BiznesINFO.pl
Dobrze płatne zawody związane z matematyką

pixabay.com

Dobrze płatne zawody związane z matematyką. Jest w czym wybierać

19 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Natalia Godek

Udostępnij:

Dobrze płatne zawody to najczęściej te związane z matematyką. Zarobki programistów czy statystyków to bardzo często kwoty przekraczające granicę kilkuset tysięcy złotych rocznie. Kim warto zostać w przyszłości?

Dobrze płatne zawody związane z matematyką

Nie bez przyczyny mówi się, że matematyka jest królową nauk. Choć można jej nie lubić, to jednak znajomość podstawowych schematów wbrew pozorom bardzo często może przydać się w życiu. Osoby, które jednak lubią tę dziedzinę i postanowiły wykorzystać ją w swojej ścieżce zawodowej mają szerokie pole do wyboru, ponieważ matematykę można wykorzystać w wielu różnych zajęciach. Co ważne, zawody związane z matematyką są najczęściej bardzo dobrze płatne. Jakie to profesje?

Dobrze płatne zawody związane z matematyką - branża techniczna

Przede wszystkim będą to wszystkie zawody, które wykorzystują bardzo zaawansowaną matematykę. Astronomowie i kosmonauci to osoby, które muszą mieć ją opanowaną do perfekcji. Dostanie się do takiej pracy można uznać za ekstremalnie trudne, bowiem trzeba spełnić szereg wysokich wymagań. Jednak nie jest to niemożliwe. Motywacją do zdobycia tej pracy mogą być ogromne zarobki - płace początkujących astronautów w NASA zaczynają się od około kilkudziesięciu tysięcy do kilkuset tysięcy dolarów rocznie.

Automatyka i robotyka to kolejne specjalizacje, w których wykorzystuje się zaawansowaną matematykę. Popyt na wykwalifikowanych pracowników w tych dziedzinach ciągle rośnie. W Polsce zarobki automatyków i robotyków oscylują w granicach kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie. Jednak za granicą sytuacja wygląda już zupełnie inaczej. Dobrze wykwalifikowany pracownik może zarabiać tam nawet kilkaset tysięcy złotych rocznie.

Również bardzo dobrze wykształceni inżynierowie mogą liczyć na wysokie płace. Wszystko jednak zależy od ich specjalizacji. Zawody techniczne wymagają jednak nieustannego douczania się. Im inżynier jest bardziej wykwalifikowany, tym może liczyć na wyższe zarobki.

Dobrze płatne zawody związane z matematyką - branża finansowa

Matematycy po specjalizacji finansowej potrafią interpretować i analizować procesy zachodzące na rynkach finansowych. Po ukończeniu studiów mogą pracować w bankach, firmach ubezpieczeniowych oraz w działach finansowych odpowiedzialnych za zarządzanie ryzykiem w przedsiębiorstwach. Przykładem takiego zawodu jest aktuariusz, który zajmuje się obliczaniem ryzyka i wartości projektów finansowych. W Polsce zarobki aktuariusza kształtują się na poziomie około kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie. Za granicą są to kwoty rzędu kilkuset tysięcy złotych. Innymi zawodami z branży finansowej będzie broker ubezpieczeniowy czy też doradca podatkowy.

Podobnym zawodem jest statystyk lub analityk, który zajmuje się opracowywaniem, analizą i interpretacją różnych ekspertyz. Co ważne statystyk może pracować w różnych instytucjach, bowiem wiele firm potrzebuje u siebie osoby na takim stanowisku. Przeciętne dochody to kilkadziesiąt tysięcy rocznie.

Dobrze płatne zawody związane z matematyką - branża informatyczna

Informatyk i programista to zawody, które wymagają dobrej znajomości zarówno matematyki, jak i informatyki, jednak są one niezwykle opłacalne. Obecnie ścieżka ta bardzo mocno się rozwija i jest duże zapotrzebowanie na usługi komputerowe. Oprócz działalności w firmie programista może także pracować freelancersko. Zarobki w tej dziedzinie osiągają kilkadziesiąt tysięcy złotych rocznie, a za granicą kwoty te przekraczają granice kilkuset tysięcy złotych.

Podobne artykuły

Praca

Na czym polega marketing relacji i czym się wyróżnia?

Czytaj więcej >
W te wakacje wielu pracowników będzie miało krótszy urlop

Praca

Obniżony etat, to nie jedyny problem kryzysu. Zaważy to także na twoim urlopie

Czytaj więcej >
pixabay, Fz

Praca

Płaca minimalna na poziomie 3 tys. zł. Rząd podjął decyzję

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Praca

Emerytury stażowe. Solidarność złoży projekt ustawy w Sejmie

Czytaj więcej >
pixabay, adnovak

Praca

Płaca minimalna do podniesienia. Składki ZUS też

Czytaj więcej >
Pexels/Jeremy Wong

Praca

Kodeks pracy do rewolucyjnej zmiany. Małżeństwo uratuje przed zwolnieniem

Czytaj więcej >