Wyższe emerytury w październiku
pixabay
Autor Kasper Starużyk - 16 Sierpnia 2019

Emerycie, już od października Twoja emerytura może być znacznie wyższa. Jest jednak kilka warunków

Za sprawą świadczenia 500 plus, które rozszerzono na osoby z niepełnosprawnością będzie je mogło otrzymać wielu emerytów. Dotyczy to również tych seniorów, którzy pobierają zasiłek pielęgnacyjny. Znaczenie ma także obniżenie podatku dochodowego do 17%, co oznacza, że na konta emerytów ZUS wyśle więcej pieniędzy. Emerytura będzie więc wyższa.

Nowe przeliczenie emerytur opisał "Super Express". Jak wskazuje gazeta nowa transza programów socjalnych ruszy już w październiku i to na ten miesiąć powinni szczególnie wyczekiwać emeryci. Z racji tego, że Senat zgodził się na zmiany w ustawie 500 plus, a co za tym idzie świadczenie będzie przyznane także niektórym osobom starszym, wielu emerytów może liczyć na dodatkowe wpływy.

Jak skorzystać z rozszerzonego 500 plus

Aby móc skorzystać ze świadczenia nalezy mieć skończone 75 lat i pobierać najniższą emeryturę (1100 zł brutto). Pobieranie wyższej emerytury nie onacza jednak pozbawienia świadczenia. Jeśli przekraczamy próg 1100 zł świadczenie będzie obniżone o tyle złotych, o ile przekroczone jest 1100 zł. Znaczy to tyle, że jeśli ktoś pobiera emeryturę w wysokości 1300 zł brutto, to nie może liczyć na dodatkowe 500 zł lecz na 300 zł.

Ze świadczenia nie będą mogły skorzystać osoby, których emerytura przekracza 1600 zł brutto.

Oprócz tego od każdej wypłacanej emerytury i renty będzie pobierany mniejszy podatek dochodowy. Do tej pory stanowił on 18% świadczenia, a teraz spadnie do 17%. W praktyce oznacza to, że senior pobierający najniższą emeryturę dostanie na konto 11 zł miesięcznie więcej. Obniżka dotyczy jednak wszystkich emerytur tak więc im wyższe świadczenie, tym emeryt dostanie więcej pieniędzy.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News