BiznesINFO.pl
Szczepienia na grypę pomocne w walce z koronawirusem

pexels/Anna Shvets

Druga fala pandemii sparaliżuje służbę zdrowia. Jedno rozwiązanie może temu zapobiec

15 Lipca 2020

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Udostępnij:

Druga fala pandemii jesienią jest właściwie pewna. To czas, kiedy odporność gwałtowanie spada, więc będziemy o wiele bardziej podatni na zarażenia. Fakt, że jest to także sezon grypowy może przyczynić się do paraliżu służby zdrowia. Co zatem robić, żeby n

Druga fala pandemii jesienią

Prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, kierownik Kliniki Pulmonologii Ogólnej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, podczas rozmowy z Money.pl powiedział, że jest "absolutna pewność, że druga fala zachorowań na koronawirusa zejdzie się z sezonem zakażeń na grypę. To pewne jak to, że po jesieni nastaje zima". Co to oznacza dla Polaków?

Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy apelował już w sprawie szczepień przeciwko grypie do Ministra Zdrowia. Podkreśla, że za sprawą epidemii koronawirusa zwiększyła się świadomość dotycząca rozprzestrzeniania się i przebiegu chorób zakaźnych. To ważny moment, żeby zwrócić uwagę na groźnego wirusa grypy, który dla osób starszych może okazać się zabójczy. Sprawa jest o tyle ważna, że zachorowania na grypę najpewniej zbiegną się w czasie z drugą falą zarażeń wirusem SARS-CoV-2. 

OPZG poprosił także o możliwość refundacji szczepionki dla osób starszych. Według Programu istnieje ku temu wiele przesłanek, m.in. wzrost liczby zgonów wśród osób starszych, zwiększona liczba hospitalizacji, współistniejące choroby przewlekłe, brak środków finansowych, a także niepełnosprawność.

Inną przesłanką ku temu, by na grypę się zaszczepić jest także fakt, że przebieg choroby wśród osób zarażonych grypą i koronawirusem jest bardzo podobny. Szczepienia ułatwiłby wykrywanie zarażeń koronawirusem, podał Kacper Zarembski z OPZG.

Polska nie jest liderem jeśli chodzi o szczepienia przeciwko grypie. Liczba zaszczepionych osób jest niewielka (4-5%), podczas kiedy WHO zaleca, by szczepieniom poddawało się 75% społeczeństwa.

Według prof. Antczaka powinniśmy skupić się także na zwiększeniu ilości szczepień wśród dzieci. Mimo że najmłodsi choroby przechodzą zwykle bardzo łagodnie, są głównym nośnikiem wirusów. "Wysoki procent szczepień wśród dzieci powoduje, że liczba wizyt lekarskich w sezonie grypowym spada nawet o połowę" - podaje profesor Antczak.

Wielka Brytania już przygotowuje się na jesień. Według danych Money.pl, Brytyjczycy szykują największy jak do tej pory program szczepień. Nie wiadomo jeszcze ile dokładnie osób ma zostać zaszczepionych, wiadomo jednak, że szczepienia będą darmowe. Przypomnijmy, u nas szczepionka kosztuje ok. 50 złotych i niestety musimy tę cenę zaakceptować, ponieważ wiceminister zdrowia, Janusz Cieszyński wykluczył możliwość wprowadzenia darmowych szczepień.

W zamian tego OPZG zaproponowało inne rozwiązanie, które przyczyniłoby się do wzrostu liczby szczepień w Polsce. Grupa postuluje by wprowadzono możliwość szczepień w aptece, tak jak możliwe to jest w 13 europejskich krajach. To może być kluczowe rozwiązanie, ponieważ najprawdopodobniej to nie cena hamuje Polaków przed szczepieniem, tylko konieczność zapisania się na wizytę u lekarza.

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >