Eurocenty do wycofania
Pixabay/moritz320
Autor Maria Glinka - 28 Września 2020

Unia Europejska chce zrezygnować z eurocentów. Czy to dobry pomysł?

Eurocenty już niedługo mogą zniknąć z obiegu. Na taki krok zdecydowały się jakiś czas temu władze kilku państw członkowskich Unii Europejskiej. Teraz Komisja Europejska planuje wycofać niektóre monety na poziomie całej strefy euro. Eurocenty stanowią bowiem duży wydatek i brakuje ich w powszechnym obiegu.

Eurocenty do likwidacji

Nad wycofaniem eurocentów o nominale 1 i 2 zastanawia się Komisja Europejska. Od 28 września do 20 października instytucja unijna przeprowadzi pierwszy etap publicznych konsultacji, w ramach którego będzie zbierać opinie w sprawie usunięcia dwóch monet. Portal parkiet.com podaje, że przyjęcie regulacji zaplanowano wstępnie na IV kwartał 2021 r.

Zgodnie z propozycją KE wycofanie eurocentówek oznaczałoby konieczność zaokrąglania cen w górę lub w dół do najbliższej monety - 5 eurocentów. Takie modyfikacje wprowadziły już niektóre państwa strefy euro: Belgia, Finlandia, Holandia, Irlandia i Włochy. Czy takie rozwiązanie na poziomie całej strefy euro ma rację bytu?

Do pracy za granicę nie będzie opłacało się jeździć. Cięcie ulgi abolicyjnej dotknie niemal każdegoDo pracy za granicę nie będzie opłacało się jeździć. Cięcie ulgi abolicyjnej dotknie niemal każdegoCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Dokładnie sprawdzili, w których sklepach jest najtaniej. Różnice są gigantyczne
2. Serce 17-latka przestało bić na 20 minut. Opowiedział co zobaczył po drugiej stronie
3. Umowa o dzieło z drastycznymi zmianami. Masz dostać jeszcze mniej

Nieopłacalne eurocenty gwarantem stabilnych cen?

Za wycofaniem eurocentówek przemawia fakt, że monety o najmniejszych nominałach często giną lub są gromadzone, z czego wynika ich niedobór w powszechnym obiegu. Poza tym koszty utrzymywania eurocentówek w obrocie znacznie przewyższają ich wartość nominalną.

Jednak eurocenty mają kilka zalet. Ekonomiści prognozują, że ich wycofanie mogłoby przełożyć się na presję na wzrost inflacji. Co więcej, zmiany mogą odczuć także obywatele o najniższych dochodach oraz organizacje charytatywne, które przyjmują wpłaty w eurocentach.

Mimo tego za usunięciem monet 1 i 2 eurocentowych opowiada się 65 proc. obywateli strefy euro. Czy przychylasz się do ich opinii?

Od 15 października tysiące Polaków mogą liczyć na kolejny prezent od ZUS. Składki nie będą tak bolesneOd 15 października tysiące Polaków mogą liczyć na kolejny prezent od ZUS. Składki nie będą tak bolesneCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Papier toaletowy, makaron i ryż znowu znikają z półek. W Polsce również padają niepokojące rekordy zakażeń, co dalej?
  2. Dziwne zdarzenie na warszawskiej "Patelni". Wszystko się nagrało
  3. Z kupnem mieszkania jeszcze się wstrzymaj. Niebawem będą aż 30 proc. tańsze
  4. Po 15 latach zażądali od niego zapłaty abonamentu RTV. Jednak wyrok sądu upokorzył Pocztę
  5. Kontrole w sklepach, możesz zdziwić się na zakupach. Inspekcja powołuje się na jeden przepis
  6. Wideo - Policyjny radiowóz mógł doprowadzić do wielkiej tragedii. O krok od groźnego wypadku
Umowa o dzieło z drastycznymi zmianami. Masz dostać jeszcze mniejUmowa o dzieło z drastycznymi zmianami. Masz dostać jeszcze mniejCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News