Andrzej Duda otrzyma insygnia królewskie?
Wikipedia/Marcin Białek
Autor Radosław Święcki - 12 Kwietnia 2020

Rz: Minister chce insygniów królewskich dla prezydenta. Koszty idą w miliony złotych

Prezydent Andrzej Duda otrzyma insygnia królewskie? Chcą tego senatorowie Prawa i Sprawiedliwości. Pomysł popiera wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Koszty przedsięwzięcia to wiele milionów złotych.

Andrzej Duda z insygniami królewskimi?

Senatorowie PiS chcą, by głowie państwa ponownie przysługiwał złoty Łańcuch Orderu Orła Białego. Oznaczałoby to, że Andrzej Duda będzie pierwszym od 80 lat prezydentem, który otrzyma insygnia królewskie.

„Rzeczpospolita” przypomina, że złoty Łańcuch Orła Białego jako pierwszy otrzymał król Stanisław August Poniatowski w 1764 roku. Później łańcuch został zabrany przez Rosjan, odzyskano go po pokoju ryskim (1921 r.) i przechowywano w Zamku Królewskim.

Spośród dotychczasowych prezydentów otrzymał go jedynie Ignacy Mościcki, ostatni prezydent II RP. Czy insygnia otrzyma teraz Andrzej Duda? Grupa senatorów PiS przygotowała ustawę w sprawie przywrócenia łańcucha głowie państwa.

- Krótka nowelizacja przewiduje, że łańcuch, zwany oficjalnie Klejnotem Rzeczypospolitej stałby się „uroczystą odznaką godności Wielkiego Mistrza” – podaje „Rzeczpospolita”.

Zwolennikiem pomysłu jest wicepremier a zarazem minister kultury Piotr Gliński.

- Należy przy tym podkreślić, że przywrócenie łańcucha przynależnego Wielkiemu Mistrzowi Orderu jest inicjatywą uzasadnioną zarówno względami historycznymi, jak i symbolicznymi – napisał w piśmie do Senatu wicepremier.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Rzecznik polskiej policji opublikował niepokojące nagranie. Powinniśmy się bać?

Policjanci mogą dziś też do ciebie zapukać z kontrolą. Nie będą bawić się w mandaty, czeka surowa kara na tysiące złotychPolicjanci mogą dziś też do ciebie zapukać z kontrolą. Nie będą bawić się w mandaty, czeka surowa kara na tysiące złotychCzytaj dalej

Z projektu ustawy – jak zauważa gazeta – nie wiadomo, czy prezydent miałby otrzymać oryginalny łańcuch czy też jego kopię.

Według Adama Orzechowskiego, specjalisty od insygniów królewskich i autora ich rekonstrukcji, używanie zabytkowego oryginału mogłoby być dla niego niebezpieczne. Orzechowski zwraca również uwagę, że przyznanie klejnotów prezydentowi wiązałoby się z astronomicznym wydatkiem.

– Do kopii łańcucha potrzeba by kilograma złota, wartego ponad 200 tys., ale to tylko początek kosztów – mówi w rozmowie z „Rz” Orzechowski, dodając, że niezależnie od tego, czy w użyciu byłby oryginał czy kopia, należałoby dorobić brylantowy krzyż orderowy, który zaginął.

– Do jego wykonania potrzeba by ośmiu dwukaratowych brylantów po 160 tys. zł za sztukę oraz cztery 3,5-karatowe po minimum 300 tys. zł za sztukę. Trudno obliczyć, ile diamentów potrzeba by do wyłożenia orła, co najmniej 10 karatów. Mówimy o wielomilionowym wydatku – dodaje.

Stanowisko resortu

Co na to Ministerstwo Kultury?

– Proszę nie mylić opinii z poparciem. Pismo ministra kultury i dziedzictwa narodowego jest standardową w takich przypadkach opinią ekspercką – mówi w rozmowie z gazetą Anna Pawłowska –Pojawa z Centrum Informacyjnego resortu.

Pawłowska-Pojawa podkreśla, że w pierwszej kolejności inicjatywa senacka powinna być konsultowana z Kancelarią Prezydenta. Ta w piśmie do Senatu napisała jednak, że nie będzie opiniować projektu.

Maseczki już siedmiokrotnie droższe niż przed pandemią. Minister zapowiada regulację cenMaseczki już siedmiokrotnie droższe niż przed pandemią. Minister zapowiada regulację cenCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tłumy ludzi i morze kwiatów na ulicach. Wzruszające wspomnienia z 10 kwietnia 2010
  2. Jest prosty sposób na ograniczenie ryzyka zarażenia bliskich w Wielkanoc. Wiele osób o nim zapomina
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Pierwszy region na świecie, który pokonał koronawirusa. Media: nie ma już ani jednego przypadku
5 najdroższych ras psów w Polsce. Ich ceny powalają, za te pieniądze można kupić samochód5 najdroższych ras psów w Polsce. Ich ceny powalają, za te pieniądze można kupić samochódCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News