BiznesINFO.pl
Fiat 126p nowy projekt

MadeStudio/MadeStudio

Gratka dla fanów polskich samochodów. Jest projekt nowego "malucha"

14 Października 2020

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Udostępnij:

Fiat 126p to w Polsce kultowe już auto, któremu przypisuje się zmotoryzowanie PRL-owskiego społeczeństwa. 20 lat po zakończeniu produkcji tego kultowego samochodu, powstał włoski projekt nowego "Malucha".

Fiat 126p nie jest produkowany od 20 lat. Nagle wypłynął nowy projekt

Fiat 126p mimo statusu legendy budzi mieszane uczucia, niektórzy woleliby o nim na zawsze zapomnieć, ale nie brakuje miłośników, czy osób wspominających go z sentymentem. Pochodzący od Włochów samochód, mimo że w czasie, gdy wszedł do produkcji, był dosyć drogi, z czasem stał się podstawowym środkiem transportu wielu Polaków w PRL. Produkcja zakończyła się w 2000 roku, w czasie gdy w Polsce zakończono już produkcję nowocześniejszego Cinquecento i produkowano jeszcze nowszego Seicento.

Od tego czasu o nowym "Maluchu" raczej nie słyszeliśmy. Niektórzy wskazywali na wskrzeszenie przez Włochów kultowego Fiata 500, który jest produkowany nieprzerwanie od 2007 roku i liczyli, że Włosi podobny zabieg zrobią z modelem 126. Jednakże kultowa "pięćsetka" jest samochodem dużo bardziej rozpoznawalnym, ponadto Fiat dalej inwestuje w starą platformę. Niedawno jednak pojawił się zaskakujący projekt.

 Fiat 126 Vision, elektryczny "Maluch"

Projekt Fiata 126 Vision został stworzony przez Włocha z biura projektowego Ma-De Studio. Andrea Della Vecchia narysował nowoczesną wersję ze względu na sentyment do poczciwego "Malucha", którego włoską wersją sam swego czasu jeździł. Projekt stworzony jest w duchu retro, choć to pojazd elektryczny, widać w stylistyce wiele nawiązań do tradycyjnego Fiata 126p, takich jak ogólna linia, czy kształt lamp. Trudno pomylić tę sylwetkę z czymkolwiek innym.

Szanse na produkcję są jednak niewielkie, żeby nie powiedzieć niemożliwe. Jak pisze Interia, studio stylistyczne z którego wyszedł projekt, zajmuje się designem przemysłowym. Projekt powstał głównie z powodu pandemii koronawirusa, jak autor przyznaje zawsze kochał samochody, postanowił więc wykorzystać wolny czas i tak powstał Fiat 126 Vision. Trudno oczekiwać, aby projekt kiedykolwiek wyszedł poza ramy komputerowej wizualizacji.

Tagi:

WłochyPolskamotoryzacja

Konrad KarpiukAutor

Redaktor Biznesinfo. Najchętniej pisze na tematy polityczne, społeczne i związane z kierowcami. Były redaktor portalu "Świat na Kołach". Absolwent Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Hobbystycznie zajmuję się muzyką i starymi samochodami, głównie krajowej produkcji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polski przemysł nie dał się koronakryzysowi

Polska i Świat

Projekt ustawy o pomocy przedsiębiorstwom energochłonnym. Ustalono kryteria i fundusze

Czytaj więcej >
Putin

Polska i Świat

Mobilizacja w Rosji. Rosjanie zaczęli wychodzić na ulice

Czytaj więcej >
FADEL SENNA/AFP/East News

Polska i Świat

Mobilizacja w Rosji. Rutte: Nie należy w niej widzieć zagrożenia dla Zachodu

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zmiany w prawie drogowym od 21 września 2022. Dotyczą pieszych

Czytaj więcej >
Twitter/President of Russia

Polska i Świat

Częściowa mobilizacja w Rosji. Ogłoszenie Putina

Czytaj więcej >
wikimedia.org

Polska i Świat

USA: Putin wkrótce ogłosi mobilizację

Czytaj więcej >