BiznesINFO.pl
Biedronka ukarana przez UOKiK

Wikimedia Commons Pece CC3.0

Porażająca kara dla Biedronki. Sieć musi zapłacić ponad 723 mln zł

14 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Biedronka trafiła na celownik Urzędu Ochrony Konkurencji i Konkurentów (UOKiK). Sieć została oskarżona o nieuczciwe praktyki wobec dostawców produktów spożywczych. Teraz Jeronimo Martins będzie musiało zapłacić 723 mln zł kary.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  • Za co Biedronka zapłaci karę

  • Na co mogą liczyć poszkodowani

  • Jakie są dalsze plany UOKiK

Biedronka złapana na nieuczciwych praktykach

Biedronka została poddana kontroli UOKiK. Sieć miała w arbitralny sposób narzucać rabaty handlowe dostawcom owoców i warzyw. Jak podaje Interia Biznes, kontrahenci byli informowani o konieczności udzielenia rabatu dopiero po zrealizowaniu dostaw.

- Tym samym zawierając umowę nie wiedzieli, ile zarobią, ponieważ w każdej chwili właściciel Biedronki mógł zażądać pomniejszenia wynagrodzenia poprzez przyznanie dodatkowego rabatu w sobie tylko znanej wysokości - napisano w komunikacie UOKiK. 

Gdyby dostawca odmówił uwzględnienia rabatów przy korekcie faktur, groziłaby mu kara finansowa. Z racji, że Biedronka ma ogromną siłę na rynku, wielu kontrahentów zgadzało się na proceder, wiedząc, że zakończenie współpracy z siecią może narazić ich na jeszcze większe straty.

Z komunikatu UOKiK wynika, że przebadano umowy spółki z dostawcami z lat 2018-2020. Inspekcja wykazała, że dzięki kwestionowanym praktykom, Biedronka zarobiła 600 mln zł. W niektórych wypadkach nieuczciwy rabat przekraczał nawet 20 proc. całego obrotu. Ucierpiało ponad 200 podmiotów i ok. 80 proc. to dostawcy owoców i warzyw.

723 mln kary dla Biedronki to nie wszystko. Będą jeszcze odszkodowania

UOKiK może ukarać za nieuczciwe wykorzystanie przewagi kontraktowej w branży rolno-spożywczej grzywną do 3 proc. rocznego obrotu przedsiębiorstwa. Biedronka będzie musiała wypłacić 723 mln zł kary, a oprócz tego czekają ją sprawy sądowe z dostawcami.

- Decyzja stwierdzająca nieuczciwość systemu rabatowego Jeronimo Martins Polska ułatwi dostawcom dotkniętym tymi praktykami uzyskanie odszkodowania w postępowaniach cywilnych, do czego już teraz zachęcam - mówił Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Szef urzędu zapowiedział również, że będzie wspierał przedsiębiorców w walce o stracone pieniądze. Ponadto nakazano Biedronce zaprzestanie nieuczciwych praktyk wobec dostawców. Warto zaznaczyć, że to niejedyna karą, jaką UOKiK ostatnio nałożył na Biedronkę.

UOKiK chce zmian w prawie, aby inne sieci handlowe go nie wykorzystywały

UOKiK planuje ukrócenie procederu nieuczciwych rabatów nie tylko w Biedronce, ale także w innych sieciach handlowych. Wszczęto już w tej sprawie postępowanie wyjaśniające. 

Śledztwa urzędu doprowadziły do wniosku, że problem trzeba zdusić w zarodku, najlepiej dzięki nowelizacji ustawy o przewadze kontraktowej. Ułatwiłoby to UOKiK wspieranie przedsiębiorców i rolników w potencjalnych sprawach sądowych z dużymi podmiotami.

- Wkrótce przedstawimy pierwsze wnioski wynikające z tej analizy, które zostaną uwzględnione przy sporządzaniu raportu z badania tego rynku oraz opracowywaniu propozycji zmian legislacyjnych przy okazji przyszłorocznej implementacji dyrektywy unijnej w sprawie nieuczciwych praktyk handlowych w relacjach między przedsiębiorcami w łańcuchu dostaw produktów rolnych i spożywczych - informował UOKiK w komunikacie.

Tagi:

Konrad KarpiukAutor

Redaktor Biznesinfo. Najchętniej pisze na tematy polityczne, społeczne i związane z kierowcami. Były redaktor portalu "Świat na Kołach". Absolwent Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Hobbystycznie zajmuję się muzyką i starymi samochodami, głównie krajowej produkcji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Zakupy

Handel

Nowelizacja ustawy o prawach konsumenta. Konieczność podawania ceny przed obniżką

Czytaj więcej >
pixabay, jarmoluk

Handel

H&M zwolni 1500 pracowników. Firma zaoszczędzi w ten sposób 190 mln dolarów

Czytaj więcej >
Zakaz sprzedaży alkoholu w Polsce. Biskupi naciskają.

Handel

Producenci alkoholi zwiększają produkcję. Szykują się na podwyżkę akcyzy

Czytaj więcej >
Biedronka

Handel

Mandat za wzięcie żywności ze śmietnika Biedronki. Jest wyrok sądu

Czytaj więcej >

Handel

Polska będzie handlować z Katarem nie tylko LNG

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Handel

Nadchodzące święta będą drogie. Prezenty jednak muszą być

Czytaj więcej >