BiznesINFO.pl

EastNews/XinhuaNews

W poszukiwaniu zaginionego miliardera. Gdzie jest założyciel AliExpress? Szukają już 2 miesiące

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Twórca Alibaby po raz ostatni pojawił się publicznie 2 miesiące temu

  • Co mogło mieć wpływ na zniknięcie miliardera

  • Gdzie może przebywać Jack Ma

Gdzie jest Jack Ma?

Przypomnijmy, że Jack Ma to twórca koncernu Alibaba Group, prowadzącego m.in. serwis AliExpress, będący największą platformą e-commerce w Chinach . Z danych przywołanych przez Wirtualne Media wynika, że majątek Ma szacowany jest na prawie 40 mld dolarów, co zapewnia mu pozycję jednej najbogatszych osób w Chinach.

Tymczasem jak zauważa Reuters Ma od dwóch miesięcy nie pojawił się publicznie. Miliarder po raz ostatni widziany był pod koniec października na forum w Szanghaju.

Szczególnie zauważalna była nieobecność  Ma podczas finałowego odcinka stworzonego przez niego show „Africa’s  Business Heroes”, gdzie zasiadał w jury i oceniał pomysły na biznes uczestników programu. Próżno szukać również aktywności miliardera na portalach społecznościowych. 

Jak wspomniano Ma po raz ostatni widziany był publicznie dwa miesiące temu na forum w Szanghaju. Informacja ta jest o tyle istotna, gdyż jak podają za „The Wall Street Journal” Wirtualne Media miliarder podczas jednej z konferencji krytycznie odniósł się do chińskiego systemu regulowania gospodarki, który w jego ocenie prowadzi do spowolnienia rozwoju firm oraz hamowania innowacyjnych rozwiązań. Wystąpienie to miało zirytować chińskie władze, w tym prezydenta Xi Jinpinga .

Na konsekwencje nie trzeba było długo czekać. Niedługo po tym wydarzeniu wstrzymano planowany debiut giełdowy spółki Ant Group, należącej do koncernu Alibaba, a przeciwko samemu koncernowi rozpoczęto postępowanie antymonopolowe.

Podpadł chińskim władzom?

Czy zatem zniknięcie miliardera ma związek z tym, że podpadł chińskim władzom? Tego nie wiadomo. Rzeczniczka koncernu skomentowała publicznie jedynie zniknięcie Ma z „Africa’s Business Heroes”, tłumacząc to innymi zobowiązaniami jurora (w tej roli zastąpiła go szefowa Alibaby Lucy Peng).

- Myślę, że powiedziano mu, żeby trzymał się w cieniu. To dość niezwykła sytuacja, bardziej związana z samą skalą Ant i drażliwością (tematów związanych z) regulacjami finansowymi – mówi cytowany przez Money.pl  Duncan Clark, prezes firmy konsultingowej BDA, który pracuje w Pekinie.

Z kolei zdaniem chińskich aktywistów przebywających na emigracji Jack Ma mógł nie tylko zostać zmuszony do usunięcia się w cień, ale chińskie służby mogły go aresztować i obecnie przebywa gdzieś w odosobnieniu.

Tagi:

Podobne artykuły

Finanse

Straż Graniczna załapała się na prezent wart 20 mln zł. Funkcjonariusze mają się z czego cieszyć
Czytaj więcej >

Polska i Świat

W 2022 roku powstało w Polsce 32 tys. stron nowego prawa. Samo czytanie zajęłoby kilka tygodni
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Nowe święto państwowe. PiS chce ustanowić je jak najszybciej
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Płatne parkowanie w stolicy również w weekendy? Jest stanowisko warszawskiego ratusza
Czytaj więcej >

Polska i Świat

ZUS ostrzega. Nieświadomie możesz udostępnić swoje dane
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ukradli worki z setkami tysięcy złotych i rozpłynęli się w powietrzu. Policja prosi o pomoc
Czytaj więcej >
Radosław Święcki

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]