BiznesINFO.pl

EastNews/XinhuaNews

Twórca AliExpress wraca po dwóch miesiącach. Jack Ma przerwał milczenie

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Twórca AilExpress odnalazł się

  • Gdzie Jack Ma pojawił się po ponad dwóch miesiącach milczenia

  • Czym miliarder podpadł chińskim władzom

Twórca AliExpress odnalazł się

Przed dwoma tygodniami informowaliśmy o tajemniczym zniknięciu Jacka Ma, twórcy koncernu Alibaba Group, prowadzącego m.in. serwis AliExpress, będący największą platformą e-commerce w Chinach . Z danych przywołanych przez Wirtualne Media wynika, że majątek Ma szacowany jest na prawie 40 mld dolarów, co zapewnia mu pozycję jednej najbogatszych osób w kraju.

Ma zniknął na ponad dwa miesiące. Po raz ostatni widziany był pod koniec października na forum w Szanghaju na którym podpadł chińskim władzom, co wyjaśnimy za chwilę.

Niepokój wzbudziła zwłaszcza nieobecność Ma podczas finałowego odcinka stworzonego przez niego show „Africa’s Business Heroes”, gdzie zasiadał w jury i oceniał pomysły na biznes uczestników programu. Miliarder przerwał również swoją aktywność na portalach społecznościowych.

Jack Ma krytycznie o władzach Chin

Podczas wspomnianego forum w Szanghaju Ma podczas jednej z konferencji krytycznie odniósł się do chińskiego systemu regulowania gospodarki. Ten w jego ocenie prowadzi do spowolnienia rozwoju firm oraz hamowania innowacyjnych rozwiązań. Wystąpienie to miało zirytować chińskie władze, w tym prezydenta Xi Jinpinga.

Na konsekwencje nie trzeba było długo czekać. Niedługo po tym wydarzeniu wstrzymano planowany debiut giełdowy spółki Ant Group, należącej do koncernu Alibaba, a przeciwko samemu koncernowi rozpoczęto postępowanie antymonopolowe.

Pojawiały się różne spekulacje odnośnie tego co stało się z twórcą AliExpress. Przebywający na emigracji chińscy aktywiści przekonywali, że mógł on zostać aresztowany i przebywa gdzieś w odosobnieniu.

Tymczasem Jack Ma odnalazł się. Miliarder pojawił się na wideokonferencji poświęconej edukacji na terenach wiejskich. Coroczna impreza, która zwykle odbywa się w kurorcie Sanya, jest okazją do świętowania przez fundację Jacka Ma osiągnięć nauczycieli, którzy otrzymują od niego wsparcie pieniężne.

Akcje Alibaby w górę

Twórca AliExpress, który w przeszłości był nauczycielem języka angielskiego jak podaje za South China Morning Post „Rzeczpospolita” powiedział w nagraniu wideo, że „uczył się i myślał”. Miał dojść do wniosku, że chińscy przedsiębiorcy muszą służyć wizji kraju na rzecz „rewitalizacji obszarów wiejskich i wspólnego dobrobytu”.

Pojawienie się publiczne Jacka Ma po ponad dwóch miesiącach milczenia wpłynęło na akcje Alibaby na giełdzie w Hongkongu. Jak podaje portal o2.pl wzrosły one o 5-6 proc.

Tagi:

Podobne artykuły

Polska i Świat

W 2022 roku powstało w Polsce 32 tys. stron nowego prawa. Samo czytanie zajęłoby kilka tygodni
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Nowe święto państwowe. PiS chce ustanowić je jak najszybciej
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Płatne parkowanie w stolicy również w weekendy? Jest stanowisko warszawskiego ratusza
Czytaj więcej >

Polska i Świat

ZUS ostrzega. Nieświadomie możesz udostępnić swoje dane
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ukradli worki z setkami tysięcy złotych i rozpłynęli się w powietrzu. Policja prosi o pomoc
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Podczas remontu znalazł w domu tajemniczą torbę. W środku znajdował się skarb
Czytaj więcej >
Radosław Święcki

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]