BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Emerytury w czerwcu już bez strat. Ale część emerytów wciąż pod kreską
Radosław Święcki
Radosław Święcki 22.03.2022 09:24

Emerytury w czerwcu już bez strat. Ale część emerytów wciąż pod kreską

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Obliczanie domowego budzetu, miesieczne koszty utrzymania
EastNews/Zofia i Marek Bazak

Posłowie postanowili zrobić porządek z problemem tzw. czerwcowych emerytów. Stosowna ustawa została przyjęta, tyle, że nie rozwiązuje ona problemów wszystkich poszkodowanych obowiązującymi dotąd zasadami. Osoby te są stratne, nawet o 300 zł.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na czym polega problem czerwcowych emerytów

  • Dlaczego przyjęte przez Sejm rozwiązania nie pomogą wszystkim poszkodowanym

  • Jakie kroki mogą poczynić teraz te osoby

Emerytury czerwcowe po nowemu. Niektórzy nadal stratni

Jeśli planujesz przejście na emeryturę, nie rób tego w czerwcu - ostrzegaliśmy przez lata, informując o problemie tzw. czerwcowych emerytur.

Wszystko dlatego, że w przypadku wniosków osób kończących aktywność zawodową w tym miesiącu stosowano jedynie waloryzację roczną. Przechodzenie na emeryturę w czerwcu uniemożliwiało natomiast zastosowanie tej kwartalnej, na którą mogli liczyć przechodzący na emeryturę miedzy styczniem a majem, a także między lipcem a grudniem.

W efekcie tzw. czerwcowi emeryci byli stratni, jak przypomina Gazeta.pl, nawet o 300 zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rządzący mieli oczywiście świadomość problemu, ale dotychczas ograniczali się jedynie do doraźnych kroków (w zeszłym roku Sejm przygotował przepisy rozwiązujące problem, ale tylko jednorazowo). W tym roku jednak zdecydowano się na radykalne zmiany.

Jeszcze w lutym rząd przygotował nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, zgodnie z którą emerytura dla osób kończących karierę zawodową w czerwcu ma być naliczana tak samo jak w każdym innym miesiącu.

Pod koniec czerwca nowela została przyjęta przez Sejm. Poparło ją 231 posłów, przy sprzeciwie 176 i 24 głosach wstrzymujących się.

Wydawać by się mogło, że mamy do czynienia z rozwiązaniem problemu tzw. czerwcowych emerytów, ale tylko pozornie. Powód? Jak zauważa w rozmowie z serwisem Prawo.pl dr Tomasz Lasocki z Uniwersytetu Warszawskiego, nowe zasady dotyczą osób, które zdecydowały się przejść na emeryturę od czerwca 2021. Prawnik zwraca uwagę, że rząd przygotował przepis i stawia pytanie dlaczego nie mogą z niego skorzystać osoby, które przeszły w czerwcu na emeryturę wcześniej.

Co mogą zrobić pokrzywdzeni?

Cytowany przez portal Paweł Korus, radca prawny z kancelarii Sobczyk&Współpracownicy komentuje, że naprawa przepisów za sprawą których poprawi się sytuacja tylko części pokrzywdzonych, a pozostali wciąż będą stratni to efekt kosztów, jakie musiałby ponieść budżet państwa.

Zdaniem dr Lasockiego czerwcowi emeryci z wcześniejszych lat mają prawo dochodzić swoich praw w sądzie. Jak podkreśla cytowany przez Money.pl ekspert, osoby te mają szansę na wygraną, dzięki czemu dostaną nie tylko podwyżkę, wyrównanie za zaniżone świadczenia, ale też odsetki, co tak czy owak będzie ogromnym obciążeniem dla budżetu państwa.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected].

Polecane