Bykowe zostanie wprowadzone, by finansować 500 plus?
pixabay
Autor Wiktoria Pękalak - 20 Lutego 2021

Podatek od singli powraca? Bykowe ma zachęcać do zakładania rodzin

Wprowadzenie bykowego jest znów przedmiotem spekulacji mediów. Państwo potrzebuje pieniędzy na finansowanie kolejnych świadczeń takich jak 500 plus, czy trzynasta i czternasta emerytura. Oprócz tego, rząd chce zachęcić Polaków do prokreacji, a jak wiadomo program 500 plus okazał się w tej materii kompletną klapą. Nowy podatek jest nieunikniony, ale jaki - nie wiadomo. Minister Marlena Maląg nabrała wody w usta.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czy bykowe zostanie wprowadzone
  • Co było przedmiotem rozmów Grupy Wyszehradzkiej na konferencji
  • Jakie wartości chce krzewić rząd w Unii Europejskiej

Spotkanie Grupy Wyszehradzkiej

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg rozmawiała na temat wyzwań demograficznych i polityki społecznej w trakcie konferencji z innymi ministrami rodziny Grupy Wyszehradzkiej.

Marlena Maląg zapowiedziała nowe ulgi podatkowe dla rodziców, a tym samym nowe rozwiązania podatkowe.

- Już w niedługim czasie pan premier Mateusz Morawiecki będzie w tej polityce podatkowej skierowanej dla rodzin ogłaszał nowe rozwiązania, oczywiście jeszcze korzystniejsze. [...] cały czas trwają prace, aby rozwiązania były jeszcze bardziej efektywne, aby zachęcać młodych ludzi do zakładania rodzin - mówiła minister cytowana przez PAP.

Wiceminister Barbara Socha powiedziała z kolei, że "kraje Grupy Wyszehradzkiej to jedyne miejsce na mapie Europy, w którym trendy demograficzne są raczej pozytywne niż negatywne, to znaczy we wszystkich naszych krajach nie obserwujemy spadku, ale szybszy lub wolniejszy wzrost wskaźnika dzietności" i dodała, że w krajach Europy Zachodniej te znaczniki wyraźnie spadły w poprzedniej dekadzie.

Bykowe źródłem finansowania 500 plus?

Podczas konferencji minister mówiła też że kraje V4 chcą wnieść pozytywne wartości na forum Unii Europejskiej i sposób myślenia na temat rodzin.

- Będziemy rozmawiali o tych rozwiązaniach, które mogą się przyczynić na trwale, aby odwrócić sytuację demograficzną. Jest ona potężnym wyzwaniem, tego nie da się zrobić w jedną kadencję. To programy wieloletnie. Nasz program Rodzina 500 Plus, program Dobry Start, ale także wsparcie instytucjonalne budowy żłobków jest realizowane. To są miliardy złotych - podkreślała cytowana przez portal gazeta.pl minister Marlena Maląg.

Tymczasem jak wielokrotnie pisaliśmy, 500 plus nie spełniło swojego pierwotnego założenia. Liczba urodzeń w Polsce wcale się nie zwiększyła, wręcz przeciwnie - liczba urodzeń jest jeszcze niższa, dlatego rząd zmienił narrację i w tej chwili 500 plus ma być po prostu wsparciem dla rodzin.

Do tej pory nie wiadomo, co kryje się za enigmatycznymi “nowymi podatkami”, tymczasem w mediach zaczęły pojawiać się spekulacje dotyczące tego, że nowe daniny mogą mieć charakter tzw. bykowego, czy też “podatków dla singli”, czyli najprościej mówiąc daninach, które uiszczać będą musiały osoby bezdzietne.

W każdej legendzie jest ziarnko prawdy, a sugestie dotyczące wprowadzenia bykowego pojawiły się w przestrzeni medialnej już w 2019 roku. Od tego czasu temat wraca jak bumerang. Nic dziwnego - pomysły na wprowadzanie nowych podatków będą się kończyć, dlatego temat podatku od osób bezdzietnych może wrócić w politycznej dyskusji całkiem niedługo.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News