Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nowy podatek nie tylko dla bogatych. Zapłacą także wynajmujący mieszkania
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 22.03.2022 09:05

Nowy podatek nie tylko dla bogatych. Zapłacą także wynajmujący mieszkania

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Danina solidarnościowa wchodzi w życie

“Rzeczpospolita” pisze, że w tym roku najbogatsi Polacy muszą po raz pierwszy zapłacić daninę solidarnościową. Nowy podatek wynosi 4 proc. od dochodu powyżej miliona złotych. Należy go wykazać w deklaracji DSF-1. Czas na rozliczenie mija wraz z końcem kwietnia.

Danina solidarnościowa niezależnie od umowy

Gazeta zwraca uwagę, że danina solidarnościowa obowiązuje osoby, które pracują na etacie, dziele, zleceniu czy kontrakcie menedżerskim. Nowy podatek zapłacą także osoby zarabiające na wynajmie mieszkań oraz ci, którzy sprzedają papiery wartościowe. Danina solidarnościowa dosięgnie także najbogatszych przedsiębiorców, którzy rozliczają się zarówno według stawki liniowej, jak i skali - pisze “Rz”.

Oni unikną daniny solidarnościowej

Jak się okazuje, niektórzy milionerzy unikną płacenia daniny solidarnościowej. “Chodzi o mających własny biznes twórców. Głównie programistów, ale także przedsiębiorców, którzy zarabiają na wynalazkach, wzorach przemysłowych i użytkowych czy produktach leczniczych” - pisze “Rz”.

Danina solidarnościowej nie zapłacą również osoby sprzedające drogie nieruchomości, takie jak domy, działki, mieszkania, ponieważ przychodu z takiej transakcji do progu miliona złotych nie wliczają. Dotyczy to sytuacji, gdy sprzedaż nie jest częścią działalności gospodarczej. Jeśli tak jest, to danina solidarnościowa musi zostać opłacona.

Według szacunków rządu danina solidarnościowa zapewni dodatkowe wpływy w wysokości 1,15 mld zł.

Tagi: Opłata Polacy