BiznesINFO.pl
Emerytura wyższa nawet o 4 tys. zł?

EastNews/Zofia i Marek Bazak

Emerytura wyższa niemal o 4 tys. zł. Polski Ład zmienia zasady gry

24 Maja 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Nawet 4 tys. zł rocznie mogą zyskać w 2022 roku emeryci. To efekt m.in. propozycji, jakie znalazły się w ogłoszonym ponad tydzień temu tzw. Polskim Ładzie. Sprawdźcie szczegóły.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak Polski Ład wpłynie na wysokość emerytur

  • Dzięki czemu świadczenia seniorów w 2022 roku wzrosną

  • Kto zyska najwięcej

Emerytura wyższa o 4 tys. zł? To możliwe

Ogłoszony w poprzednią sobotę Polski Ład wywołał spore zamieszanie na scenie politycznej. Tuż po prezentacji programu ruszyły wyliczenia dotyczące tego kto na nowych propozycjach Zjednoczonej Prawicy zyska, a kto straci. W tej pierwszej grupie okazują się być emeryci.

Wyliczenia dotyczące seniorów prezentuje “Fakt”. Wynika z nich, że niektórzy zyskają rocznie nawet niecałe 4 tys. zł i to być może już w przyszłym roku. 

Ale od początku. Jedną ze sztandarowych propozycji Polskiego Ładu jest podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł. Tabloid zauważa, że jeśli rozwiązanie to  zacznie obowiązywać od 2022 roku to ponad 90 proc. emerytów w ogóle nie będzie płacić podatku dochodowego. 

Gazeta zwraca jednak uwagę, że od emerytury potrącana będzie składka zdrowotna na dużo wyższym poziomie niż dotychczas (wzrost z 1,25 do 9 proc.,), co spowoduje, że zysk z likwidacji podatku dochodowego nie będzie tak wielki jak pozornie mogłoby się wydawać. Przykładowo, osoby otrzymujące minimalną emeryturę na poziomie 1250,88 zł zyskają 72 zł miesięcznie netto. 

Ale przyszły rok to nie tylko zmiany związane z prawdopodobnym wprowadzeniem Polskiego Ładu, ale też tradycyjna marcowa waloryzacja rent i emerytur. Według wstępnych szacunków wyniesie ona 4 proc., co oznacza, że najniższa emerytura wzrośnie o blisko 50 zł na rękę.

Również wiosną po raz czwarty ma zostać wypłacona tzw. trzynasta emerytura, która jak podaje “Fakt” może wynieść 962,67 zł netto 

Gazeta wylicza, że seniorzy z minimalną emeryturą mogą zyskać w przyszłym roku niecałe 2300 rocznie. Z kolei osoby otrzymujące świadczenia na poziomie 2200 zł na rękę zyskają aż 3900 zł rocznie. Nieco mniej, bo 3400 zł zyskają osoby z emeryturą w wysokości 1700 zł netto. 

Nie będzie “czternastki”

Złą wiadomością dla seniorów jest fakt, że w przyszłym roku nie zostanie po raz drugi wypłacona tzw. czternasta emerytura, co Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej potwierdziło niedawno w komentarzu dla redakcji Biznes Info. 

- Wypłata 14. emerytury jest świadczeniem jednorazowym. Zostanie wypłacona w listopadzie 2021 r. jako kolejne obok trzynastej emerytury dodatkowe świadczenie - podało biuro prasowe Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. 

“Czternastkę” w pełnej wysokości (1250,88 zł brutto) otrzymają pod koniec tego roku seniorzy otrzymujący regularne świadczenie do poziomu 2900 zł brutto. Dla pozostałych przewidziano zasadę “złotówka za złotówkę”. W efekcie na dodatek nie załapią się bogatsi emeryci ze świadczeniem ok. 41250 zł brutto. 

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Biznes Info

Finanse

Ulga podatkowa na 500 zł. Odebrać mogą tylko kierowcy

Czytaj więcej >

Finanse

Kreatywna księgowość – czym jest i co ma na celu

Czytaj więcej >

Finanse

Jakie są najczęstsze metody wyceny przedsiębiorstw?

Czytaj więcej >

Finanse

Działalność gospodarcza w mieszkaniu - jak rozliczyć koszty?

Czytaj więcej >

Finanse

Bony świąteczne - jak je dać pracownikom?

Czytaj więcej >

Finanse

Franczyza – wady i zalety tej metody prowadzenia działalności

Czytaj więcej >