BiznesINFO.pl
BLIK coraz popularniejszy

TomaszSupel / Pixabay

Coś niebywałego, wyniki za III kwartał mówią same za siebie. Polacy mają nową ulubioną formę płatności

25 Listopada 2020

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Usługa BLIK jest udostępniona w większości aplikacji mobilnych, które oferują działające w Polsce banki. Dosyć świeża forma płatności zdobywa coraz większą popularność w Polsce. W III kwartale 2020 roku skorzystało z niej miliony Polaków.

BLIK coraz popularniejszy wśród Polaków

BLIK ma coraz więcej użytkowników. Jak wskazuje portal money.pl, jeszcze pod koniec września korzystało z niego 6 mln osób, co jest wzrostem o pół miliona względem II kwartału 2020 roku. Prawdopodobna przyczyna to lockdown i wzrost popularności zakupów internetowych.

W III kwartale 2020 roku poprzez usługę BLIK wykonano 110 mln operacji, na łączną sumę 14,6 mld zł. Licząc od początku roku, użytkownicy zrobili aż 300 mln transakcji. To dwukrotnie lepszy wynik niż w tym samym okresie w 2019 roku.

Ponadto wzrosła liczba użytkowników BLIK-a, w III kwartale było ich aż 6 mln (wzrost o 600 tys. osób). Warto zaznaczyć, że jako użytkowników liczy się tylko te osoby, które realizują przynajmniej jedną transakcję w miesiącu. Nie liczą się za to użytkownicy, którzy wykonują jedynie przelewy na numer telefonu.  

Średnia ilość transakcji w III kwartale 2020 roku dobiła prawie do 1,2 mln, w rekordowym dniu wykonano ich 1,5 mln. Przeciętna wartość transakcji wyniosła 133 zł. Co ciekawe, niemal 78 mln ze wszystkich transakcji było realizowane w internecie, co jest dwukrotnym wzrostem względem 2019 roku.

Ponadto w omawianym okresie wykonano rekordową ilość przelewów na numer telefonu, było ich aż 13 mln, co również jest dwukrotnym wzrostem względem podobnego okresu w poprzednim roku. To aż o 46 proc. transakcji więcej niż w drugim kwartale.

Jak podaje money.pl, BLIK był wykorzystywany również przy transakcjach z terminalem płatniczym. W ujęciu rocznym odnotowano wzrost tego typu operacji o 98 proc. i 42 proc. względem kwartału (12 mln transakcji). Równie chętnie użytkownicy korzystali z jednorazowych kodów do wypłat z bankomatu, w III kwartale odnotowano ich aż 7,5 mln (wzrost w rozliczeniu kwartalnym o 36 proc).

Płatność BLIK, jak to działa i dlaczego jest popularne?

Money.pl wskazuje, że z reguły III kwartał, jako iż to miesiące wakacyjne, jest związany raczej ze stabilną dynamiką wzrostu transakcji. Jednak ze względu na pandemię koronawirusa, wiele osób odchodzi od płatności gotówką z korzyścią dla BLIK-a.

Usługa BLIK została stworzona przez spółkę Polski Standard Płatności. Money.pl wskazuje, że jest ona dostępna dla ponad 95 proc. wszystkich klientów instytucji finansowych. Skorzystać z usługi mogą klienci następujących banków:

 • Alior Banku

 • Banku Millennium

 • Santander BP

 • ING Banku Śląskim

 • PKO BP, Getin Banku

 • Banku Pekao S.A

 • BNP Paribas

 • Credit Agricole

 • Inteligo

 • Nest Banku,

 • Banku Pocztowym banków spółdzielczych zrzeszonych w Spółdzielczej Grupie Bankowej

 • Banku BPS

 • bankach spółdzielczych Grupy BPS

Płacenie BLIK-iem polega na wygenerowanie przez smartfona połączonego z internetem specjalnego kodu, który akceptuje transakcję w bankowej aplikacji mobilnej. Kod ważny jest tylko przez dwie minuty, wtedy też możemy wykorzystać go do płatności.

Spółka Polski Standard Płatności zaznacza, że BLIK jest znacznie bezpieczniejszy niż posługiwanie się tradycyjnymi kartami. Świadczy o tym ograniczona ważność kodu, oraz fakt, że pozyskanie czyjegoś kodu BLIK nie umożliwia płatności. Ponadto wszystkie transakcje powyżej 50 PLN wymagają potwierdzenia kodem PIN, a użytkownicy mają możliwość ustawiania np. dziennego limitu transakcji BLIK-iem.

Tagi:

zakupy

Konrad KarpiukAutor

Redaktor Biznesinfo. Najchętniej pisze na tematy polityczne, społeczne i związane z kierowcami. Były redaktor portalu "Świat na Kołach". Absolwent Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Hobbystycznie zajmuję się muzyką i starymi samochodami, głównie krajowej produkcji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Pieniądze w ramach kolejnych dopłat niedługo mają trafić do Polaków, rząd przygotowuje kolejne programy

Finanse

Prezes ZUS o wypłacie emerytur. Pieniądze jeszcze przed świętami

Czytaj więcej >

Finanse

Jeśli nie zgłosisz do ZUS zmian w adresie i banku, to przestaniesz dostawać pieniądze

Czytaj więcej >

Finanse

Będą nowe świadczenia dla służb mundurowych. Dodatkowe pieniądze trafią do nich już w przyszłym roku

Czytaj więcej >
Mecz Polska-Francja kiedy i gdzie obejrzeć? Foto: kadr z meczu reprezentacji Polski na Mundialu 2022, TVP Sport

Finanse

Polska reprezentacja nie dostanie 30 milionów zł premii za wyjście z grupy. Rzecznik rządu dementuje

Czytaj więcej >
Rabat na paliwo dla księży. Orlen tłumaczy: „to standardowa umowa”

Finanse

Rabat na paliwo dla księży. Orlen tłumaczy: „to standardowa umowa”

Czytaj więcej >

Finanse

Wzbogacił się o dziesiątki milionów złotych w parę sekund. Dołączy do grona najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >