Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > W poszukiwaniu zaginionego miliardera. Gdzie jest założyciel AliExpress? Szukają już 2 miesiące
Radosław Święcki
Radosław Święcki 05.01.2021 01:00

W poszukiwaniu zaginionego miliardera. Gdzie jest założyciel AliExpress? Szukają już 2 miesiące

Gdzie jest twórcy Alibaby Jack Ma?
EastNews/XinhuaNews

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Twórca Alibaby po raz ostatni pojawił się publicznie 2 miesiące temu

  • Co mogło mieć wpływ na zniknięcie miliardera

  • Gdzie może przebywać Jack Ma

Gdzie jest Jack Ma?

Przypomnijmy, że Jack Ma to twórca koncernu Alibaba Group, prowadzącego m.in. serwis AliExpress, będący największą platformą e-commerce w Chinach. Z danych przywołanych przez Wirtualne Media wynika, że majątek Ma szacowany jest na prawie 40 mld dolarów, co zapewnia mu pozycję jednej najbogatszych osób w Chinach.

Tymczasem jak zauważa Reuters Ma od dwóch miesięcy nie pojawił się publicznie. Miliarder po raz ostatni widziany był pod koniec października na forum w Szanghaju.

Szczególnie zauważalna była nieobecność  Ma podczas finałowego odcinka stworzonego przez niego show „Africa’s  Business Heroes”, gdzie zasiadał w jury i oceniał pomysły na biznes uczestników programu. Próżno szukać również aktywności miliardera na portalach społecznościowych. 

Jak wspomniano Ma po raz ostatni widziany był publicznie dwa miesiące temu na forum w Szanghaju. Informacja ta jest o tyle istotna, gdyż jak podają za „The Wall Street Journal” Wirtualne Media miliarder podczas jednej z konferencji krytycznie odniósł się do chińskiego systemu regulowania gospodarki, który w jego ocenie prowadzi do spowolnienia rozwoju firm oraz hamowania innowacyjnych rozwiązań. Wystąpienie to miało zirytować chińskie władze, w tym prezydenta Xi Jinpinga.

Na konsekwencje nie trzeba było długo czekać. Niedługo po tym wydarzeniu wstrzymano planowany debiut giełdowy spółki Ant Group, należącej do koncernu Alibaba, a przeciwko samemu koncernowi rozpoczęto postępowanie antymonopolowe.

Podpadł chińskim władzom?

Czy zatem zniknięcie miliardera ma związek z tym, że podpadł chińskim władzom? Tego nie wiadomo. Rzeczniczka koncernu skomentowała publicznie jedynie zniknięcie Ma z „Africa’s Business Heroes”, tłumacząc to innymi zobowiązaniami jurora (w tej roli zastąpiła go szefowa Alibaby Lucy Peng).

- Myślę, że powiedziano mu, żeby trzymał się w cieniu. To dość niezwykła sytuacja, bardziej związana z samą skalą Ant i drażliwością (tematów związanych z) regulacjami finansowymi – mówi cytowany przez Money.pl  Duncan Clark, prezes firmy konsultingowej BDA, który pracuje w Pekinie.

Z kolei zdaniem chińskich aktywistów przebywających na emigracji Jack Ma mógł nie tylko zostać zmuszony do usunięcia się w cień, ale chińskie służby mogły go aresztować i obecnie przebywa gdzieś w odosobnieniu.

Tagi: Chiny