BiznesINFO.pl
targowisko (3)

Ceny jaj ostro poszły w górę. Jest drożej o 30. proc niż rok temu

19 Grudnia 2021

Autor tekstu:

Joanna Leja

Udostępnij:

W grudniu przed świętami ceny jaj były o 30 proc. wyższe, niż rok temu. Szczególnie w dużych miastach jaja z wolnego wybiegu trudno kupić taniej, niż po złotówce za sztukę. Jak mówią eksperci, drożyzna jest spowodowana rosnącymi cenami pasz i odejściem od hodowli klatkowej. Wynika z informacji Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz,

Jak powiedziała w rozmowie z Business Insider Katarzyna Gawrońska dyrektorka Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz, wzrost kosztów zakupów jaj jest zbiegiem wielu niekorzystnych czynników. Podkreśliła, że druga połowa grudnia jest okresem, w jakim konsumenci kupują najwięcej jaj w całym roku.

biznesinfo-1

ZUS przygotował prezent dla emerytów. Nie muszą obawiać się o brak pieniędzy na święta

CZYTAJ DALEJ

Wpływ na wysokie ceny ma oczywiście wysoka inflacja i ceny pasz. Zwiększyła się również świadomość konsumentów, którzy częściej wybierają z bardziej ekologicznych i przyjaznych zwierzętom chowów. Jak czytamy, wiele sklepów zrezygnowało ze sprzedaży najtańszych jaj pochodzących z chowu klatkowego.

Jak podaje portal, analitycy rynku jaj są zgodni, że wysokie ceny jaj są przede wszystkim pochodną wysokich cen pasz. Rosną one z różnych powodów – jak mniejsze zbiory, katastrofy pogodowe czy duży popyt generowany w wielu częściach świata.

– Szacuje się, że koszty żywienia to w drobiarstwie około 65–75 proc. wszystkich kosztów produkcji. Nie można się więc dziwić, że jaja drożeją wraz z niemal cotygodniowym wzrostem cen pasz – zaznacza Katarzyna Gawrońska.

Dyrektorka Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz zapowiada, że to nie koniec wzrostu cen tego produktu.

Obecnie ceny w sklepach czy na targowiskach, zwłaszcza w dużych miastach, są odczuwalnie wyższe, te z wolnego wybiegu przekraczają 1 zł za sztukę. Jeszcze drożej trzeba zapłacić za jaja ekologiczne.

Tagi:

Cenyceny w polsceinflacjahandel

Joanna LejaAutor

Redaktorka Biznesinfo. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl, money.pl i wroclaw.pl. Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń, fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Fot. Jakub Kaminski/East News

Handel

Eksperci komentują wysokie ceny chleba i cukru. “To sianie paniki”

Czytaj więcej >
Wikimedia Commons/Jacek Halicki

Handel

Biedronki będą otwarte w niedzielę. Ominą zakaz handlu

Czytaj więcej >
klasa

Handel

W Polsce brakuje papieru do produkcji książek. Uczniowie mogą nie mieć podręczników

Czytaj więcej >

Handel

Lidl ogłasza specjalną promocję od 1 do 5 sierpnia. Możesz liczyć nawet na zwrot pieniędzy

Czytaj więcej >
flaga Niemiec, flickr

Handel

Niemcy przyjeżdżają do Polski po złoto. Zachęca ich niski kurs złotego

Czytaj więcej >
puste półki sklepowe

Handel

Biedronka zaczyna reglamentować cukier. Wszystko z powodu braków towaru

Czytaj więcej >