BiznesINFO.pl

Biznesinfo.pl

Minimalna emerytura nie dla każdego. Trzeba spełnić konkretne warunki

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Emerytura - jak się ją wylicza?

To, w jakiej kwocie będzie wypłacana emerytura, jest zależne od wysokości kapitału, który gromadzimy na indywidualnych kontach w ZUS i OFE. Jeżeli w chwili osiągnięcia wieku emerytalnego świadczenie wynosi mniej niż ustawowa najniższa emerytura, to wtedy świadczenie zostanie podniesione do kwoty minimalnej emerytury. Jednak nie będzie tak w każdym przypadku.

Emerytura minimalna - warunki

Aby otrzymywać minimalną emeryturę, należy spełniać pewne wymagania. Jednym z nich jest osiągnięcie wieku emerytalnego. Dla kobiet wynosi on 60 lat, a dla mężczyzn 65 lat. Poza tym zainteresowani muszą posiadać wymagane okresy składkowe i nieskładkowe. U pań obowiązuje 20 okresów składkowych i nieskładkowych, natomiast mężczyźni mają obowiązek wykazania 25 takich okresów. Strefa Biznesu podaje, że okresy nieskładkowe mogą wynosić maksymalnie jedną trzecią okresów składkowych.

Warto też pamiętać, że emerytura minimalna może nie przysługiwać osobom, które pracowały na umowie o dzieło, innych śmieciówkach lub na “czarno”. W przypadku takiej formy pracy nie można policzyć okresów składkowych, co w konsekwencji utrudni nam starania o minimalne świadczenie. Strefa Biznesu podaje, że w 2020 roku liczba osób, którym nie będzie przysługiwać najniższa emerytura, wyniesie ponad 300 tysięcy.

Emerytura minimalna 2020 - ile wyniesie?

W zeszłym roku emerytura minimalna wyniosła 1100 zł brutto. W 2020 emeryci mogą dostaną podwyżki. Zgodnie z rządowym projektem minimalna emerytury, renty rodzinne, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalne w tym roku będą większe o 100 złotych. Tym samym wymienione wyżej świadczenia będą wynosić 1200 złotych, natomiast renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wyniesie 900 złotych.

Tagi:

ZUSskładkiOFE

Podobne artykuły

Polska i Świat

Nowy biznes rodziny Makłowiczów. Wychodzą poza kulinaria
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ceny wynajmu mieszkań go przerosły. 28-latek przerobił kontener na śmieci… w maleńki domek
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Rząd znalazł kolejny pomysł na tanie mieszkania. Resort zdradza, co wkrótce wejdzie w życie
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Kolejne ataki oszustów. Możesz stracić całe oszczędności, lepiej uważaj
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Niewiarygodne, za co chce karać prawica. Groźba 3 lat pozbawienia wolności
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Daniel Obajtek może mieć kłopoty. Wydawca Tygodnika NIE kontratakuje
Czytaj więcej >
Stanisław Węgrowski

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]