BiznesINFO.pl

pixabay

Czy Niemcy tym razem opowiedzą się za Polską? Ekspert nie ma złudzeń

1 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Joanna Buczyńska

Scholzowi zależy na tym co się dzieje w Polsce. Stabilność finansowa w Polsce jest ważna również dla Niemiec i może być powodem  odblokowania pieniędzy z UE.  Zdaniem  Francesco Casarotto “Anonimowi urzędnicy UE powiedzieli niedawno, że Unia prawdopodobnie na razie zrezygnuje z zastosowania mechanizmu praworządności, który uzależnia wypłaty środków UE od przestrzegania zdefiniowanych przez Brukselę zasad demokratycznych.” pisze Deutsche Welle

Czy Niemcy tym razem opowiedzą się za Polską?

Niemieckie media “Deutsche Welle” donoszą, że Berlin na wskutek inwazji Rosji na Ukrainę będzie chciał stworzyć nowe relacje z Polską.

Jedność, która jest potrzeba całej Unii Europejskiej, a która jest priorytetem w walce za zagrażającą inwazją rosyjską i nasilającymi się skutkami ekonomicznymi  dla każdego z państw członkowskich, będzie stała na czele podejmowanych decyzji.  

„Niemcom szczególnie zależy na stosunkach z Polską” komentuje amerykański ekspert Francesco Casarotto, który zauważa wyraźną zmianę stanowiska Brukseli wobec wstrzymania przepływu potrzebnych Polsce środków. 

Polska będzie kolejnym krajem ataku Putina?

Unia Europejska widząc zatwardziałość Putina, obawia się, że rozmowy pokojowe mogą nie przynieść planowanego skutku, dlatego Polska jest buforem, pierwszym  państwem, które trzeba wesprzeć, by inwazja Putina nie poszła o krok dalej. 

Polityka Olafa Scholza 

Olaf Scholz, kanclerz Niemiec zaprzysiężony 8 grudnia 2021 roku, musi obrać inny kierunek polityki wobec Polski niż ten przyjęty przez Angelę Merkel. Olaf Scholz musi chronić przede wszystkim interes swojego kraju.  Dlatego twarda postawa Niemiec wobec negocjacji nad praworządnością może stopnieć, gdyż Polska jest na pierwszej linii frontu w sprawie przyjęcia uchodźców. 

Przytłaczająca  sytuacja humanitarnej, która może objawić się w perspektywie kolejnych miesięcy wraz z kolejnym napływem Ukraińców uciekających do Polski może osłabić Polskę, a więc osłabi ochronę terytorialną Niemiec. Odblokowanie należnych Polsce środków przyczyniłoby się do wzmocnienia finansowej sytuacji Polski, i co ważne dla Niemiec- ograniczy chęć kolejnych napływów uchodźców na terytorium RFN.

Czy Niemcy pomogą zabezpieczyć się Polsce wobec szaleńczych działań i gróźb Putina, tym samym zabezpieczając swój kraj przed napływem kolejnych uchodźców wyciągających ręce po pomoc ?

Tagi:

Niemcy

Podobne artykuły

Polska i Świat

Emerytura Marka Piekarczyka wynosiła 7,77 zł. Po podwyżce jest niewiele lepiej
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Nowe 500 plus dla pracujących. Zamiast waloryzacji świadczenia
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Szykuje się przełom na rynku mieszkaniowym. Cena transakcji jawna dla każdego
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Nowe odcinkowe pomiary prędkości na drogach. Przejedziesz za szybko i urządzenia Cię namierzą, mandat też dostaniesz kosmiczny
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Drożyzna. Nie tylko w Polsce mają jej dość
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Mężczyzna płacił za zakupy pieniędzmi, które sam wydrukował. Teraz czeka go surowa kara
Czytaj więcej >
Joanna Buczyńska

Redaktor prowadząca Biznesinfo

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]