BiznesINFO.pl

Biznesinfo

Darowizna w gotówce. Fiskus może to sprawdzić

29 Listopada 2022

Autor tekstu:

Maria Gil-Sobczyk

Choć darowizna od najbliższych jest zwolniona z podatku (do określonej kwoty, po jej przekroczeniu należy ją zgłosić), to problem pojawia się wtedy, gdy zamiast przelewu bankowego otrzymujemy pieniądze w gotówce. Fiskus nie dopuszcza bowiem darowizny w takiej formie. Innego zdania są niektóre sądy administracyjne, które z kolei zezwalają na transfer bezgotówkowy. Celem rozwiania wątpliwości zapytanie w tej sprawie skierował do Naczelnego Sądu Administracyjnego Rzecznik Praw Obywatelskich.

Fiskus nie dopuszcza darowizny w gotówce

Zdaniem RPO Marcina Wiącka niedoprecyzowanie przepisów w kwestii otrzymywania darowizn może budzić wątpliwości obywateli. Chodzi o to, czy pieniądze od swoich najbliższych można otrzymać tylko i wyłącznie przelewem, czy można je dostać również w formie gotówki, a następnie wpłacić na swoje konto bankowe. Nie wiadomo też, czy wpłaty tej miałby dokonywać darczyńca, czy obdarowany.

Organ podatkowy wskazuje, że darowizna musi być przekazana na rachunek płatniczy obdarowanego, ale niektóre sądy administracyjne dopuszczają ją w formie gotówki.

W efekcie w polskim prawie – jak wskazuje RPO Marcin Wiącek – wytworzyły się dwie przeciwstawne linie orzecznicze. Zakładają one, że aby skorzystać ze zwolnienia podatkowego, należy udokumentować otrzymanie darowizny dokonaniem przelewu przez darczyńcę na rachunek obdarowanego lub samodzielnym przelaniem pieniędzy obdarowanego na jego konto bankowe, wskazując, że dokonuje tego w imieniu darczyńcy.

Pułapka dla podatników?

Obecny stan oznacza, że obywatele muszą kierować sprawy do sądów administracyjnych, aby udowadniać spełnienie warunków do uzyskania zwolnienia podatkowego w przypadku darowizn gotówkowych, następnie dokumentowanych wpłatą własną na rachunek obdarowanego. Z racji jednak tego, że orzeczenia sądów administracyjnych są niejednolite, podatnicy nie mają pewności co do kwestii dokumentowania darowizn gotówkowych – czytamy w komunikacie Biuletynu Informacji Publicznej RPO.

W zapytaniu skierowanym do NSA Marcin Wiącek podkreśla, że przepis o darowiźnie od „grupy podatkowej 0” miał chronić interesy majątkowe rodzin, a konstrukcja zwolnienia podatkowego z art. 4a ust. 1 pkt 2 upsid nie powinna stawać się swoistą pułapką dla podatników.

Analizując powyższe kwestie należy mieć na uwadze, że osoby starsze – stanowiące spory odsetek polskiego społeczeństwa – rzadziej korzystają z systemów bankowych i przechowują oszczędności w gotówce.

Między innymi dlatego RPO wskazuje, że jeśli przekazanie darowizny od członka rodziny odbyło się w formie gotówkowej i nie ma wątpliwości co do jego zaistnienia, obdarowany również powinien mieć prawo do skorzystania ze zwolnienia podatkowego. Nałożenie na obywateli opodatkowania darowizny (otrzymanej od osoby najbliższej) tylko przez wzgląd na jej formę jest zdaniem Marcina Wiącka nieuzasadnionym rygorem i może naruszać dopuszczalne granice ograniczenia prawa własności podatników.

RPO zawnioskował, by omówieniem powyższego zagadnienia prawnego zajął się skład sędziowski z Izby Finansowej NSA.

Podatek od darowizny pieniężnej – co należy o nim wiedzieć?

W ustawie o podatku od spadków i darowizn wskazano, że zwolnione z obowiązku jego zapłacenia są osoby, które otrzymały pieniądze od „grupy podatkowej 0”. W jej skład wchodzą: rodzice, dziadkowie, dzieci, wnuki, rodzeństwo, małżonek, pasierb, pasierbica, ojczym i macocha. Jeśli od kogoś z nich w ciągu 5 lat otrzyma się łącznie więcej niż 9637 zł, fakt ten należy zgłosić do właściwego urzędu skarbowego.

W przypadku niezgłoszenia, nie tyle sama darowizna zwróci uwagę urzędników, co podejrzane wydatki dokonywane dzięki otrzymanym środkom. Czas na zgłoszenie darowizny wynosi 6 miesięcy. Jeśli się tego nie zrobi, istnieje ryzyko, że fiskus potraktuje niezgłoszoną darowiznę jako oszustwo podatkowe. Wówczas otrzymana kwota może zostać opodatkowana stawką wynoszącą od 3 do 20 proc. podstawy.

Tagi:

Fiskusdarowizna

Podobne artykuły

Finanse

Ten mail od Allegro to oszustwo. Klikniesz w link i stracisz pieniądze
Czytaj więcej >

Finanse

Stan polskiej gospodarki według Międzynarodowego Funduszu Walutowego
Czytaj więcej >

Finanse

Rolnicy mogą ubiegać się o dofinansowanie. ARMiR przyjmuje wnioski od 1 czerwca
Czytaj więcej >

Finanse

Wakacje kredytowe. Rząd rozważa wprowadzenie dodatkowego kryterium
Czytaj więcej >

Finanse

Ważne świadczenie dla osób w trudnej sytuacji finansowej. Od 1 czerwca jest ono znacznie wyższe
Czytaj więcej >

Finanse

UOKiK bierze pod lupę producentów frytek i czipsów. Sprawdzi praktyki wobec dostawców
Czytaj więcej >
Maria Gil-Sobczyk

Redaktor Biznesinfo, copywriter i korektor językowy. W poprzednich latach dziennikarz Grupy KRN Media oraz specjalista ds. mediów społecznościowych. Ukończyła studia magisterskie z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Szczególnie interesują ją tematy społeczne i gospodarcze, pilnie śledzi zmiany dotyczące rynku nieruchomości i finansów. Prywatnie pasjonują ją podróże, górskie wędrówki i cukiernicze rewolucje dokonywane we własnej kuchni.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Finanse

Finanse

Magdalena Madoń

800 plus coraz bliżej. Pojawił się już projekt ustawy
Czytaj więcej >
Finanse

Maria Gil-Sobczyk

Dlaczego nie dostaniesz kredγtu hipotecznego? Ekspert wskazuje najczęstsze powody odmowy
Czytaj więcej >
Finanse

Magdalena Madoń

PKO BP da zarobić na lokatach. Możliwe nawet 10 proc. w skali roku
Czytaj więcej >
Finanse

Maria Gil-Sobczyk

ZUS będzie zwracał pieniądze. Uważaj, czas na złożenie wniosku mija 5 czerwca
Czytaj więcej >
Finanse

Paula Drechsler

Od dziś wielkie zmiany w PKO BP. Klienci muszą uważać
Czytaj więcej >
Finanse

Patryk Solarczyk

Nowe informacje w sprawie programu 800 plus. Wiadomo kiedy ruszy
Czytaj więcej >