Szczepienia na grypę pomocne w walce z koronawirusem
pexels/Anna Shvets
Autor Wiktoria Pękalak - 15 Lipca 2020

Druga fala pandemii sparaliżuje służbę zdrowia. Jedno rozwiązanie może temu zapobiec

Druga fala pandemii jesienią jest właściwie pewna. To czas, kiedy odporność gwałtowanie spada, więc będziemy o wiele bardziej podatni na zarażenia. Fakt, że jest to także sezon grypowy może przyczynić się do paraliżu służby zdrowia. Co zatem robić, żeby nie dać się chorobie?

Druga fala pandemii jesienią

Prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, kierownik Kliniki Pulmonologii Ogólnej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, podczas rozmowy z Money.pl powiedział, że jest "absolutna pewność, że druga fala zachorowań na koronawirusa zejdzie się z sezonem zakażeń na grypę. To pewne jak to, że po jesieni nastaje zima". Co to oznacza dla Polaków?

Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy apelował już w sprawie szczepień przeciwko grypie do Ministra Zdrowia. Podkreśla, że za sprawą epidemii koronawirusa zwiększyła się świadomość dotycząca rozprzestrzeniania się i przebiegu chorób zakaźnych. To ważny moment, żeby zwrócić uwagę na groźnego wirusa grypy, który dla osób starszych może okazać się zabójczy. Sprawa jest o tyle ważna, że zachorowania na grypę najpewniej zbiegną się w czasie z drugą falą zarażeń wirusem SARS-CoV-2.

Kontrole w polskich domach, do ciebie też mogą zapukać i nałożyć prawie 700 zł kary. Bezpieczne tylko kilka grupKontrole w polskich domach, do ciebie też mogą zapukać i nałożyć prawie 700 zł kary. Bezpieczne tylko kilka grupCzytaj dalej

OPZG poprosił także o możliwość refundacji szczepionki dla osób starszych. Według Programu istnieje ku temu wiele przesłanek, m.in. wzrost liczby zgonów wśród osób starszych, zwiększona liczba hospitalizacji, współistniejące choroby przewlekłe, brak środków finansowych, a także niepełnosprawność.

Inną przesłanką ku temu, by na grypę się zaszczepić jest także fakt, że przebieg choroby wśród osób zarażonych grypą i koronawirusem jest bardzo podobny. Szczepienia ułatwiłby wykrywanie zarażeń koronawirusem, podał Kacper Zarembski z OPZG.

Polska nie jest liderem jeśli chodzi o szczepienia przeciwko grypie. Liczba zaszczepionych osób jest niewielka (4-5%), podczas kiedy WHO zaleca, by szczepieniom poddawało się 75% społeczeństwa.

Aż 4 tysiące złotych dodatku dla emeryta i to każdego miesiąca. Coraz więcej seniorów uprawnionychAż 4 tysiące złotych dodatku dla emeryta i to każdego miesiąca. Coraz więcej seniorów uprawnionychCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Masowe obniżki w popularnej sieciówce. Aż 3000 produktów kupisz taniej
2. Może masz podobną monetę? Możesz być milionerem, chodzi o nominał 5 zł, niezwykłe

Według prof. Antczaka powinniśmy skupić się także na zwiększeniu ilości szczepień wśród dzieci. Mimo że najmłodsi choroby przechodzą zwykle bardzo łagodnie, są głównym nośnikiem wirusów. "Wysoki procent szczepień wśród dzieci powoduje, że liczba wizyt lekarskich w sezonie grypowym spada nawet o połowę" - podaje profesor Antczak.

Wielka Brytania już przygotowuje się na jesień. Według danych Money.pl, Brytyjczycy szykują największy jak do tej pory program szczepień. Nie wiadomo jeszcze ile dokładnie osób ma zostać zaszczepionych, wiadomo jednak, że szczepienia będą darmowe. Przypomnijmy, u nas szczepionka kosztuje ok. 50 złotych i niestety musimy tę cenę zaakceptować, ponieważ wiceminister zdrowia, Janusz Cieszyński wykluczył możliwość wprowadzenia darmowych szczepień.

mBank zaskakuje w sprawie frankowiczów. Zmiana podejścia bankumBank zaskakuje w sprawie frankowiczów. Zmiana podejścia bankuCzytaj dalej

W zamian tego OPZG zaproponowało inne rozwiązanie, które przyczyniłoby się do wzrostu liczby szczepień w Polsce. Grupa postuluje by wprowadzono możliwość szczepień w aptece, tak jak możliwe to jest w 13 europejskich krajach. To może być kluczowe rozwiązanie, ponieważ najprawdopodobniej to nie cena hamuje Polaków przed szczepieniem, tylko konieczność zapisania się na wizytę u lekarza.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Media obiegła fatalna wiadomość. Nie żyje Mikołaj Klimek, aktor znany z "M jak Miłość, "Na Wspólnej" i "13 Posterunku"
  2. Łukasz Szumowski zabrał głos tuż po wyborach. Chodzi o epidemię
  3. PKW podało frekwencję do południa. Wyniki, jakich nie było od dawna
  4. Dodatkowe 4 tys. zł co miesiąc do emerytury. ZUS: coraz więcej Polaków może się załapać
  5. Aż 40 tys. polskich kierowców może mówić o wielkim szczęściu. Przepisy będą dla nich dużo bardziej korzystne
  6. Najlepsza od wielu lat wiadomość z polskich lasów. Elżbieta i Tomasz przekazali piorunujące wieści
Niemal 40 tys. Polaków już niebawem otrzyma wezwania. Powód jest poważnyNiemal 40 tys. Polaków już niebawem otrzyma wezwania. Powód jest poważnyCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News