Emerytura minimalna w górę. Najniższe świadczenie będzie wynosić w tym roku 1200 zł
Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 4 Stycznia 2020

Minimalna emerytura nie dla każdego. Trzeba spełnić konkretne warunki

Emerytura minimalna nie jest świadczeniem gwarantowanym. Choć nazwa wskazuje na to, że jest to najniższa emerytura, jaką można dostać, to tak nie jest. Aby mieć do niej prawo należy spełniać odpowiednie warunki.

Emerytura - jak się ją wylicza?

To, w jakiej kwocie będzie wypłacana emerytura, jest zależne od wysokości kapitału, który gromadzimy na indywidualnych kontach w ZUS i OFE. Jeżeli w chwili osiągnięcia wieku emerytalnego świadczenie wynosi mniej niż ustawowa najniższa emerytura, to wtedy świadczenie zostanie podniesione do kwoty minimalnej emerytury. Jednak nie będzie tak w każdym przypadku.

Emerytura minimalna - warunki

Aby otrzymywać minimalną emeryturę, należy spełniać pewne wymagania. Jednym z nich jest osiągnięcie wieku emerytalnego. Dla kobiet wynosi on 60 lat, a dla mężczyzn 65 lat. Poza tym zainteresowani muszą posiadać wymagane okresy składkowe i nieskładkowe. U pań obowiązuje 20 okresów składkowych i nieskładkowych, natomiast mężczyźni mają obowiązek wykazania 25 takich okresów. Strefa Biznesu podaje, że okresy nieskładkowe mogą wynosić maksymalnie jedną trzecią okresów składkowych.

Warto też pamiętać, że emerytura minimalna może nie przysługiwać osobom, które pracowały na umowie o dzieło, innych śmieciówkach lub na “czarno”. W przypadku takiej formy pracy nie można policzyć okresów składkowych, co w konsekwencji utrudni nam starania o minimalne świadczenie. Strefa Biznesu podaje, że w 2020 roku liczba osób, którym nie będzie przysługiwać najniższa emerytura, wyniesie ponad 300 tysięcy.

Wielu seniorów straci pełne świadczenia, to już pewne. Wszystko przez jeden powódWielu seniorów straci pełne świadczenia, to już pewne. Wszystko przez jeden powódCzytaj dalej

Emerytura minimalna 2020 - ile wyniesie?

W zeszłym roku emerytura minimalna wyniosła 1100 zł brutto. W 2020 emeryci mogą dostaną podwyżki. Zgodnie z rządowym projektem minimalna emerytury, renty rodzinne, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalne w tym roku będą większe o 100 złotych. Tym samym wymienione wyżej świadczenia będą wynosić 1200 złotych, natomiast renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wyniesie 900 złotych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niewiele osób wie. Po śmierci Anna Jantar została uczczona w wyjątkowy sposób przez kultowego wykonawcę
  2. Z ostatniej chwili: znany polityk niespodziewanie trafił do szpitala
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od 1 stycznia zmiany w kontrolach drogowych. Policja sprawdzi jedną, ważną rzecz więcej w twoim aucie
  5. Fiskus zapuka do ciebie i zabierze pieniądze. Będziesz płacił podatki za zmarłych
  6. Będzie 14. emerytura! Wiadomo, kiedy emeryci dostaną dodatkowe pieniądze

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News