
Dofinansowania unijne dla firm
O dofinansowanie unijnych może starać się prawie każde małe i średnie przedsiębiorstwo. Środki są dostępne w ramach programów krajowych lub zagranicznych. Kto i na jakich warunkach może ubiegać się o dofinansowania unijne?
Jakie są źródła finansowania przedsiębiorstw ze środków unijnych?
Rozwój gospodarczy państw Wspólnoty wspierają:
- Europejski Fundusz Społeczny (EFS),
- Fundusz Spójności,
- Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (EFRR),
- Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFPROW),
- Europejski Fundusz Morski i Rybacki (EFMR).
Wsparcie polskich przedsiębiorstw umożliwiają również cztery inicjatywy:
- JEREMIE 2,
- JESSICA 2,
- JASPERS,
- JASMINE.
W latach 2014–2020 można się również starać o środki w ramach programów:
- Horyzont 2020,
- COSME,
- Kreatywna Europa,
- Łącząc Europę.
W jaki sposób skorzystać z dotacji unijnych?
Aby móc skorzystać z powyższych dotacji unijnych, przedsiębiorca powinien skontaktować się z pracownikami punktu informacyjnego Funduszy Europejskich lub do instytucji pośredniczących w udzielaniu wsparcia z UE.
Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą mogą skorzystać z możliwości wsparcia dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw szczególnie w zakresie biznesu i przedsiębiorczości, rynku pracy i osób bezrobotnych, takich jak:
- inwestycji w infrastrukturę,
- szkoleń,
- wspierania innowacji,
- zakładania firm.
Należy pamiętać, że każdy z konkursów posiada inne wymagania wobec aplikujących przedsiębiorstw, a także różne limity naboru.
Dotacje unijne w regionach
Na terenie wszystkich województw działają fundusze pożyczkowe, które umożliwiają zaciąganie pożyczek inwestycyjnych, inwestycyjno-obrotowych, pożyczek hipotecznych. Pożyczki te są w większości przypadków udzielane na bardziej atrakcyjnych warunkach niż kredyty bankowe.
Jak ubiegać się o pożyczkę ze środków unijnych?
Instytucje pośredniczące w udzielaniu pożyczek ze środków unijnych na swoich stronach udostępniają listę wszystkich niezbędnych dokumentów, które należy dołączyć do formularza aplikacyjnego. Najczęstszymi dokumentami potrzebnymi do uzyskania dotacji unijnej są:
- wniosek o pożyczkę,
- umowa pożyczki,
- oświadczenie o spełnianiu kryteriów,
- upoważnienie do udostępniania informacji w biurach informacji gospodarczej (BIG).
Zdolność kredytowa i wiarygodność ubiegającego się o wsparcie unijne jest sprawdzana przez podmiot udzielający wsparcia. W przypadku niekorzystnej historii kredytowej ubiegający się o takie wsparcie może mieć problem z jego uzyskaniem.
