Fukushima spustoszyła miasta, jedno z nich będzie znów otwarte
Wikipedia/Purplepumpkins
Autor Maria Glinka - 6 Marca 2020

Latami zamknięte przez skażenie radioaktywne. Teraz otwierają część miasta

Fukushima przysporzyła dziewięć lat temu wiele kłopotów mieszkańcom pobliskich miejscowości. W związku z zagrożeniem radioaktywnego skażenia mieszkańcy miasta Futaba musieli ewakuować się z domów. W tym roku władze Japonii podjęły decyzję o ponownym otwarciu części miasteczka.

Fukushima spowodowała ewakuację miast

Fukushima jest oddalona o 4 km od miasta Futaby, którego jurysdykcja obejmuje teren zniszczonej w 2011 r. elektrowni jądrowej. W związku ze skażeniem radioaktywnym około 7 tys. Japończyków zostało ewakuowanych z Futaby. Była to jedyna miejscowość, której cały obszar stanowił tzw. „strefę zagrożenia”.

Na zakupach uważaj na pieczywo. Konsekwencje mogą być poważneNa zakupach uważaj na pieczywo. Konsekwencje mogą być poważneCzytaj dalej

Zgodnie z zapowiedziami rządzących już niedługo część działalności będzie mogła powrócić do Futaby. „Naszym celem jest powrót mieszkańców i życie, jak wcześniej” – wyznał Shiro Izawa, burmistrz miasteczka.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Wielu Polaków w ogóle nie ma pojęcia. Ty też możesz dostać zwrot z kredytu
2. Hipokryzja Marty Kaczyńskiej wyszła na jaw. Poucza Polaków, a niewielu zna prawdę o jej córkach

Dostęp do miasta, ale niecałkowity

Władze podjęły decyzję jedynie o częściowym otwarciu miasta dla obywateli, do którego zakaz wstępu zniesiono o północy 3 marca – podaje next.gazeta.pl. Obszar, do którego będą mieli dostęp mieszkańcy, ma obejmować 2,4 km kwadratowych i znajduje się w pobliżu stacji kolejowej. Wznowienie ruchu pociągowego jest planowane jeszcze w tym miesiącu.

Dotarcie do większości punktów na mapie Futaby w dalszym ciągu będzie uzależnione od posiadania specjalnego pozwolenia. Pozostanie w miasteczku na podstawie zezwolenia jest możliwe tylko przez jeden dzień.

Zgodnie z obietnicami władz nakaz ewakuacji pozostałej części miasta ma zostać zniesiony za dwa lata, co umożliwi powrót mieszkańcom do swoich domów na stałe. Jednak Associated Press podaje, że z obawy przed promieniowaniem zaledwie 10 proc. Japończyków planuje powrót do Futaby.

9 zł i 43 grosze. Tyle dziennie kosztuje cię smog w Polsce9 zł i 43 grosze. Tyle dziennie kosztuje cię smog w PolsceCzytaj dalej

Miasteczko o dużym znaczeniu dla Japonii

Otwarcie Futaby było wydarzeniem długo wyczekiwanym przez Japończyków, ponieważ 26 marca ma tamtędy przebiec sztafeta z ogniem olimpijskim. Jest to preludium letnich igrzysk, które mają odbyć się w Japonii latem tego roku. Przywrócenie części miasta ma zatem charakter nie tylko użytkowy, ale i symboliczny.

Poza Futabą także dwa dystrykty Hamano i Morotakem są ponownie dostępne dla obywateli. Co więcej, w planach jest otwarcie dwóch stacji kolejowych – Ono i Yonomori.

Katastrofa na skalę światową

Do katastrofy elektrowni atomowej Fukushima nr 1 doszło w marcu 2011 r. w wyniku trzęsienia ziemi i tsunami u wybrzeży Honsiu. W wyniku serii wypadków jądrowych do środowiska przedostała się skażona woda morska i stopiły się rdzenie w trzech reaktorach.

Oto najnowsze, ulubione marki samochodów Polaków. Nowy lider zaskakujeOto najnowsze, ulubione marki samochodów Polaków. Nowy lider zaskakujeCzytaj dalej

Zdaniem prezesa firmy TEPCO, właściciela Fukushimy, była to katastrofa porównywalna do wydarzeń w Czarnobylu w 1986 r. Jednak według danych WHO w wyniku katastrofy wzrost zachorowań na nowotwory wzrósł zaledwie o 1 proc. Eksperci często zwracają uwagę na fakt, że w wyniku awarii elektrowni nie zginęła ani jedna osoba, podczas gdy samo tsunami pochłonęło 26 tys. ofiar.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zdjęcie miejsca, w którym pochowany zostanie Paweł Królikowski w sieci. Smutne
  2. Najczęstsze objawy udaru. Każdy z nas powinien je znać
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Mieszkańcy przeżyli chwile grozy, 9 ofiar śmiertelnych. Zniszczenia są ogromne, tornado za granicą
Produkty za które już za miesiąc będziesz płacił dużo więcej. Wszystko przez podatkiProdukty za które już za miesiąc będziesz płacił dużo więcej. Wszystko przez podatkiCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News