Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Finanse > Opóźnienia w rządowym programie. Bank zmienia termin przyjmowania wniosków
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 17.11.2023 19:43

Opóźnienia w rządowym programie. Bank zmienia termin przyjmowania wniosków

kalkulator, długopis
Pixabay

Już od 1 lipca można składać do banków wnioski w ramach programu Bezpieczny kredyt 2 procent. Santander Bank Polska miał do niego dołączyć w przyszłym tygodniu, ale okazuje się, że tak się nie stanie i termin składania wniosków został przesunięty.

Program Bezpieczny kredyt 2 procent

Wnioski o przyznanie Bezpiecznego kredytu 2 procent z rządowego programu Pierwsze Mieszkanie są składane już od czterech miesięcy. Przewiduje on dopłaty do kredytu przez 10 lat, tak żeby jego oprocentowanie przez ten cały czas było na poziomie 2 proc. Ustawa zapowiada, że przyjmowanie wniosków będzie musiało zostać wstrzymane wtedy, gdy na dany rok zostanie wykorzystane 90 proc. przewidzianych środków lub 75 proc. zaplanowanych na rok przyszły.

Nie zrobisz przelewu, nie zapłacisz kartą, nie wypłacisz pieniędzy. Koniecznie przygotuj gotówkę

Czy nowy rząd utrzyma ten program?

Pojawiają się wątpliwości co do tego, czy nowy rząd utrzyma ten program. W tej sprawie zabrał głos ekonomista Adam Czerniak w rozmowie z TVN24 Biznes. - Prawdopodobnie nowy rząd z tego programu się wycofa. Zwłaszcza że przez większość 2024 roku nabór środków nie będzie możliwy. Kolejny powód to efekt programu: podniósł ceny, w niewielkim zakresie wpłynął na wzrost podaży, skorzystali z niego przede wszystkim najbogatsi Polacy - wyjaśnia ekspert.

Santander Bank Polska przesuwa termin przyjmowania wniosków

Wiele banków wprowadziło już takie rozwiązanie do swojej oferty, a od najbliższego poniedziałku miał do nich dołączyć także Santander Bank Polska. Jednak okazało się, że ostatecznie przyjmowanie wniosków zostało opóźnione. 

- Przesuwamy termin wprowadzenia Bezpiecznego kredytu 2 procent. Pracujemy nad tym, aby udostępnienie tego produktu naszym klientom było możliwe od 29 listopada - przekazała serwisowi TVN24 Biznes Ewa Krawczyk, menedżer ds. komunikacji z mediami w Santander Bank Polska.

Tagi: kredyt