Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Emerytura prezydencka. Jakie świadczenia dostają Wałęsa, Kwaśniewski i Komorowski
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 04.02.2023 20:51

Emerytura prezydencka. Jakie świadczenia dostają Wałęsa, Kwaśniewski i Komorowski

east news lech wałęsa
WOJTEK RADWANSKI/AFP/East News

Na wynagrodzenie głowy państwa w Polsce składa się pensja zasadnicza oraz dodatek funkcyjny. Emeryturę prezydenta stanowi obecnie 75 proc. wynagrodzenia zasadniczego — w 2023 roku jest to ponad 13 tys. zł brutto. O wysokości swoich świadczeń publicznie wypowiedzieli się Aleksander Kwaśniewski i Lech Wałęsa.

Ile zarabia i jaką emeryturę dostaje prezydent Polski?

Interia podaje za Kancelarią Prezydenta, że wynagrodzenie głowy państwa za miesiąc sprawowania urzędu wynosi ok. 25 tys. zł brutto (przy czym nie jest to stała kwota). Pensja składa się bowiem z wynagrodzenia stałego oraz dodatku funkcyjnego. W pierwszym przypadku jest to 9,8-krotność kwoty bazowej, którą w 2023 roku ustalono na poziomie 1789,42 zł. Z kolei dodatek funkcyjny stanowi 4,2-krotność tej stawki. 

Poza tym głowa państwa otrzymuje też dodatek za wysługę lat. W każdym z wymienionych składowych wynagrodzenia należy pamiętać o odjęciu składek odprowadzanych do ZUS-u oraz podatku dochodowym.

Natomiast emerytura prezydencka (ważne: to nie to samo, co klasyczna emerytura od ZUS-u) stanowi 75 proc. wynagrodzenia zasadniczego - w tym roku jest to 13 152,24 zł brutto, czyli ok. 11 tys. zł netto. Emerytowana głowa państwa otrzymuje również przywileje takie jak:

  • 12 tys. zł miesięcznie na utrzymanie biura,

  • dożywotnia opieka zdrowotna dla siebie i najbliższych,

  • dożywotnia ochrona na terenie kraju,

  • możliwość korzystania z limuzyny Biura Ochrony Rządu.

Po zakończeniu kadencji prezydent dostaje również odprawę w wys. trzech miesięcznych wynagrodzeń.

Ile dostaje Wałęsa i Kwaśniewski?

W zeszłym roku Lech Wałęsa przyznał na łamach Super Expressu, że jego emerytura prezydencka wynosi między 12 a 13 tys. zł i… nie zaspokaja to jego apetytu. Były prezydent otrzymuje jednak dodatkowe pieniądze za prowadzenie wykładów, zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Z kolei niedawno Aleksander Kwaśniewski powiedział, że prognoza emerytalna wyliczona mu przez ZUS wyniosła 2,6 tys. zł. Jednak nie zapominajmy, że poza tym były prezydent otrzymuje też emerytalne świadczenie prezydenckie.

O swoich zarobkach na emeryturze nie wypowiadał się na razie Bronisław Komorowski.