Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Anulowanie paragonu błędnie wystawionego na kasie fiskalnej – czy można?
Hylla Jan
Hylla Jan 08.06.2021 02:00

Anulowanie paragonu błędnie wystawionego na kasie fiskalnej – czy można?

coffee-2631739 1920
https://pixabay.com/

Wielu przedsiębiorców szczególnie obawia się popełnienia błędu, który mógłby skutkować niechcianą kontrolą skarbową lub wręcz karami ze strony fiskusa. Czy popełniając błąd przy wystawianiu paragonu, przedsiębiorca ma jakiekolwiek formy cofnięcia tego i uniknięcia konsekwencji?

Ale po kolei – o co chodzi z tymi paragonami?

Paragony fiskalne towarzyszą nam na co dzień, ciężko wyobrazić sobie sytuację, w której ktokolwiek nie miał ich w ręku przynajmniej kilkadziesiąt razy w ciągu roku (a pewnie należałoby to liczyć w setkach razy). Czym właściwie są te świstki papieru? Technicznie rzecz biorąc, paragony fiskalne to dokument fiskalny potwierdzający dokonaną sprzedaż (choć patrząc na to, kto jest jego właścicielem, raczej należałoby powiedzieć dokument potwierdzający zakup), drukowany jest przez kasę lub drukarkę fiskalną i stanowi własność klienta.

Do wystawiania paragonów fiskalnych natomiast zobowiązani są przedsiębiorcy dokonujący sprzedaży towarów i usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych, których obroty roczne przekraczają 20 000 zł.

Jakie są najczęstsze błędy przy wystawianiu paragonów?

Zanim przejdziemy do omówienia kwestii anulowania błędnie wystawionego paragonu, zastanówmy się, czego mogą dotyczyć błędy przy samym wystawianiu. Jeśli przedsiębiorca prowadzi sprzedaż różnych usług i towarów, to ryzyko pomyłki jest proporcjonalnie wysokie do ilości tychże. Wiąże się to z wieloma zmiennymi – jak chociażby różne stawki podatku VAT.

Co zrobić, jeśli prowadząc sprzedaż przedsiębiorca, lub jego pracownik popełni błąd podczas wystawiania paragonu?

Anulowanie błędnie wystawionego paragonu

Co do zasady, raz wydrukowanego z kasy fiskalnej paragonu cofnąć się nie da. Natomiast popełnienie pomyłki nie musi powodować nieprzyjemnych dla przedsiębiorcy konsekwencji. Od dnia 01 kwietnia 2013 roku zostały bowiem wprowadzone regulacje, który pozwalają na anulowanie błędnie wystawionego paragonu. Każdy podatnik, który posiada kasę fiskalną, zobowiązany jest również do prowadzenia szczegółowej Księgi Przychodów i Rozchodów (KPiR) a także ewidencję

·        Oczywistych pomyłek,

·        Zwrotów i reklamacji,

Te dokumenty ewidencyjne mają za zadanie korygowanie ewentualnych błędów, jakie mogą zostać popełnione przy sprzedaży i ujęte w pamięci kasy fiskalnej.

Jeśli wystąpi konieczność anulowania wystawionego wcześniej paragonu, to przedsiębiorca zobowiązany jest tak naprawdę do odliczenia go od sprzedaży, jaka wystąpiła w danym miesiącu. Anulowanie polega na wpisaniu zdarzenia do dokumentacji.

Do wpisu zawierającego anulowanie paragonu błędnie wystawionego na kasie fiskalnej należy dołączyć oryginał paragonu, którego anulowanie dotyczy. Przedsiębiorca (lub jego pracownik) powinien również nabić na kasę fiskalną dokonaną sprzedaż towarów lub usług (postępować zgodnie z instrukcją kasy fiskalnej – procedura może być uzależniona od jej modelu).

Ponadto anulowanie paragonu błędnie wystawionego na kasie fiskalnej musi zostać odpowiednio ujęte w Księdze Przychodów i Rozchodów – robi się to, dokonując korekty sprzedaży. W pierwszej kolejności nalży wskazać łączny przychód uzyskany w danym łącznym raporcie okresowym, wraz z błędnie zaewidencjonowaną sprzedażą w kolumnie 7. KPiR, a następnie wpisać kwoty z błędnie wystawionego paragonu poprzedzone znakiem minus lub oznaczone kolorem czerwonym w tej samej kolumnie. W kolumnie 3. wpisuje się „EP miesiąc/rok”, a w kolumnie 6. „Korekta sprzedaży na kasie fiskalnej miesiąc/rok”.

 

Bibliografia

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-anulowanie-paragonu

https://www.escsa.pl/mozliwosci-anulowania-paragonu-blednie-wystawionego-na-kasie-fiskalnej

https://www.biznes-firma.pl/czy-mozna-anulowac-paragon-wystawiony-na-kasie-fiskalnej/29441

https://www.centrumkas.pl/?pl_protokol-anulowania-sprzedazy-z-kasy-fiskalnej-jak-anulowac-paragon-,194

https://www.bizin.pl/Niezbednik-przedsiebiorcy/Jak-anulowac-paragon-fiskalny/