BiznesINFO.pl
Marcin Smulczynski/EAST NEWS

Marcin Smulczynski/EAST NEWS

Bezrobocie w Wielkopolsce najniższe w całej Unii Europejskiej. I jedno z najniższych na świecie

28 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Bezrobocie w Polsce utrzymuje się na stabilnym, dość niskim poziomie. Szczególne powody do dumy ma Wielkopolska. Według danych Eurostatu ten region odnotował najniższe bezrobocie w całej Unii Europejskiej i plasuje się w ogólnoświatowej czołówce.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie jest bezrobocie w Polsce według Eurostatu

  • Jaki wskaźnik odnotowała Wielkopolska

  • W których regionach europejskich bezrobocie jest najwyższe

Bezrobocie najniższe w UE. Wielkopolska na czele nowego rankingu

Bezrobocie w poszczególnych państwach członkowskich UE jest bardzo zróżnicowane. Eurostat po raz kolejny wskazuje, że Polska może poszczyć się najniższym odsetkiem osób bez pracy (3,1 proc.). Na tle regionów zdecydowanie wyróżnia się jednak Wielkopolska.

Województwo, zlokalizowane w środkowo-zachodniej Polsce, odnotowało najniższe bezrobocie spośród wszystkich europejskich regionów (1,8 proc.). Wielkopolska wyprzedziła w rankingu dwa czeskie regiony: środkowy (1,9 proc.) i południowo-zachodni (2 proc.).

Portal money.pl donosi, że kolejne miejsca w zestawieniu również przypadły naszym południowym sąsiadom. Bezrobocie na poziomie 2,3 proc. odnotowano w Pradze, regionie północno-wschodnim i południowo-wschodnim.

Wielkopolska niemal na równi z Japonią

Business Insider Polska podaje, że z tak niskim wynikiem Wielkopolska plasuje się także w czołówce ogólnoświatowej. Średni odsetek osób bez pracy w tym regionie był lepszy niż w Japonii (2,9 proc.). Warto odnotować, że Kraj Kwitnącej Wiśni uchodzi za państwo z najniższą stopą bezrobocia w całym rozwiniętym świecie.

W kontekście regionów najniższe bezrobocie zarejestrowano w prefekturze Shimane (1,7 proc.) oraz Fukui (1,9 proc.). W krajowym zestawieniu, które opracowało OECD, Polska plasuje się tuż za Japonią.

Bezrobocie to nadal duży problem dla UE

Jednak nowa, unijna mapa wskazuje również, że dla niektórych regionów bezrobocie stanowi nadal dość poważny problem. Najwyższy wskaźnik odnotowano w dwóch hiszpańskich miastach Ceuta (24,5 proc.) i Melilla (23,7 proc.). Niepokojące są także dane z Wysp Kanaryjskich (22,6 proc.) i Andaluzji (22,3 proc.).

Nie tylko Hiszpania mierzy się z bezrobociem. Dane Eurostatu dowodzą, że bardzo trudna sytuacja panuje również w niektórych regionach greckich i włoskich. Stąd też wniosek, że w pandemicznym 2020 r. bezrobocie w grupie wiekowej 15-74 wzrosło w większości europejskich regionów.

Największy wzrost zarejestrowano na greckiej Krecie (+5,6 pkt. proc.) i hiszpańskich Balearach (+4,3 pkt. proc.). Bezrobocie zanotowało podwyżkę również na greckich wyspach jońskich (+3,6 pkt. proc.) i wyspach egejskich południowych (+3 pkt. proc.), a także we francuskim regionie Szampania-Ardeny (+2,6 pkt. proc.).

Gdzie, mimo pandemii, bezrobocie spadło? Eurostat wyróżnił grecki region Macedonii Zachodniej (-4,9 pkt. proc.) i francuskie terytorium zamorskie na wschód od Madagaskaru - Reunion (-3,9 pkt. proc.).

Jednak analitycy zastrzegają, aby do wyliczeń podchodzić z dystansem ze względu na metodologię badania. Część osób bez pracy przechodzi bowiem w bierność zawodową, a Eurostat definiuje jako bezrobotnych tylko tych, którzy podejmują wysiłki i wyrażają chęć, aby znaleźć nowe zajęcie.

Wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) dodatkowo gaszą ten optymizm. Ekonomiści z Santandera dostrzegli w nich symptomy wzrostu tzw. ukrytego bezrobocia. Objawia się to przede wszystkim w dość znaczącym przesunięciu z zatrudnienia (-90 tys. rok do roku w IV kwartale 2020 r.) do samozatrudnienia (+179 tys.). Większość nowych samozatrudnionych rozpoczęła aktywności w rolnictwie (ok. 100 tys.).

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Tagi:

BezrobocieUE

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Trwają kontrole w domach. Jeżeli nie załatwisz jednej sprawy, zapłacisz wysoką karę

Czytaj więcej >
Mieszkania mają wartość

Polska i Świat

Nadchodzi nowy program mieszkaniowy. Dotknie sfery kredytowej

Czytaj więcej >
flaga Polski

Polska i Świat

Polska wygrywa z Argentyną… siłą swojej gospodarki

Czytaj więcej >
Radio ZET: W piątek głosowanie nad zmianą premiera. Znane jest nazwisko kandydatki na fotel szefa rządu

Polska i Świat

Zapowiedź Mateusza Morawieckiego. Zerowy VAT na żywność przynajmniej przez pierwsze półrocze 2023 roku

Czytaj więcej >
Flickr/Maks Manuals/zdjęcie ilustracyjne

Polska i Świat

Czym palić w piecu? Nie każdy węgiel się nadaje, możesz narazić się na srogi mandat

Czytaj więcej >
Źródło: mat. pras. Baltic Pipe

Polska i Świat

Polskie służby ćwiczą ochronę Baltic Pipe przed potencjalnym atakiem terrorystycznym

Czytaj więcej >