BiznesINFO.pl

Pixabay/kaboompics

Dane z Facebooka wyciekły. Nawet 2,7 mln Polaków może znaleźć się w tarapatach

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie dane wyciekły z Facebooka

  • Czy użytkownicy są bezpieczni

  • Jakie kroki podjął Facebook

Facebook: dane użytkowników w rękach hakerów

Ponad pół miliarda użytkowników Facebooka stało się ofiarami ataku hakerskiego, w związku z którym do internetu wyciekły ich dane osobowe. Chodzi o informacje takie jak: numery telefonów, identyfikatory Facebooka, imiona i nazwiska, lokalizacje, daty urodzenia, biografie, a w niektórych przypadkach adresy e-mail.

Wszystkie dane zostały udostępnione całkowicie za darmo na forum hakerskim, co oznacza, że mogą przejrzeć je wszystkie osoby, które wykazują podstawowe umiejętności związane z danymi, podawał portal Business Insider.

Ochrona danych w sieci

Nie są to co prawda dane, które umożliwią cyberprzestępcom zalogować się np. na konto w banku, jednak i tak wszyscy użytkownicy powinni pozostać czujni. Rzecznik Finansowy uczula, że dane tego typu mogą posłużyć cyberprzestępcom do przeprowadzania ataków z wykorzystaniem socjotechnik.

Rzecznik przypomina, że telefon od nieznajomej osoby, może okazać się właśnie próbą wyłudzenia dodatkowych danych. Oszuści mogą np. podawać nam nasze dane, by uwiarygodnić kontakt (np. podając się za pracownika banku), a następnie nakłonić nas do wyjawienia informacji, które umożliwią już np. przejęcie konta bankowego.

Facebook umywa ręce

Jak się okazuje, mimo że informacja o hacku poszła w świat, Facebook nie zamierza przyznawać się do tego swoim użytkownikom, podaje Reuters.

Irlandzka Komisja Ochrony Danych, główny organ regulacyjny Unii Europejskiej dla Facebooka informowała we wtorek, że podjęła kontakt z firmą w związku z tak wielkim wyciekiem danych, jednak, jak przekazano, “Facebook nie wykazał proaktywnej postawy jeśli chodzi o komunikację”.

Ugoda FTC z lipca 2019 r. wymusza na Facebooku, by firma zgłosiła szczegółowe informacje o nieautoryzowanym dostępie do danych 500 lub więcej użytkowników w ciągu 30 dni od potwierdzenia ataku.

Tagi:

Facebookdane osobowe

Podobne artykuły

Polska i Świat

Gadu-Gadu wraca do walki o użytkowników. Polski komunikator zaskoczył szykowaną funkcją
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ważny komunikat ZUS dla płatników składek. Od 27 marca konieczny nowy certyfikat
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Konfiskata auta nietrzeźwemu kierowcy. Nowe przepisy mają być nieco mniej restrykcyjne
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Operatorzy wyłączą sieć 3G na terenie Polski. Wiele telefonów przestanie działać
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Refundacja badań przez NFZ. Oto lista darmowych zabiegów
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Gliński komentuje wypowiedź Tuska dotyczącą reparacji od Niemiec: ”Tak odpowiada menel”
Czytaj więcej >
Wiktoria Pękalak

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]