BiznesINFO.pl
Niemcy migranci

pixabay

Czy Niemcy tym razem opowiedzą się za Polską? Ekspert nie ma złudzeń

1 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Joanna Buczyńska

Udostępnij:

Scholzowi zależy na tym co się dzieje w Polsce. Stabilność finansowa w Polsce jest ważna również dla Niemiec i może być powodem  odblokowania pieniędzy z UE.  Zdaniem  Francesco Casarotto “Anonimowi urzędnicy UE powiedzieli niedawno, że Unia prawdopodobnie na razie zrezygnuje z zastosowania mechanizmu praworządności, który uzależnia wypłaty środków UE od przestrzegania zdefiniowanych przez Brukselę zasad demokratycznych.” pisze Deutsche Welle

Czy Niemcy tym razem opowiedzą się za Polską?

Niemieckie media “Deutsche Welle” donoszą, że Berlin na wskutek inwazji Rosji na Ukrainę będzie chciał stworzyć nowe relacje z Polską.

Jedność, która jest potrzeba całej Unii Europejskiej, a która jest priorytetem w walce za zagrażającą inwazją rosyjską i nasilającymi się skutkami ekonomicznymi  dla każdego z państw członkowskich, będzie stała na czele podejmowanych decyzji.  

„Niemcom szczególnie zależy na stosunkach z Polską” komentuje amerykański ekspert Francesco Casarotto, który zauważa wyraźną zmianę stanowiska Brukseli wobec wstrzymania przepływu potrzebnych Polsce środków. 

Polska będzie kolejnym krajem ataku Putina?

Unia Europejska widząc zatwardziałość Putina, obawia się, że rozmowy pokojowe mogą nie przynieść planowanego skutku, dlatego Polska jest buforem, pierwszym  państwem, które trzeba wesprzeć, by inwazja Putina nie poszła o krok dalej. 

Polityka Olafa Scholza 

Olaf Scholz, kanclerz Niemiec zaprzysiężony 8 grudnia 2021 roku, musi obrać inny kierunek polityki wobec Polski niż ten przyjęty przez Angelę Merkel. Olaf Scholz musi chronić przede wszystkim interes swojego kraju.  Dlatego twarda postawa Niemiec wobec negocjacji nad praworządnością może stopnieć, gdyż Polska jest na pierwszej linii frontu w sprawie przyjęcia uchodźców. 

Przytłaczająca  sytuacja humanitarnej, która może objawić się w perspektywie kolejnych miesięcy wraz z kolejnym napływem Ukraińców uciekających do Polski może osłabić Polskę, a więc osłabi ochronę terytorialną Niemiec. Odblokowanie należnych Polsce środków przyczyniłoby się do wzmocnienia finansowej sytuacji Polski, i co ważne dla Niemiec- ograniczy chęć kolejnych napływów uchodźców na terytorium RFN.

Czy Niemcy pomogą zabezpieczyć się Polsce wobec szaleńczych działań i gróźb Putina, tym samym zabezpieczając swój kraj przed napływem kolejnych uchodźców wyciągających ręce po pomoc ?

Tagi:

Niemcy

Joanna BuczyńskaAutor

Joanna Buczyńska

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: joanna.buczynska@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

ZUS upomina Polaków, tysiące z nich wciąż nie aktywowało bonu turystycznego. Pieniądze mogą przepaść

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Będzie olbrzymie przejęcie nadajników w Polsce. Ministerstwo dało zielone światło

Czytaj więcej >
PHOTO: PIOTR GAJEK / SE / EAST NEWS MYSLOWICE AKCJA POLICJI BEZPIECZNA SZKOLA N/Z PATROL POD SZKOLA MAREK MIKOS DROGOWKA SZKOLA DZIECI PRZEJSCIE DLA PIESZYCH RADAR KONTROLA SUSZARKA LIZAK 03 / 09 / 2008 FOT PIOTR GAJEK WIECEJ NA HTTP://AGENCJA.SE.COM.PL

Polska i Świat

Rząd przekazał dane o kierowcach firmom ubezpieczeniowym. Dla wielu osób oznacza to wzrost składek

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Od 1 lipca liczba bezpłatnych badań znacznie się wydłuży. Okazja do sprawdzenia stanu zdrowia

Czytaj więcej >
pilne

Polska i Świat

Chińczycy przekazali wiadomość o nawiązaniu kontaktu z obcą cywilizacją. Chwilę później skasowali wiadomość

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polski statek "Polesie" w poważnych tarapatach w Kolumbii. Wszystko skończyło się dobrze

Czytaj więcej >