BiznesINFO.pl
Problematyczne awizo

Arkadiusz Ziolek/East News

Nie dostał awiza, ZUS odmówił mu zasiłku chorobowego. Z fatalnej sytuacji jest jednak wyjście

10 Września 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Brak awizo może przysporzyć wielu problemów. Przekonał się o tym obywatel, który rzekomo otrzymał wezwanie do lekarza orzecznika w trybie doręczenia zastępczego. Fakty są niezaprzeczalne - awiza nie dostał, a co za tym idzie nie mógł otrzymać dokumentacji

Awizo w przepisach prawnych

Radca prawny Marcin Nagórek wskazuje na regulacje prawne dotyczące awiza. Kluczowe w tej sprawie okazują się artykuły 43 i 44 kodeksu postępowania administracyjnego. Zgodnie z zapisami do skutecznego doręczenia pisma może dojść również w sytuacji, gdy przekazano je niebezpośrednio. Jednak muszą być spełnione konkretne przesłanki. Dziennik Gazeta Prawna wskazuje na cztery z nich.

Po pierwsze, adresat musi być nieobecny w mieszkaniu w momencie doręczenia pisma. Po drugie, dokument musi zostać przyjęty za pokwitowaniem przez dorosłego domownika, sąsiada czy dozorcę. Po trzecie, te osoby musiały podjąć się oddania pisma adresatowi. Po czwarte, gdy osoby trzecie przyjęły pismo, listonosz jest zobowiązany do pozostawienia zawiadomienia o doręczeniu dokumentu w skrzynce na korespondencję lub na drzwiach mieszkania adresata.

Brak doręczenia? Konieczne awizo

Jeżeli urzędnikowi pocztowemu nie udało się wręczyć pisma nawet osobom trzecim to przechowuje je przez 14 dni. Jednak niemożność przekazania pisma pociąga za sobą obowiązek pozostawienia awizo. Prawnik wskazuje, że do doręczenia zastępczego doszłoby, gdyby listonosz pozostawił zawiadomienie o możliwości odbioru (awizo). Jednakże ani adresat, ani żaden z domowników nie znalazł w skrzynce pocztowej awiza, co w konsekwencji pociągnęło za sobą odmowę przyznania zasiłku chorobowego.

Co powinien uczynić w takiej sytuacji? Słuszną drogą może okazać się odwołanie od decyzji ZUS, na mocy której nie przyznał mężczyźnie zasiłku. Uzasadnienie wniosku musi zawierać opis stanu faktycznego. Warto poprosić o zeznania świadków, którzy mogli pośrednio uczestniczyć w przekazaniu pisma. Należy szczególnie podkreślić brak awiza w skrzynce pocztowej. Do podobnej sytuacji doszło w 2015 r. w Piotrkowie Trybunalskim. Wtedy ZUS uchylił decyzję o odmowie przyznania zasiłku.

Tagi:

ZasiłekZUSPoczta Polska

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Chiny podróżnik

Polska i Świat

Chiny łagodzą restrykcje covidowe. Ludzie masowo protestowali przeciw polityce zero covid

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Wojsko wezwie na obowiązkowe ćwiczenia. Za niestawienie się w jednostce grożą poważne kary

Czytaj więcej >
Ministerstwo Rolnictwa przekazało wspaniałe wieści dotyczące produkcji jabłek

Polska i Świat

Sytuacja w rolnictwie jest zła. A będzie jeszcze gorzej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zapłacisz dużą karę, jeżeli nie załatwisz jednej ważnej sprawy

Czytaj więcej >
Viktor Orban ujawnił szczegóły swojej rozmowy z Władimirem Putinem

Polska i Świat

Rada Europejska chce wspomóc Ukrainę miliardami euro, Węgry mówią "nie"

Czytaj więcej >
emeryci

Polska i Świat

Ważne zmiany dla emerytów i rencistów od 1 stycznia 2023 roku

Czytaj więcej >