Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Gazprom przedstawił szacunki dotyczące cen gazu. Mogą wzrosnąć nawet o 60 %
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 17.08.2022 12:49

Gazprom przedstawił szacunki dotyczące cen gazu. Mogą wzrosnąć nawet o 60 %

gaz
East News

W komunikacie prasowym Gazprom wskazał na kolejną podwyżkę gazu dla europejskich odbiorców. Koncern przewiduje, że tej zimy ceny mogą wzrosnąć nawet o 60 %.

Komunikat Gazpromu

Rosyjski Gazprom sugeruje, że ze względu na braki w zaopatrzeniu na rynku europejskim, drastycznie wzrośnie cena gazu ziemnego. 

"Ceny spotowe gazu w Europie osiągnęły obecnie poziom 2500 dol. za 1000 m sześc. Konserwatywne szacunki sugerują, że jeśli ten trend cenowy się utrzyma, ceny tej zimy przekroczą 4000 dol. za 1000 m sześc." —poinformował we wtorkowym komunikacie Gazprom.

Gazprom podkreśla, że to ostrożne szacunki, zatem ceny gazu mogą być jeszcze wyższe

Ograniczanie dostaw gazu do Europy

W połowie czerwca Gazprom zmniejszył dostawy gazu do Niemiec rurociągiem Nord Stream 1, jako przyczynę podał problemy techniczne oraz konieczność sprowadzenia turbiny Siemens serwisowanej w Kanadzie. Obecnie do kraju płynie zaledwie 20 % dotychczasowej ilości gazu, a przesłana turbina utknęła w Niemczech. 

Jak wynika z komunikatu, Gazprom w okresie od stycznia do 15 sierpnia 2022 roku wyeksportował 78,5 miliarda metrów sześciennych gazu czyli o 36,2 procent mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Wydobycie zaś było niższe o 13,2 procent i było na poziomie 274,8 miliardów gazu.

Ograniczenie przesyłu do państw europejskich Gazprom rekompensuje sobie zwiększonymi dostawami do Chin. 

Jak wskazuje Wojciech Jakóbik, dziennikarz portalu BiznesAlert.pl, ograniczanie przez Gazprom dostaw gazu jest świadomym działaniem, które wpływa na zwiększenie cen gazu w Europie. 

Tagi: gaz