BiznesINFO.pl > Handel > Biedronka, Lidl i reszta zmienia godziny. Na Wielkanoc możesz nie zdążyć z zakupami
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 22.03.2022 08:26

Biedronka, Lidl i reszta zmienia godziny. Na Wielkanoc możesz nie zdążyć z zakupami

Biedronka, Lidl i inne sklepy wydłużają godziny pracy. Wielkanoc tuż za pasem.
Wikimedia, Muszkieterowie, lic. CC BY-SA 4.0

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie sieci zdecydowały się na wydłużenie godzin otwarcia

  • Które sieci nie skorzystały z takiej możliwości

  • Jakimi przepisami objęte są sklepy w okresie Wielkanocy

Biedronka i Lidl jako pierwsze

Biedronka jako pierwsza wyszła z inicjatywą wydłużenia godzin pracy swoich sklepów. Jeronimo Martins poinformowało, że część sklepów będzie czynna do godziny 23:30 lub nawet do północy, a 170 sklepów w najbliższych dniach będzie funkcjonowało całodobowo.

Biedronka podkreśliła, że zawsze stara się dbać o bezpieczeństwo i komfort swoich klientów, a jednocześnie chce umożliwić wszystkim konsumentom zrobienie przedświątecznych zakupów. Z kolei pracownicy Biedronki w rozmowie z Business Insider podkreślili, że w momencie, gdy rząd wprowadza mocniejsze obostrzenia, sklep odpowiada akcją "24h".

Na podobny krok zdecydował się Lidl. Niemiecka sieć dyskontowa posiadająca w Polsce ponad 750 sklepów zdecydowała, że ponad 200 z nich będzie funkcjonować całodobowo.

W ślad za Lidlem i Biedronką idą inni

Podobnie jak Biedronka, Lidl również stara się dbać o swoich klientów. Żeby dostać się w nocy do Lidla konieczne będzie zadzwonienie specjalnym dzwonkiem. W gronie sklepów wydłużających godziny swojej pracy znajdzie się również Netto, które będzie przed świętami pracować do północy.

[EMBED-11]

Katalog sklepów, które zdecydowały się na wydłużenie godzin pracy zamyka sieć Kaufland. W komunikacie prasowym podkreślono, że w dniach 1-2 kwietnia placówki dyskontu będą otwarte do północy.

Z możliwości wydłużenia godzin pracy zrezygnowały m.in.: Carrefour, Auchan i Aldi. Dominika Juszczyk z Aldi Polska w rozmowie z TVN24 wyjaśniła, że sytuacja jest monitorowana na bieżąco, a na ewentualne większe zapotrzebowanie klientów sieć zareaguje natychmiast.

Przed samymi świętami godziny otwarcia sklepów znacznie krótsze

Poza obostrzeniami, sieci sklepów związane są przepisami odgórnie narzuconymi przez ustawodawcę w związku z zakupami w okresie świątecznym. W Wielką Sobotę zakupy zrobimy jedynie do godziny 14:00, natomiast w Wielkanoc i Poniedziałek Wielkanocny wszystkie placówki pozostaną zamknięte.

To rodzi ciekawą sytuację franczyzobiorców sieci Żabka. Są oni objęci normalnymi przepisami dotyczącymi handlu, jednakże jeśli po godz. 14:00 za ladą stanie właściciel sklepu, może on być nadal otwarty. Analogiczna sytuacja dotyczy sklepów franczyzowych Carrefour, gdzie właściciele sami ustalają godziny otwarcia.

Netto, Lidl, Carrefour, Auchan i Kaufland w Wielką Sobotę pozostaną otwarte do godziny 13:00. Z kolei Biedronka i Dino będą czynne do godziny 13:30.

Przypomnijmy, że od 27 marca do 9 kwietnia obowiązują nowe obostrzenia w handlu. Rząd zdecydował się zamknąć sklepy meblowe oraz budowlane, a także zwiększyć limity klientów. Obecnie w sklepach do 100 mkw. może przebywać 1 osoba na 15 mkw., natomiast w większych placówkach 1 osoba na 20 mkw.