BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Od wejścia do UE ceny mieszkań w Polsce wzrosły czterokrotnie

30 Czerwca 2019

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Ceny mieszkań w Polsce osiągają zawrotne poziomy. Przez to wiele osób decyduje się na wynajem, zamiast kupić własne cztery kąty. 15 lat temu było inaczej. W ciągu półtorej dekady od wejścia do Unii Europejskiej Polska nie tylko przyspieszyła z rozwojem, a

Ceny mieszkań w Polsce obecnie plasują się na bardzo wysokich poziomach. Jak podaje Bankier.pl, za mieszkania na rynku pierwotnym musimy zapłacić od 5675 złotych za metr mieszkania w Łodzi, przez 7359 złotych w Poznaniu, po 8477 złotych w Warszawie. Jeszcze gorzej sprawa wygląda na rynku wtórnym, na którym musimy zapłacić w analogicznych miastach 4793 złote za metr, 6885 złotych po nawet 9486 złote w Gdańsku i 10073 złote w Warszawie.

Ceny jednak zaczęły szybko rosnąć po akcesji Polski do Unii Europejskiej. Jak się okazuje, dzisiaj są już 3 do 4 razy większe niż w przededniu wejścia naszego kraju do struktur wspólnoty. Na Forsal.pl czytamy, iż jeszcze 15 lat temu średnia cena mieszkania wynosiła 1200 złotych za metr kwadratowy. Obecnie średnia, którą podaje GUS, wynosi około 4800 - 4900 złotych za metr kwadratowy. W 2017 roku było to dokładnie 4713 złote.

Ceny mieszkań najbardziej urosły w okresie 2006-2009

W okresie trzech lat od 2006 do 2009 roku ceny mieszkań wzrosły aż trzykrotnie. Oczywiście cały czas tendencja jest wzrostowa, jednakże w tamtym okresie była zdecydowanie najdynamiczniejsza. Jedynie dwa lata od wejścia Polski do UE odznaczyły się kryzysem na rynku mieszkaniowym i były to rok 2010 oraz 2013.

Co ciekawe, Polska nie jest we względzie drożejących mieszkań krajem odosobnionym. Inne kraje naszego regionu także zmagają się z zaskakującym wzrostem cen mieszkań. Na przykład w Czechach cena z metr kwadratowy mieszkania w okresie 2005 - 2018 drożała jedynie 14% wolniej niż w Polsce. Natomiast podobna prędkość wzrostu cen zanotowana została w Łotwie i Estonii.

Tagi:

Unia EuropejskaUEPolskamieszkanieceny mieszkań

Przemysław TerleckiAutor

Wydawca Biznesinfo. Dziennikarz z wykształcenia i z zamiłowania. Baczny obserwator polityki, nocnego nieba, a także rozwoju rynku piw kraftowych. Z mediami związany od lat, zwykle zaangażowany w komentowanie świata polityki.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Według eksperta Banku Pekao, inflacja po chwilowym spadku utrzyma się na stałym wysokim poziomie.

Finanse

Ekonomiści: inflacja w listopadzie będzie niższa niż zakładano

Czytaj więcej >

Finanse

ZUS idzie na rękę pracującym. W Twojej kieszeni zostanie więcej pieniędzy

Czytaj więcej >
Daniel Obajtek potwierdził, Orlen wchłonął Lotos

Finanse

Orlen odnotowuje rekordowe zyski. Wyniki polskiego giganta robią wrażenie

Czytaj więcej >

Finanse

Inflacja w Europie w dół, złotówka umacnia się. Dobre wieści z giełdy

Czytaj więcej >

Finanse

Darowizna w gotówce. Fiskus może to sprawdzić

Czytaj więcej >

Finanse

Otrzymają 5000 zł miesięcznie przez 20 lat. Opłacało się zaryzykować

Czytaj więcej >