BiznesINFO.pl
CD Projekt ofiarą ataku hakerów

fot: Arkadiusz Ziolek/ East News

CD Projekt w wielkich tarapatach. Atak przypuścili hakerzy

9 Lutego 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

CD Projekt stał się ofiarą ataku hakerskiego. Cyberprzestępca zdobył newralgiczne dane i teraz grozi ich ujawnieniem. Nie trzeba było długo czekać, by kurs akcji spółki poleciał w dół.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie żądania przedstawili hakerzy spółce CD Projekt

  • Jakie kroki podjęła wytwórnia Cyberpunka i Wiedźmina

  • Co z akcjami spółki

CD Projekt ofiarą cyberataku

Twórca kultowych gier, takich jak Wiedźmin, czy Cyberpunk stał się celem cyberataku. Haker zyskał dostęp do części danych, takich jak m.in. kod źródłowy Cyberpunka 2077, Wiedźmina 3, Gwinta oraz wczesnej wersji Wiedźmina 3, a także szereg dokumentów księgowych, prawnych, administracyjnych, czy HR. Spółka uspakaja jednak, że nie są to dane użytkowników.

"Wczoraj odkryliśmy, że staliśmy się celem cyberataku, z którego powodu część naszych wewnętrznych systemów została narażona na szwank. Nieznany sprawca uzyskał nieautoryzowany dostęp do naszej wewnętrznej sieci, zebrał pewne dane należące do grupy kapitałowej CD Projekt i pozostawił wiadomość z żądaniem okupu" - napisał CD Projekt na swoim profilu na Twitterze.

Spółka zapewniła też, że nie ma zamiaru poddawać się żądaniom cyberprzestępcy, ani prowadzić z nim negocjacji, mając jednocześnie świadomość, że w związku z tym spółce grozi wyciek danych. Jak podaje CD Projekt, podjęto odpowiednie kroki, by zapobiec ewentualnym konsekwencjom wycieku tego typu danych, m.in. kontaktując się ze stronami, które mogłyby odczuć jego skutki

Spółka przekazała, że w tej chwili trwa badanie incydentu, jednak zgodnie z aktualną wiedzą spółki, dane osobiste graczy i użytkowników nie są zagrożone.

Sprawa została przekazana w ręce organów ścigania. Nie da się jednak uniknąć wrażenia, że hakerom i tak udało się pokrzyżować szyki spółce. W komunikacie pozostawionym CD Projektowi przez hakerów napisano, że jeśli spółka nie spełni żądań atakujących, inwestorzy stracą do niej zaufanie, a jej akcje polecą w dół, co też się stało.

To nie pierwszy raz, gdy CD Projekt pada ofiarą ataku hakerskiego. Pięć lat temu wyciekły dane dotyczące gry Wiedźmin 3 Dziki Gon. Atak zakończył się szczęśliwie dla spółki, ponieważ fani gry okazali się na tyle przywiązani do wytwórni, że wzywali, by nie udostępniać danych o grze.

Akcje CD Projektu lecą w dół

Inwestorzy byli wyraźnie zdziwieni atakiem na CD Projekt. Po tym jak spółka udostępniła informację o ataku na swoim koncie na Twitterze, jej akcje zaczęły szybko spadać. Po 45 minutach sesji notowania CD Projektu spadły o 6 proc. do 269 zł, podaje stockwatch.

Po takiej wpadce firmie trudno będzie się podnieść, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę ostatnie zamieszanie wokół gry Cyberpunk 2077. Ta okazała się zupełnie niegotowa szczególnie na konsolach ósmej generacji (PS4 oraz , by udostępnić ją graczom jeszcze przed świętami, co twórcom zostało bardzo dobitnie wytknięte.

Tagi:

Wiktoria PękalakAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Uważaj. Jeżeli tego nie dopilnujesz, zapłacisz 3 000 zł kary

Czytaj więcej >

Polska i Świat

A1 na finiszu. Czesi dojadą nad Bałtyk autostradą

Czytaj więcej >

Polska i Świat

28 tys. euro za przeprowadzkę. Włoskie miasteczko szuka nowych mieszkańców

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Niemiecka prasa o sprawie “Patriotów”: antyniemieckość ważniejsza od bezpieczeństwa

Czytaj więcej >
Ceny gazu wpływają na wzrost cen żywności

Polska i Świat

Australijski gigant nieruchomości wprowadza zmiany. Rezygnuje z gazu ziemnego w budynkach

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Mundial w Katarze. Pod jednym względem Polska wygrywa z Arabią Saudyjską

Czytaj więcej >