BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Rz: Minister chce insygniów królewskich dla prezydenta. Koszty idą w miliony złotych

12 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Prezydent Andrzej Duda otrzyma insygnia królewskie? Chcą tego senatorowie Prawa i Sprawiedliwości. Pomysł popiera wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Koszty przedsięwzięcia to wiele milionów złotych.

Andrzej Duda z insygniami królewskimi?

Senatorowie PiS chcą, by głowie państwa ponownie przysługiwał złoty Łańcuch Orderu Orła Białego. Oznaczałoby to, że Andrzej Duda będzie pierwszym od 80 lat prezydentem, który otrzyma insygnia królewskie.

„Rzeczpospolita” przypomina, że złoty Łańcuch Orła Białego jako pierwszy otrzymał król Stanisław August Poniatowski w 1764 roku. Później łańcuch został zabrany przez Rosjan, odzyskano go po pokoju ryskim (1921 r.) i przechowywano w Zamku Królewskim.

Spośród dotychczasowych prezydentów otrzymał go jedynie Ignacy Mościcki, ostatni prezydent II RP. Czy insygnia otrzyma teraz Andrzej Duda? Grupa senatorów PiS przygotowała ustawę w sprawie przywrócenia łańcucha głowie państwa.

- Krótka nowelizacja przewiduje, że łańcuch, zwany oficjalnie Klejnotem Rzeczypospolitej stałby się „uroczystą odznaką godności Wielkiego Mistrza” – podaje „Rzeczpospolita”.

Zwolennikiem pomysłu jest wicepremier a zarazem minister kultury Piotr Gliński.

 - Należy przy tym podkreślić, że przywrócenie łańcucha przynależnego Wielkiemu Mistrzowi Orderu jest inicjatywą uzasadnioną zarówno względami historycznymi, jak i symbolicznymi – napisał w piśmie do Senatu wicepremier.

Z projektu ustawy – jak zauważa gazeta – nie wiadomo, czy prezydent miałby otrzymać oryginalny łańcuch czy też jego kopię.

Według Adama Orzechowskiego, specjalisty od insygniów królewskich i autora ich rekonstrukcji, używanie zabytkowego oryginału mogłoby być dla niego niebezpieczne. Orzechowski zwraca również uwagę, że przyznanie klejnotów prezydentowi wiązałoby się z astronomicznym wydatkiem.

– Do kopii łańcucha potrzeba by kilograma złota, wartego ponad 200 tys., ale to tylko początek kosztów – mówi w rozmowie z „Rz” Orzechowski, dodając, że niezależnie od tego, czy w użyciu byłby oryginał czy kopia, należałoby dorobić brylantowy krzyż orderowy, który zaginął.

– Do jego wykonania potrzeba by ośmiu dwukaratowych brylantów po 160 tys. zł za sztukę oraz cztery 3,5-karatowe po minimum 300 tys. zł za sztukę. Trudno obliczyć, ile diamentów potrzeba by do wyłożenia orła, co najmniej 10 karatów. Mówimy o wielomilionowym wydatku – dodaje.

Stanowisko resortu

Co na to Ministerstwo Kultury?

– Proszę nie mylić opinii z poparciem. Pismo ministra kultury i dziedzictwa narodowego jest standardową w takich przypadkach opinią ekspercką – mówi w rozmowie z gazetą Anna Pawłowska –Pojawa z Centrum Informacyjnego resortu.

Pawłowska-Pojawa podkreśla, że w pierwszej kolejności inicjatywa senacka powinna być konsultowana z Kancelarią Prezydenta. Ta w piśmie do Senatu napisała jednak, że nie będzie opiniować projektu.

Podobne artykuły

Rekordowe zainteresowanie 300 plus

Polska i świat

Resort rodziny dla Biznes Info: ponad 1,5 mln wniosków o 300 plus

Czytaj więcej >
Rok bonu turystycznego

Polska i świat

Rok bonu turystycznego. Wiemy ilu Polaków skorzystało

Czytaj więcej >
Nord Stream 2

Polska i świat

USA i Niemcy doszły do porozumienia w sprawie Nord Stream 2

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Polska i świat

ZUS już w tym tygodniu wypłaci wyprawki z programu Dobry Start

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

PGNiG zamieściło specjalny komunikat. Niebezpieczeństwo nie czyha już tylko pod drzwiami

Czytaj więcej >
Powodzie

Polska i świat

Powódź spędza sen z powiek wielu Polakom. Małopolska i Podkarpacie najbardziej zagrożone

Czytaj więcej >