BiznesINFO.pl
Dofinansowanie dla jednej kategorii gmin już coraz bliżej.

biznesinfo.pl

Wiele gmin w końcu się doczekało. Rząd ogłosił gigantyczną pomoc w ramach zadośćuczynienia

30 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Dofinansowanie dla popegeerowskich gmin od rządu będzie opiewać na setki milionów złotych. Ma być to pomoc dla gmin, w których kiedyś były PGR-y oraz forma zadośćuczynienia dla nich i inwestycja w przyszłość. O jakich pieniądzach mowa i jakie warunki trze

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaką kwotę rząd przeznaczy na dofinansowanie

  • Jakie warunki trzeba spełnić, żeby ubiegać się o dofinansowanie

  • Na co można przeznaczyć wsparcie i w jaki sposób złożyć wniosek

Dofinansowanie dla gmin

Rząd już 8 grudnia przedstawił plany w sprawie dofinansowania dla gmin popegeerowskich, które otrzymają wsparcie w wysokości 250 mln zł. Pieniądze będą podchodziły z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych opiewającego na 12 mld zł.

- Cała ta pula jest przeznaczona na inwestycje lokalne, które dla nas są inwestycjami strategicznymi. Nie tylko te wielkie, ale też te małe, które widzimy z okna - mówił o Funduszu premier Mateusz Morawiecki.

Dofinansowanie dla popegeerowskich gmin i wydzielenie tej sumy z budżetu Funduszu wyniknęło z inicjatywy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. - To będą środki przeznaczone na rozbudowę infrastruktury, na rewitalizację, na budowę, rozbudowę, modernizację kanalizacji, przepompowni, wodociągów, na przyłącza do sieci gazowych, na budowę infrastruktury społecznej - powiedział szef resortu, Mariusz Kamiński.

- Wiążemy z nim ogromne nadzieje. To plan strategiczny szeroko rozumianego rozwoju naszego kraju - dodał. Wyraził także nadzieję na to, że dofinansowanie będzie doskonałym przykładem na współpracę samorządu z rządem.

Nabór wniosków rusza w poniedziałek, 4 stycznia i będzie trwał do 12 lutego 2021 r. - Najsilniejsze wsparcie kierujemy do tych gmin, które są najbiedniejsze. Chcemy, by ta szarość odziedziczona po PRL, po pierwszych 20 latach III RP, nareszcie została rozświetlona przez nowe inwestycje i nowoczesność - powiedział premier.

W budżecie dofinansowania 250 mln zł

Mateusz Morawiecki podkreślił, że dofinansowania będą kierowane do gmin, które w wyniku przekształceń oraz transformacji straciły w wyniku zaniedbań państwowych. Szef rządu zakłada, że efekty dofinansowania będą widoczne w ciągu najbliższego roku lub dwóch lat.

- Ekipy rządzące w latach 90. nie widziały tych terenów z pozycji Warszawy. Uważam, że także dla młodego pokolenia jest to kwestia upomnienia się o godność mieszkańców potrzebujących pilnych inwestycji, które przez lata nie były tam realizowane - dodał Paweł Szefernaker, wiceszef MSWiA.

Jedna gmina będzie mogła wnioskować maksymalnie trzy razy na trzy inwestycje. "Minimalna wartość kosztorysowa inwestycji to 50 tys. zł, natomiast maksymalna 5 mln zł (górna wartość jest obowiązująca także w przypadku złożenia więcej niż jednego wniosku)" - napisano na rządowej stronie. Wnioski będą musiały być zaopiniowane przez specjalny organ oraz oceniony przez specjalną komisję. Dopiero pozytywna opinia końcowa może doprowadzić do wypłaty i przyznania środków.

Gmina fundusze z dofinansowania będzie mogła przeznaczyć m.in.: "na budowę, rozbudowę, przebudowę: kanalizacji sanitarnej lub lokalnych oczyszczalni ścieków wraz z kanalizacją, przepompowni, wodociągów, przyłączy do sieci gazowej, dróg wewnętrznych lub dojazdów do miejscowości, oświetlenia, chodników, ścieżek rowerowych, elementów uspokojenia ruchu, przystanków autobusowych, centrów wsi umożliwiających integrację społeczną oraz aktywizację mieszkańców (place zabaw, siłownie zewnętrzne, utwardzone miejsca do festynów, wiaty, tereny zieleni), obiektów sportowych, zaplecza socjalnego i sanitarnego, świetlic, obiektów bibliotecznych, remiz strażackich, modernizację składników mienia pochodzącego z zasobu zlikwidowanych państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej, w tym w szczególności budynków, ogrodzeń, termomodernizację budynków czy prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków" - informuje rząd na oficjalnej stronie.

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Pawel Wodzynski/East News

Polska i Świat

Polska kupuje gigantyczną ilość uzbrojenia z Korei Południowej. Kaczyński tłumaczy dlaczego

Czytaj więcej >
Twitter/President of Russia

Polska i Świat

Rosyjska Duma Państwowa poparła aneksję terytoriów Ukrainy. Jednomyślne poparcie

Czytaj więcej >
przychodnia

Polska i Świat

NFZ przejmie część zadań Ministerstwa Zdrowia. Nie otrzyma dodatkowych pieniędzy

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki: W Polsce są tylko dwie partie, a Niemcy niech sami zbierają szparagi

Polska i Świat

Morawiecki: Atak terrorystyczny na gazociągi Nord Stream jest najprawdopodobniej dziełem służb rosyjskich

Czytaj więcej >
fot. HANDOUT/AFP/East News

Polska i Świat

Prezydent Zełenski odwołał planowany jesienny pobór do armii

Czytaj więcej >
Joachim Brudziński

Polska i Świat

Kolejne dopłaty do węgla. Zapowiedź wiceprezesa PiS

Czytaj więcej >