BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Andrzej Duda ma najwięcej, ale inni też sporo. Wille władzy zaskakują
Przemysław Terlecki
Przemysław Terlecki 22.03.2022 09:11

Andrzej Duda ma najwięcej, ale inni też sporo. Wille władzy zaskakują

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Andrzej Duda jako prezydent może liczyć na największą ilość rezydencji, które są przypisane głowie państwa. Dudzie przypada bowiem najwięcej ośrodków, jak podaje portal Money.pl. Wśród nich są takie jak chociażby słynna rezydencja na Mierzei Helskiej, którą często odwiedza polski prezydent. Jednakże Duda, jako zapalony narciarz, częściej przebywa w zamku w Wiśle. Co ciekawe, ten zbudowany na przełomie 1929 i 1930 roku obiekt jest dostępny do zwiedzania dla obywateli i to za darmo.

Poza tymi miejscami Kancelaria Prezydenta wymienia także tak oczywiste jak Pałac Prezydencki czy Belweder, a także dworek w Ciechocinku. Money.pl zwraca jednak uwagę na to, że KPRP nie wspomina o willi w Klarysewie, która miała być swojego czasu ulubionym miejscem Edwarda Gierka. Jednak już w ogóle prezydenccy urzędnicy nie chcą mówić o rezydencji Promnik w Rudzie Tarnowskiej. Choć w oficjalnym spisie jej nie ma, wiadomo, że na miejscu jest lądowisko dla helikopterów, kort tenisowy, a nawet niejeden basen.

Andrzej Duda przoduje pod względem ośrodków wypoczynkowych, ale inni też swoje mają

Mniej ośrodków, choć wciąż bardzo atrakcyjnych, posiada szef rządu. Premier ma do dyspozycji ośrodek w Łańsku na Pojezierzu Olsztyńskim. Premier i członkowie rządu na wypoczynek mogą też udać się do ministerialnych senatoriów, które pod swoją władzą mają m.in. MON czy MSWiA. Warto wspomnieć, że polski rząd ma także swoją placówkę wypoczynkową w Bułgarii, która jednak kilka lat już stoi pusta. Choć były pomysły, by lokal wynająć lub sprzedać, wciąż się tego nie podjęto.

Kancelaria Sejmu również może pochwalić się swoim ośrodkiem. Choć wiadomo o nim w zasadzie niewiele. Wśród informacji pewnych są te, że znajduje się w Piaskach w gminie Rucianie-Nida. Taką dozą tajemniczości nie wykazuje się jednak Narodowy Bank Polski. Ten przyznaje, że posiada ośrodki w Zalesiu Górnym, Zakopanem oraz Starejwsi, spośród których najcenniejszym ma być ten ostatni. Sam NBP opisuje go jako "zabytkowy pałac w stylu neogotyku angielskiego w stylu elżbietańskim".

Money.pl spekuluje także, że rosnące wydatki Sejmu, które w 2018 roku względem 2017 podskoczyły o 200 mln złotych do poziomu 342,5 mln złotych, mogą być przeznaczane na zwiększenie liczby wynajmowanych mieszkań. Na pytanie dotyczące tego zagadnienia jednak Kancelaria Sejmu nie odpowiedziała.

Polecane