Budżet na 2020 roku jest już gotowy. Projekt trafił już do Sejmu
Flickr
Autor Stanisław Węgrowski - 28 Grudnia 2019

Wiemy skąd rząd weźmie pieniądze na zrównoważenie budżetu 2020. Wielu Polakom to się nie spodoba

Budżet na przyszły rok trafił już do Sejmu. Projekt przewiduje, że wpływy i wydatki zostaną zrównoważone i wyniosą po 435,3 mld zł. Tym samym rząd planuje zgromadzić o 5 mld zł więcej niż przewidywano we wrześniu. I to pomimo usunięcia z planu pomysłu zniesienia limitu 30-krotności składek ZUS.

Budżet 2020 już gotowy

Budżet na 2020 roku już niedługo będzie rozpatrywany przez Sejm. Ostatecznie projekt jest inny niż zakładano we wrześniu, jednak dalej przewiduje, że wpływy i wydatki bedą zrównoważone. Inflacja ma wynieść 2,5 proc., natomiast wzrost PKB szacuje się na 3,7 proc.

W wydatkach zapisano m.in. środki na wypłaty z programu 500 plus na każde dziecko bez progu dochodowego, podwyżki świadczeń emerytalno-rentowych (o 3,24, jednak nie mniej niż 70 zł), wzrost nakładów na służbę zdrowia i obronność, podwyżkę kwoty bazowej dla urzędników z 1916,94 zł do 2031,96 zł, obniżenie PIT, a także podwyższenie kosztów uzyskania przychodu - podaje Money. Poza tym budżet uwzględnia wydatki na inne programy socjalne i transfery do funduszów, z których finansowane będą m.in. trzynastki.

Budżet ma być zrównoważony

W porównaniu do 2019 roku wydatki, jakie poniesie budżet państwa będą większe o 19,1 mld zł. Pomimo, że wzrost będzie bardzo duży, to rząd planuje zakończyć przyszły rok bez deficytu. Wydatki mają zostać zrównoważone przez wpływy.

Aby to się udało, w projekcie budżetu zapisano również m.in dalsze uszczelnienie systemu podatku VAT, wypłatę 7,1 mld zł zysku z Narodowego Banku Polskiego, wpływy z podniesienia akcyzy, a także walkę z “szarą strefą” obrotu odpadami. Money podaje, że ten ostatni punkt będzie jednym z najważniejszych zadań w przyszłym roku. Jest to prawdopodobne ze względu na to, że rząd nie będzie mógł liczyć na środki zakładane w wyniku zniesienia limitu 30-krotności - projekt został zablokowany Porozumienie Jarosława Gowina, które jest koalicjantem Prawa i Sprawiedliwości.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. W czasach PRL-u święciła triumfy. Co się stało z kultową gwiazdą?
  2. Paznokcie mogą wiele powiedzieć o naszym zdrowiu. Zmiana ich wyglądu może świadczyć o poważnych chorobach
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  5. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  6. GIS bije na alarm! Konkretne jajka mogą być skażone, pod żadnym pozorem ich nie jedz i nie używaj do wypieków

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News