BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Wiemy skąd rząd weźmie pieniądze na zrównoważenie budżetu 2020. Wielu Polakom to się nie spodoba
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 22.03.2022 09:06

Wiemy skąd rząd weźmie pieniądze na zrównoważenie budżetu 2020. Wielu Polakom to się nie spodoba

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Budżet 2020 już gotowy

Budżet na 2020 roku już niedługo będzie rozpatrywany przez Sejm. Ostatecznie projekt jest inny niż zakładano we wrześniu, jednak dalej przewiduje, że wpływy i wydatki bedą zrównoważone. Inflacja ma wynieść 2,5 proc., natomiast wzrost PKB szacuje się na 3,7 proc.

W wydatkach zapisano m.in. środki na wypłaty z programu 500 plus na każde dziecko bez progu dochodowego, podwyżki świadczeń emerytalno-rentowych (o 3,24, jednak nie mniej niż 70 zł), wzrost nakładów na służbę zdrowia i obronność, podwyżkę kwoty bazowej dla urzędników z 1916,94 zł do 2031,96 zł, obniżenie PIT, a także podwyższenie kosztów uzyskania przychodu - podaje Money. Poza tym budżet uwzględnia wydatki na inne programy socjalne i transfery do funduszów, z których finansowane będą m.in. trzynastki.

Budżet ma być zrównoważony

W porównaniu do 2019 roku wydatki, jakie poniesie budżet państwa będą większe o 19,1 mld zł. Pomimo, że wzrost będzie bardzo duży, to rząd planuje zakończyć przyszły rok bez deficytu. Wydatki mają zostać zrównoważone przez wpływy.

Aby to się udało, w projekcie budżetu zapisano również m.in dalsze uszczelnienie systemu podatku VAT, wypłatę 7,1 mld zł zysku z Narodowego Banku Polskiego, wpływy z podniesienia akcyzy, a także walkę z “szarą strefą” obrotu odpadami. Money podaje, że ten ostatni punkt będzie jednym z najważniejszych zadań w przyszłym roku. Jest to prawdopodobne ze względu na to, że rząd nie będzie mógł liczyć na środki zakładane w wyniku zniesienia limitu 30-krotności - projekt został zablokowany Porozumienie Jarosława Gowina, które jest koalicjantem Prawa i Sprawiedliwości.

Tagi: ustawa Sejm rząd
Polecane