego dostawy LNG drogą morską przez Finlandię i Estonię. Dzisiaj umowa ta doszła do skutku.

Koszt użytkownika pływającego terminalu LNG Exemplar

10-letnia dzierżawa pływającego terminalu ma kosztować 460 mln euro, czytamy w komunikacie fińskiego rządu. Finlandia ma pokryć 80 proc. kosztów, w stosunku do 20 proc. wyłożonych przez Estonię.

Są to jednak koszty samej dzierżawy, należy więc doliczyć do niej przygotowanie nabrzeży w Estonii i Finlandii, koszty eksploatacji i gazu LNG kupowanego przez Tallin i Helisnki.

"Pojemność terminala LNG Exemplar wynosi 151 000 metrów sześciennych, co odpowiada około 68 000 ton skroplonego gazu ziemnego (LNG). LNG z rynku światowego będzie dostarczane do terminalu na tankowcach, które mają zawijać do terminalu 2-3 razy w miesiącu. Na pokładzie statku skroplony gaz ziemny jest odparowywany i wprowadzany do sieci przesyłowej gazu ziemnego." - informuje rząd fiński.

Tagi: gaz ziemny