BiznesINFO.pl

fliks, Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland/Mariusz Cieszewski, lic. CC 2.0

Eksperci: Wzrost PKB będzie jednak niższy. Prognozy czeka korekta o ok. punkt procentowy

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co na temat PKB sądzą eksperci

  • Czemu prognozowany jest niższy wzrost polskiego PKB

  • Jak sytuacja wygląda poza granicami Polski

Wzrost PKB niższy

Pandemia koronawirusa odbiła się na wszystkich aspektach życia społecznego i gospodarczego. Punktem odniesienia, który doskonale pokazuje spustoszenie wywołane COVID-19 jest PKB, które według rządzących miało stale rosnąć. Eksperci dozują nastroje i mówią, ze wzrost PKB będzie niższy.

Prezes Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych (IPAG) dr Bohdan Wyżnikiewicz w rozmowie z PAP powiedział, że tegoroczne prognozy PKB będzie trzeba zmniejszy o ok. 1 pp. Ekspert dodaje, że winnymi takiego stanu rzeczy są pandemia i lockdown.

- W ubiegłym roku to było duże zaskoczenie, ludzie i przedsiębiorcy byli zdezorientowani, co przytłumiło wzrost gospodarczy. Natomiast teraz mamy za sobą rok doświadczeń, podczas którego wielu przedsiębiorców było w stanie dostosować się do nowych warunków - mówi cytowany przez Forsal.

Wyżnikiewicz wskazuje, że przechodzenie z powodu ciągłego zamknięcia poszczególnych podmiotów do szarej strefy nie będzie korzystnie wpływać na rozwój gospodarki. Wskazuje tutaj na siłownie, które funkcjonują chociażby jako obiekty szkolenia sportowego.

Prezes IPAG przyznał, że nie tylko sytuacja w kraju, ale również w państwach ościennych nie przyczynia się do wzrostu PKB. Zauważył, że odbicie gospodarcze będzie słabsze, ale firmy pokazują, że potrafią radzić sobie z kryzysem.

Wyżnikiewicz poinformował, że IPAG spodziewał się wzrostu PKB o 4,3 proc. Co więcej, z danych szacunkowych wynika, że PKB spadło o 1,4 proc. w skali rok do roku - pisze Forsal. Ekspert wskazuje, że jedynie odejście pandemii wystrzeliłoby polską gospodarkę w górę.

PKB oberwie przez pandemię

Z kolei ekonomiści ING BŚ informują, że od początku tego roku zakładali słabe prognozy gospodarcze dla Polski. Dawid Pachucki, ekonomista ING, w rozmowie z PAP przyznał, że ryzyko wystąpienia trzeciej fali pandemii oraz jej mocniejsze uderzenie wpłynęły na słabsze notowania.

- Dlatego w naszych prognozach założyliśmy relatywnie słaby pierwszy kwartał - wzrost w ujęciu kwartalnym bliski zera, a w ujęciu rok do roku dynamikę realną PKB lekko poniżej 2 proc. Tak więc wprowadzane teraz przez rząd restrykcje nas nie zaskoczyły - powiedział i dodał, że niepokojący jest brytyjski wariant koronawirusa. Zdaniem eksperta pozytywny skutek może mieć szczepienie na masową skalę.

Pozytywne wiadomości w kontekście PKB płyną z zagranicy. Dzięki pozytywnym odczytom ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec czy Wielkiej Brytanii, polski eksport ma się bardzo dobrze.

"Ekonomiści ING oceniają, że kontrybucja eksportu netto do PKB w tym roku będzie dodatnia, podobnie jak w ubiegłym roku, nawet jeżeli złoty się umocni" - pisze Puls Biznesu i powołując się na ekspertów, prognozuje umocnienie polskiej waluty.

Przypomnijmy, że polski rząd od soboty wprowadził twardy lockdown na terenie całego kraju. Zamknięte pozostają m.in.: sklepy meblowe i budowlane powyżej 2 tys. mkw., galerie handlowe z małymi wyjątkami, miejsca kultury, salony kosmetyczne i fryzjerskie oraz obiekty sportowe. Pojawiają się głosy dotyczące wprowadzenia godziny policyjnej .

Tagi:

Podobne artykuły

Polska i Świat

PepsiCo otwiera w Polsce fabrykę. Morawiecki: "Da się u nas inwestować"
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Nie płacą za mieszkanie i grożą właścicielowi. Skandal w Szczecinie
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Dziedziczenie nieruchomości bez testamentu. Ekspert wyjaśnia, kto i w jakich przypadkach otrzyma spadek
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Nigdy nie korzystaj z takich ofert. To oszustwo wakacyjne, możesz stracić tysiące złotych
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Kadry z obozu Auschwitz w spocie PiS. Muzeum ostro krytykuje post
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ogromny wyciek danych Polaków. Miliony haseł i loginów trafiły do sieci
Czytaj więcej >
Kamila Jeziorska

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Polska i Świat

Polska i Świat

Patryk Solarczyk

USA blisko bankructwa. Problemy supermocarstwa
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Paula Drechsler

Sprytny gadżet do zadań specjalnych. Naładujesz nim telefon i spalisz kalorie
Czytaj więcej >
Energetyka

Paula Drechsler

Atak na klientów Energi. Mnóstwo osób utraciło dostęp do swoich kont
Czytaj więcej >
Finanse

Olgierd Maletka

Rewolucyjne zmiany w prawie spadkowym. Sąd może obniżyć wysokość zachowku
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Magdalena Madoń

Mężczyzna przez 6 lat trzymał w mieszkaniu zwłoki. Miał ku temu zadziwiający powód
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Maria Gil-Sobczyk

Czarno na białym: uśpione pieniądze w ZUS-ie. Wielu Polaków nie wie, że ma prawo je odziedziczyć
Czytaj więcej >