Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Dobre wieści dla kierowców? Szykują się zmiany w cenach paliw
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 18.11.2023 09:58

Dobre wieści dla kierowców? Szykują się zmiany w cenach paliw

Tankowanie
Pixabay

Analitycy Biura Maklerskiego Reflex i serwisu E-petrol przekazują, jak będą się prezentowały ceny paliw w najbliższych dniach. Zmiany mogą dotyczyć nawet kilkunastu groszy na litrze. Kierowcy będą mieli powody do radości?

Obecne ceny paliw

Jak podaje Biuro Maklerskie Reflex, w tym momencie na stacjach benzynowych litr benzyny bezołowiowej 95 kosztuje średnio 6,54 zł, a za litr benzyny bezołowiowej 98 zapłacimy 7,10 zł. Natomiast cena oleju napędowego wynosi 6,71 zł, a autogazu - 3,08 zł.

- Od połowy października na stacjach paliw obserwowaliśmy wyraźną zwyżkową tendencję. W ostatnich dniach podwyżki zaczęły w końcu hamować - zauważają eksperci portalu E-petrol.

Nie zrobisz przelewu, nie zapłacisz kartą, nie wypłacisz pieniędzy. Koniecznie przygotuj gotówkę

Prognoza ekspertów dotycząca cen paliw

Analitycy BM Refleks oraz serwisu E-petrol przekazali wieści dotyczące cen paliw oraz tego, jak będą się one zmieniały w najbliższych dniach. Eksperci Refleksu wyjaśniają, że bezpośredni wpływ na poziom cen na rynku hurtowym ma umocnienie złotego wobec dolara oraz korekta na rynku ropy naftowej. Zauważono, że ceny paliw od jakiegoś czasu maleją. - Ceny benzyn i olejów w krajowych rafineriach spadają sukcesywnie od 4 i 8 listopada. Benzyna bezołowiowa Pb95 tanieje o blisko 30 groszy na litrze netto, a olej napędowy o blisko 19 gr/l - przekazują analitycy.

Dobre wieści dla kierowców

Eksperci przekazują, że te pierwsze obniżki, które zostały odnotowane na stacjach to nie koniec dobrych wieści dla kierowców. - Prawdopodobieństwo obniżek jest wysokie, zwłaszcza że ceny hurtowe powinny jeszcze spadać. W przyszłym tygodniu spodziewamy się spadku cen benzyny Pb95 na stacjach średnio o 10-15 gr/l, a diesla średnio o 10-12 gr/l - przekazują swoje prognozy analitycy Refleksu.

Obniżki cen paliw przewidują także specjaliści E-petrol. - Spadek cen na rynku hurtowym daje uzasadnione nadzieje na obniżkę kosztów tankowania w nadchodzącym tygodniu. Ulgę dla portfela odczują szczególnie kierowcy tankujący benzynę - prognozują.

Tagi: ceny paliw