Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Czechy łagodzą obostrzenia dla Polaków. Do południowych sąsiadów wjedziemy bez ograniczeń
Maria Glinka
Maria Glinka 22.03.2022 09:22

Czechy łagodzą obostrzenia dla Polaków. Do południowych sąsiadów wjedziemy bez ograniczeń

biznesinfo-1
Flickr/C., https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0/

Czechy regularnie aktualizują listę obostrzeń dla osób przyjezdnych. Tym razem na brak dodatkowych wymogów przy przekraczaniu granicy będą mogą liczyć Polacy. Nie tylko Czechy zdecydowały się na zmiany - podróże na Słowację również będą znacznie łatwiejsze.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Od kiedy Czechy zmieniają graniczne obostrzenia dla Polaków

  • Jakie restrykcje obowiązywały dotychczas

  • Jakie są nowe zasady wjazdu na Słowację

Czechy pozwalają na podróże bez ograniczeń

Czechy reagują na zmieniającą się sytuację epidemiczną w regionie. W związku ze zdecydowanym spadkiem zachorowań tamtejsze władze postanowiły umieścić Polskę w „zielonej strefie”, czyli wśród państw niskiego ryzyka. Poza Polską na uprzywilejowanej pozycji jest także siedem innych krajów.

Co to oznacza w praktyce? Od poniedziałku 14 czerwca Polacy podróżujący do Czech nie muszą już uzupełniać formularza przyjazdu. Czechy postanowiły zwolnić Polaków również z obowiązku wykonywania testu na obecność koronawirusa.

Podróżni nie muszą także odbywać kwarantanny. Co ważne, Czechy nie wymagają od Polaków również zaświadczenia o zaszczepieniu przeciwko COVID-19.

To zdecydowanie ułatwienie dla wszystkich podróżujących Polaków. Dotychczas Polska znajdowała się w „pomarańczowej strefie” ryzyka epidemicznego. Każdy, kto chciał wjechać do Czech na dłużej niż 24 godziny musiał posiadać negatywny test antygenowy lub PCR wykonany tuż przed wjazdem.

Z tego wymogu byli zwolnieni zaszczepieni co najmniej jedną dawką preparatu przeciwko COVID-19. TVN24 donosi, że Czechy wymagały od nich zaświadczenia potwierdzającego, że od podania szczepionki upłynęło co najmniej 22 dni.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czechy luzują obostrzenia, ale nie dla wszystkich

Mimo złagodzenia restrykcji Czechy postanowiły wprowadzić jeden wyjątek. Portal gazeta.pl donosi, że na poluzowanie restrykcji nie mogą liczyć osoby przejeżdżające przez Polskę w drodze do Czech.

Jakich zasad powinni przestrzegać tranzytujący? Za punkt odniesienia powinni wziąć kraj, z którego przybywają. Jeżeli Czechy umieściły to państwo wśród obszarów podwyższonego ryzyka to należy przestrzegać bardziej surowych zasad.

Które kraje są na cenzurowanym? Na najbardziej restrykcyjną listę oznaczoną kolorem czarnym Czechy wpisały takie państwa jak: Indie, Brazylia, Republika Południowej Afryki, Kolumbia, Peru czy Tanzania. Czesi mają kategoryczny zakaz podróżowania do tych krajów. W przeciwnym razie narażają się na karę grzywny.

Nie tylko Czechy. Również Słowacja łagodzi graniczne obostrzenia

Na poluzowanie ograniczeń zdecydował się także drugi południowy sąsiad Polski - Słowacja. Od poniedziałku 14 czerwca nasz kraj znalazł się wśród państw o niskim ryzyku. Oznacza to, że Polacy podróżujący na Słowację nie będą kierowani na kwarantannę.

W przeciwieństwie do Czechów, Słowacy wymagają dodatkowych zaświadczeń, które warunkują zwolnienie z kwarantanny. Polacy przekraczający granicę ze Słowacją muszą mieć przy sobie jeden z czterech dokumentów: negatywny wynik testu RT-PCR (nie starszy niż 72 godziny), negatywny wynik testu antygenowego (nie starszy niż 24 godziny), dokument potwierdzający przebycie COVID-19 w ciągu ostatnich 180 dni lub zaświadczenie o zaszczepieniu jedną dawką preparatu na COVID-19 dopuszczonego do obrotu przez Unię Europejską (od daty podania szczepionki musi minąć 21-90 dni).

Te wymogi nie dotyczą osób poniżej 18. r.ż. i kierowców transportu zbiorowego.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]