BiznesINFO.pl
Marek BAZAK/East News

Marek BAZAK/East News

Ceny warzyw znów zaskakują. Tym razem tanie jak nigdy

20 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Ceny warzyw powoli spadają. Na tym tle zdecydowanie wyróżnia się fasolka szparagowa, za którą trzeba zapłacić o 15 proc. mniej niż w zeszłym roku. Mimo tego niektóre warzywa nadal są bardzo drogie. Wszystko przez słabe plonowanie i podejście handlarzy, którzy chcą nadrobić straty spowodowane ograniczeniami pandemicznymi.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak kształtują się ceny warzyw na targach

  • Które warzywa są droższe niż w ubiegłym roku

  • Z czego wynikają te wahania

Ceny warzyw zróżnicowane. Tania fasolka, drogie buraki

Ceny warzyw są w wielu przypadkach niższe niż w maju lub w kwietniu 2021 r. Po drożyźnie przyszedł czas na sezonowe obniżki. Wyliczenia rynku hurtowego w Broniszach wskazują, że za kapustę białą młodą trzeba zapłacić ok. 3,17 zł, podczas gdy jeszcze sześć tygodni temu kosztowała 5,50 zł. Mimo dość sporego spadku jest to i tak drożej o 15 proc. niż w zeszłym roku.

Na targach można także zauważyć, jak szybko spadają ceny warzyw, choć nie wszystkich. Coraz mniejszym wydatkiem jest fasolka szparagowa. Na początku maja za 1 kg handlarze żądali 47,5 zł, a dwa tygodnie temu - 30,30 zł. Obecnie trzeba zapłacić już zaledwie 17 zł.

Wytchnieniem dla portfela są także ceny cukinii. Business Insider Polska donosi, że zakup tego warzywa wiąże się z wydatkiem rzędu 5,92 zł, a na początku maja było to 6,50 zł. Obniżka jest znacząca, choć i tak trzeba zapłacić więcej niż w czerwcu 2020 r. (5,75 zł).

Na rynku w Broniszach można także znaleźć dość stabilne ceny warzyw. Nie zaskakują np. pomidory, za które trzeba zapłacić 3,5-4,5 zł za 1 kg. W tym roku wyjątkowo tanie są ogórki szklarniowe (1,5-2 zł za 1 kg).

Na spory wydatek powinien przygotować się każdy, kto planuje zakup ubiegłorocznych warzyw gruntowych. Burak ćwikłowy kosztuje 2 zł za 1 kg, a jego młoda odmiana - 4 zł za 1 kg. Zdaniem Macieja Kmery, eksperta rynku hurtowego w Broniszach, główną przyczyną tej drożyzny jest słabe plonowanie po wiośnie.

Czy ceny warzyw spadną?

Ceny warzyw od maja plądrują portfele Polaków i na ten moment nic nie wskazuje na to, aby ten trend miał się radykalnie odwrócić. Karolina Załuska, ekspert ds. Analiz Sektorowych i Rynków Rolnych w BNP Paribas, podkreśliła, że obecnie niezbyt dużo warzyw tanieje.

Ceny skupu nie muszą mieć bowiem przełożenia na ceny warzyw na targach. W tym segmencie główną rolę ogrywają bowiem marże. Poza tym wyższe ceny niektórych produktów narzucają sami handlarze, którzy chcą odbić się po okresie pandemicznych restrykcji i nadrobić straty.

O tym, jak bardzo wahają się ceny warzyw świadczy przykład kapusty - biała jest o 30 proc. tańsza niż rok temu, a czerwona - o 83 proc. wyższa. Krajowe warzywa gruntowe warzywa zazwyczaj drożeją do momentu pojawienia się tzw. nowalijek. W tym roku mamy do czynienia z nieco inną sytuacją.

Z czego wynikają spadki cen? Ograniczenia pandemiczne przełożyły się na spadek popytu. Zamknięte restauracje, stołówki, hotele czy niedziałające firmy cateringowe nie kupowały warzyw, w związku z czym część z nich zagospodarowały przetwórstwo i handel detaliczny.

- Mimo to zgromadzone w przechowalniach zapasy są wyższe niż zazwyczaj w tym okresie - zwróciła uwagę Załuska. Dlatego właśnie, jej zdaniem, ceny warzyw powoli spadają, choć na gigantyczne obniżki w najbliższym czasie nie ma co liczyć.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Fot. Jakub Kaminski/East News, Warszawa, 02.04.2021. Napad na bankomat przy supermarkecie Tesco przy ul. Estrady. Do wyrwania bankomatu sprawcy uzyli koparki skradzionej z pobliskiej budowy.

Handel

Netto od listopada znacznie większe. Przejmie sklepy po Tesco

Czytaj więcej >
Podpis dokumentu

Handel

Jak ustrzec się przed kombinacjami deweloperów? Ekspert tłumaczy

Czytaj więcej >
materiały partnera

Handel

Zapowiedź Forum Rozwoju Branży Konopnej. Warszawa, 26 sierpnia

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 05.01.2019. n/z Kurier dorecza przesylke.

Handel

Artykuły zoologiczne z rekordową sprzedażą. Zwłaszcza przez internet

Czytaj więcej >
Nanushki, Lena i Tomek

Handel

Produkują i projektują wyłącznie w Polsce. Nanushki z nietypową metodą na sukces

Czytaj więcej >
DM Drogerie Markt wchodzą do Polski

Handel

DM drogerie wchodzą do Polski. Wiemy jak idą przygotowania [TYLKO U NAS]

Czytaj więcej >