Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 01.11.2019. Swieto Wszystkich Swietych.
Piotr Molecki/East News
Autor Stanisław Węgrowski - 2 Lutego 2020

Kwatera cmentarna kosztuje krocie. Jest pomysł jak zmniejszyć wydatki za pochówek

Cmentarz w Brzezinach ma swoją cenę. Niestety, dla mieszkańców jest ona za wysoka. Pomimo protestów, pism do archidiecezji i UOKiK, cennik pozostał bez zmian. Ale ratusz ma inny pomysł, jak pomóc mieszkańcom - informuje “Gazeta Wyborcza”.

Cmentarz archidiecezjalny kosztuje fortunę

Ceny za pochówek na cmentarzu w Brzezinach budziły wiele kontrowersji jeszcze w zeszłym roku. Sprawę nagłośnił Sławomir Pawlik, inicjator protestów cmentarnych. Mężczyzna organizował pogrzeb ojca, a gdy dostał rachunek, nie mógł uwierzyć w kwoty, które przyjdzie mu zapłacić.

Wielki duński koncern przenosi całą produkcję do Polski. Poszukuje wielu pracownikówWielki duński koncern przenosi całą produkcję do Polski. Poszukuje wielu pracownikówCzytaj dalej

- Prawie 5 tys. A to dopiero początek. Za miejsce na cmentarzu trzeba zapłacić 10 tys., ale w ratach - na dzień dobry musiałem dać 2 tys. zł. Za wykopanie grobu grabarz wziął 2 tys. Wynajęcie kaplicy kosztowało mnie 380 zł, a 400 zł zapłaciłem za wpuszczenie trumny do grobu - mówi na łamach “Gazety Wyborczej” Sławomir Pawlik.

I dodaje: Oczywiście trzeba było dołożyć 500 zł księdzu za celebrację pogrzebu. Po takich wydatkach, przyznaję, nie dałem rady postawić pomnika. Zbieram. A za wjazd kamieniarza na teren cmentarza też jest haracz - 120 zł za przekroczenie bramy. I to wszystko według cmentarnego cennika.

Największe hity eksportowe PRL-u. Kilka z nich naprawdę mocno cię zdziwiNajwiększe hity eksportowe PRL-u. Kilka z nich naprawdę mocno cię zdziwiCzytaj dalej

Za cmentarz archidiecezjalny płacą 4 razy więcej

Jak pisze gazeta, niedługo później okazało się, że w Brzezinach jest znacznie więcej niezadowolonych osób, które nie mogą się pogodzić z wysokimi cenami za pochówek na cmentarzu. “Sprawdzili, że na cmentarzu w swoim miasteczku muszą zapłacić ok. cztery razy więcej, niż w oddalonych o kilka kilometrów Koluszkach - bo tam cmentarz jest parafialny, a ten brzeziński należy do Archidiecezji Łódzkiej” - czytamy w “GW”.

Mieszkańcy protestowali, wysyłali pisma do archidiecezji i do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jednak decyzji o obniżce cen za cmentarz się nie doczekali. Zdaniem kurii ceny wcale nie są aż tak wysokie, nie różnią się znacząco od ceny na innych cmentarzach. A jeśli mieszkańców nie stać na pochówek, to można przyjść do kurii i porozmawiać o jakimś rabacie.

Ratusz zbuduje nowy cmentarz

Patową sytuację zamierza rozwiązać ratusz. Jakub Piątkowski, zastępca burmistrza Brzezin, zapowiedział, że miasto wybuduje drugi cmentarz - komunalny. Argumenty mieszkańców okazały się słuszne, a - jak dodaje Piątkowski - na obecnym cmentarzu zaczyna brakować miejsca.

Piątkowski zaznacza, że prawie na pewno cennik na komunalnym cmentarzu będzie znacznie niższy. Szacuje się, że inwestycja będzie kosztować milion zł, a jej budowa zakończy się w 2024 roku.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Córka Anny Jantar nie zapomina o mamie. Obecny rok będzie dla niej szczególnie bolesny
  2. Owoce z małą zawartością cukru. Doskonale sprawdzą się podczas diety
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  6. Będzie naprawdę niebezpiecznie. Pilny alarm dla prawie całej
MEN opublikowało listę najbardziej pożądanych zawodów w najbliższych latach. Profesje, które gwarantują pracęMEN opublikowało listę najbardziej pożądanych zawodów w najbliższych latach. Profesje, które gwarantują pracęCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News